UEFA a deschis proceduri disciplinare împotriva Portugaliei şi Poloniei

Sport 01 Iulie 2016 / 19:43 486 accesări
Fanul portughez intrat pe teren purta un tricou al naționalei țării sale, cu numărul 7, și s-a repezit spre... CR7!

UEFA a anunţat vineri, pe site-ul oficial, deschiderea de proceduri disciplinare împotriva federaţiilor din Portugalia şi Polonia, după meciul de joi, de la Marseille, din sferturile de finală ale EURO 2016. Procedura împotriva federaţiei poloneze este pentru aruncarea de torţe, incidente ale fanilor şi întârzierea loviturii de începere. Federaţia portugheză este acuzată pentru invazia terenului de către suporteri şi pentru aruncarea de torţe. Cazurile vor fi analizate de Comisia de Control, Etică şi Disciplină a UEFA pe 21 iulie.

Reamintim că Portugalia s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Franţa după ce a învins Polonia cu scorul de 6-4, după executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 120 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 1-1. Polonezii au deschis scorul prin Lewandowski, în minutul 2, portughezii reuşind egalarea prin Renato Sanches, în minutul 33. La lovituri de departajare, pentru portughezi au marcat Cristiano Ronaldo, Renato Sanches, Joao Moutinho, Nani şi Quaresma, iar pentru polonezi au înscris Lewandowski, Milik şi Glik. Singurul care a ratat a fost polonezul Blaszczykowski, șutul său fiind parat de portarul Rui Patricio.