Ultimele partide din turul Diviziei A1 la volei feminin

Sport 22 Decembrie 2009 / 00:00 451 accesări

Deşi oficial Divizia A1 la volei feminin a intrat în vacanţă după disputarea etapei a 11-a, turul de campionat nu s-a încheiat încă. Programul din cupele europene sau vremea nefavoribilă a făcut ca unele întâlniri să fie amânate, două dintre acestea fiind programate în această săptămână. Ieri, s-a desfăşurat restanţa din etapa a 8-a, dintre IOR Bucureşti şi Unic Piatra Neamţ. Partida de la Bucureşti s-a încheiat cu scorul de 3:0 (25:12, 25:19, 25:14) pentru nemţence, care au revenit printre primele opt echipe în clasament. Deşi formaţia antrenată de Aurel Cazacu a produs cea mai mare surpriză în cupele europene, eliminând pe CV Tenerife (Spania), în turul al doilea al GM Capiotal Challenge Cup, parcursul din campionat nu a fost unul prea reuşit. Unic Piatra Neamţ s-a confruntat cu o serie de înfrângeri neaşteptate, care au trimis-o în subsolul clasamentului şi par să o fi scos definitiv din lupta extrem de strânsă pentru careul de aşi. Altfel, clasamentul întrecerii feminine îşi va schimba liderul astăzi, când Dinamo Bucureşti va întâlni pe IOR Bucureşti, într-o restanţă din etapa a 10-a. Dinamo va fi pr primul loc doar până când va fi programată şi ultima partidă rămasă nedisputată din tur, CSM 2007 Focşani - CS Volei 2004 Tomis Constanţa, care va stabili ierarhia finală la sfârşitul prime