UEFA a amendat federațiile din Ungaria și Croația

Fotbal / EURO 2016

Sport 21 Iunie 2016 / 19:32 340 accesări
Fanii croați au aruncat cu petarde și în propriii jucători, care încercau să-i liniștească!

Comisia de Control, Etică şi Disciplină a UEFA a anunţat marţi că Federaţia Ungară de Fotbal a fost amendată cu 65.000 de euro în urma incidentelor provocate de către fani în timpul meciului Islanda - Ungaria 1-1, de la EURO 2016, disputat pe 18 iunie la Marseille. Suporterii naţionalei pregătite de Bernd Storck au aprins torţe şi au aruncat cu obiecte din tribune în timpul partidei cu Islanda.

Luni, UEFA luase decizia de a amenda Federaţia Croată de Fotbal cu 100.000 de euro, după ce partida Cehia - Croaţia 2-2, disputată pe 18 iunie la Saint-Etienne, a fost întreruptă în minutul 86 de arbitrul Mark Clattenburg, din cauza fanilor croaţi, la scorul de 2-1 pentru Croaţia. Jocul s-a reluat după câteva minute, iar Cehia a restabilit egalitatea prin Tomas Necid, din penalty, în prelungirile dictate de arbitru.

Suporterii naţionalei antrenate de Ante Cacic au folosit materiale pirotehnice, au aruncat cu rachete de semnalizare şi au avut un comportament rasist în timpul meciului cu Cehia. De asemenea, UEFA a mai dictat şi interdicţie de vânzare a biletelor către anumiţi suporteri (identificaţi de către autorităţile croate drept huligani) pentru restul Campionatului European din Franţa. Decizia poate fi atacată cu apel.

Căpitanul echipei naţionale a Croaţiei, Ivan Rakitic, a pledat ca UEFA să nu descalifice echipa sa de la EURO 2016 şi a opinat că ar trebui luate măsuri astfel încât astfel de incidente să nu se repete. Federaţia Croată de Fotbal şi-a cerut scuze în mod oficial pentru comportamentul fanilor. Selecţionerul croat Ante Cacic a declarat că suporterii care au aruncat torţe pe gazon „sunt terorişti ai sportului și provoacă teamă”.

Luna trecută, Croaţia a fost sancţionată de FIFA pentru „cântecele cu tentă discriminatorie ale fanilor”, intonate în timpul meciurilor amicale cu Israel şi Ungaria. Naţionala croată va disputa fără spectatori primele două meciuri din grupa de calificare la Campionatul Mondial din 2018.

Până în prezent, Rusia a fost descalificată de la turneul final din Franța, cu suspendare, şi amendată cu 150.000 de euro din cauza incidentelor violente de pe stadion produse în timpul partidei cu Anglia, din 11 iunie.