Ultima ora

Ultima ora

Sport 13 Septembrie 2011 / 00:00 736 accesări

ŞASE MEDALII DE AUR PENTRU ROMÂNIA, LA CE DE HALTERE JUNIORI ŞI TINERET

Sportivii români au cucerit şase medalii de aur duminică, în prima zi a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori (sportivi cu vârsta între 18 şi 20 de ani) şi tineret (20-23 ani), găzduite de Rin Grand Hotel din Capitală. Elena Ramona Andrieş a obţinut trei medalii de aur la categoria 48 kg (juniori), la fel ca Florin Croitoru la 56 kg (juniori). La competiţie va participa şi o halterofilă de la Farul Constanţa, Mariana Dumitrache (17 ani), la categoria 58 kg. Sportiva antrenată de Angheluş Beşleagă s-a clasat de trei ori pe locul secund la CN de juniori II de la Constanţa, categoria 63 kg.

ROMÂNIA VA ÎNFRUNTA CROAŢIA ŞI CEHIA LA EUROPENELE DE FUTSAL

La Centrul de conferinţe de presă „Hypo Expo XXI” din Zagreb a avut loc tragerea la sorţi a grupelor turneului final al Campionatului European de futsal, competiţie care va avea loc în Croaţia, în perioada 30 ianuarie-12 februarie 2012. România va face parte din grupa A, alături de selecţionata ţării gazdă şi de Cehia. Se va juca „fiecare cu fiecare”, iar primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în optimi. Iată componenţa celorlalte grupe: grupa B: Spania, Ucraina, Slovenia; grupa C: Italia, Rusia, Turcia; grupa D: Portugalia, Serbia, Azerbaidjan.

AMICALE CU ANDORRA ŞI CATALUNYA PENTRU NAŢIONALA DE FUTSAL

Echipa naţională de futsal a României a perfectat trei jocuri amicale pentru săptămâna aceasta, două cu Andorra şi unul cu Reprezentativa Catalunyei. Primele două se vor disputa în localitatea Andorra La Vella, pe 13 şi 14 septembrie, ambele de la ora 20.00, cel de-al treilea fiind programat pe 15 septembrie, de la ora 18.00, la Barcelona. Pentru acest turneu iberic, selecţionerul Sito Rivera a convocat următorii jucători: Vlad Iancu, Toni Toniţa (ambii United Galaţi) - portari; Robert Lupu, Robert Matei, Răzvan Radu, Florin Ignat, Dumitru Mimi Stoica, Alpar Csoma (toţi City\'us Tîrgu Mureş), Gabriel Dobre, Ion Al Ioani (ambii ETO Gyor), Marian Şotîrcă, Emil Răducu (ambii FC Andorra).

ROMÂNIA ARE UN CAMPION EUROPEAN LA KICK-BOX JUNIORI

În perioada 2-8 septembrie 2011, la Lignano Sabbiadoro (Italia) s-a desfăşurat Campionatul European de kick-box pentru cadeţi şi juniori, la care au participat 1.250 de sportivi din 36 de ţări. Pentru prima dată un junior român, Valentin Chirea, a câştigat titlul de campion curopean, la light-kick, categoria 63kg, 16-18 ani, deşi el are doar 14 ani. Chirea a câştigat şi medalia de bronz la light-contact.

BASCHETUL, SPORT PROFESIONIST ÎN ROMÂNIA

Guvernul României a adoptat o Hotărâre prin care baschetul devine sport profesionist, urmând ca FR Baschet să prezinte normele de aplicare, în maximum 90 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial. Hotărârea a fost adoptată pe 31 august, iar actul nr. 883 a fost publicat în Monitorul Oficial din 9 septembrie. Documentul este semnat de premierul Emil Boc şi contrasemnat de miniştrii Daniel Funeriu (MECTS) şi Sebastian Lăzăroiu (MMFPS). Celelalte sporturi profesioniste din România sunt fotbalul, handbalul, rugbyul, voleiul şi boxul.

VICTORIE PENTRU SORANA CÎRSTEA LA TASKENT

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, ieri, în turul doi al turneului WTA de la Taskent, dotat cu premii în valoare totală de 220.000 de dolari, trecând în prima rundă de a doua favorită a competiţiei, Bojana Jovanovski. Cîrstea a învins-o pe sportiva sârbă, cu 6-3, 6-1, şi o va întâlni în turul doi pe câştigătoarea meciului dintre Kamilla Farhad (Azerbaidjan, beneficiara unui wild card) şi o jucătoare venită din calificări. Tot la Taşkent, Mădălina Gojnea a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor, cu 3-6, 6-3, 6-3, de sportiva slovacă Jana Cepelova.