Ultimele repetiţii pentru Axiopolis Cernavodă şi CS Medgidia

Fotbal / Liga a 3-a

Sport 19 August 2018 / 13:54 995 accesări
Echipa din Medgidia este pregătită pentru debutul în eşalonul al treilea (sursa foto: Facebook Clubul Sportiv Medgidia)

Formaţiile CSA Axiopolis Sport Cernavodă şi CS Medgidia, care în sezonul 2018-2019 vor reprezenţa judeţul Constanţa în eşalonul al treilea al fotbalului românesc, au susţinut sâmbătă ultimele jocuri de verificare înaintea startului campionatului.

La Cernavodă, Axiopolis a învins, cu scorul de 2-1, pe CS Năvodari, echipă care nu a jucat în prima etapă a Ligii a IV-a. Oaspeţii au deschis scorul prin I. Gheorghe, în minutul 15, iar gazdele au întors rezultatul în urma golurilor marcate de M. Hristu, în minutul 17, şi G. Rusu, în minutul 50. Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia (46 Nanu) - Acasandrei, Daniel Zaharia, Lazăr (70 Creţu), Andrescu (46 Crînganu) - Anton, Coconaşu, Beşleagă - M. Hristu (70 Uzun), Creţu (35 G. Rusu), Moise.

Şi CS Medgidia a câştigat meciul jucat în deplasare, 2-1 cu Agricola Borcea, colega de serie, prin golurile înscrise de Al. Muscă şi D. Gheorghe. Au evoluat pentru CS Medgidia (antrenor Aurelian Despa): Mociu - A. Rusu, Suflaru, Bumbac, Tenea - I. Florea, R. Moldoveanu, D. Gheorghe - Bolojan, Al. Muscă, Banu; au mai jucat: Dediu, Răvoiu şi Loloţ.

În prima etapă din Seria a 2-a a Ligii a 3-a, programată sâmbătă, 25 august, de la ora 18.00, CS Medgidia va întâlni, pe teren propriu, echipa Sportul Chiscani, iar Axiopolis va înfrunta, în deplasare, pe CS Tunari. Derby-ul dintre CSA Axiopolis Sport Cernavodă şi CS Medgidia va avea loc în etapa a 11-a, la Cernavodă.