Ultima şansă pentru Italia

Fotbal / Liga Campionilor, optimi de finală, manşa retur

Sport 15 Martie 2011 / 00:00 674 accesări

Fotbalul italian este într-un declin evident, actuala ediţie a cupelor europene putând înregistra absenţa totală a echipelor italiene încă din sferturile de finală! Ultima echipă care poate salva onoarea fotbalului cu... cele mai multe trofee europene (!) este deţinătoarea UCL - Inter Milan. Care porneşte cu şansa a doua în returul de la Munchen, după ce Bayern s-a impus în tur la Milano. Mai mult, italienii vor juca în Germania fără Lucio, Milito şi Motta, astfel că sarcina elevilor lui Leonardo devine şi mai grea. Iar Bayern pare să fi depăşit criza de formă, dovadă şi victoria netă de sâmbătă - 6-0 cu HSV, care a dus la demiterea antrenorului Armin Veh. Interesant este faptul că Inter este neînvinsă la Munchen în cupele europene, unde a reuşit o victorie şi un egal până acum, dar în ultima deplasare în Germania, în toamnă, a fost învinsă de Werder cu un net 3-0. Tot în această seară, în Anglia se vor întâlni două foste câştigătoare ale trofeului, într-un meci care pleacă de la… zero! MU a obţinut cel mai dezavantajos egal posibil în deplasare, dar englezii nu-şi fac probleme în privinţa returului, pentru că niciodată vreo echipă franceză nu s-a impus pe Old Trafford. Mai mult, OM va juca în Anglia fără Brandao şi Gignac, astfel că îi va fi greu să înscrie. Aşa că un nul rămâne cea mai bună variantă pentru francezi, prelungirile şi eventualele penalty-uri putând aduce calificarea în sferturi. Programul din această seară, ambele partide fiind programate la ora 21.45: Bayern Munchen - Inter Milano (1-0 în tur); Manchester United - Olympique Marseille (0-0 în tur).