Ultimul minut

Sport 17 Octombrie 2011 / 00:00 695 accesări

ROMÂNIA, CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA SPADĂ FEMININ

Echipa feminină de spadă a României a devenit campioană mondială la Catania (Italia), după ce a învins aseară, în finală, cu 27-26, reprezentativa Chinei. Tot ieri, în semifinale, Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Alexandru şi Loredana Dinu s-au impus, cu 24-23, în duelul cu Germania. Reamintim că în semifinalele probei individuale de spadă, Anca Măroiu şi Ana Maria Brânză au fost învinse de două sportive din China, Na Li, respectiv Yujie Sun. Tot la Catania, echipa masculină de sabie a României, formată din Rareş Dumitrescu, Tiberiu Dolniceanu, Florin Zalomir şi Cosmin Hănceanu, s-a clasat pe locul 5, după ce a învins mai întâi SUA, scor 45-41, iar apoi Ungaria, scor 45-40, în turneul pentru locurile 5-8.

ROMÂNIA, FĂRĂ MEDALIE LA CM DE GIMNASTICĂ ARTISTICĂ

Pentru prima oară în ultimii 30 de ani, delegaţia României a încheiat Campionatele Mondiale de gimnastică artistică fără să cucerească vreo medalie. În finalele pe aparate, desfăşurate sâmbătă şi duminică, la Tokyo (Japonia), sportivii tricolori au obţinute următoarele rezultate: sol masculin - Flavius Koczi, locul 6; bârnă - Amelia Racea, locul 5 şi Cătălina Ponor, locul 7; paralele masculin: Marius Berbecar, locul 6; sol feminin: - Diana Chelaru, locul 8. Alţi doi reprezentanţi ai României au fost retraşi din finalele pe aparate de duminică, din cauza accidentărilor: Marian Drăgulescu, la sărituri şi Diana Bulimar, la sol.

VICTORII ROMÂNEŞTI ÎN CUPELE EUROPENE LA HANDBAL

În etapa a 3-a a Ligii Campionilor la handbal feminin, Oltchim Rm. Vîlcea a învins, sâmbătă, în deplasare, pe Itxaco Navarra, scor 25-22 (10-12). În Cupa EHF la handbal masculin, HC Odorhei a câştigat, sâmbătă, meciul retur cu formaţia austriacă Fivers, scor 37-30, calificându-se în turul 3 al competiţiei. În partida tur, desfăşurată în Austria, HC Odorhei pierduse cu 28-32.

NOUA ZEELANDĂ - FRANŢA, FINALA CM DE RUGBY

Finala celei de-a şaptea ediţii a Campionatului Mondial de rugby se va disputa duminică, de la ora 11.00, la Auckland, între ţara gazdă, Noua Zeelandă, şi Franţa. Sâmbătă, în prima semifinală, Franţa a învins Ţara Galilor, cu 9-8, iar Noua Zeelandă a învins, duminică, Australia, scor 20-6. Finala mică, dintre Ţara Galilor şi Australia, va avea loc vineri, de la ora 10.30.

CSM ORADEA - STEAUA ROŞIE BELGRAD, ÎN OPTIMILE LEN EURO CUP LA POLO

Campioana României la polo, CSM Oradea, va întâlni formaţia sârbă Steaua Roşie Belgrad în optimile de finală ale LEN Euro Cup. Tragerea la sorţi desfăşurată ieri, la Zagreb, a mai stabilit următoarele dispute: Medvescsak Zagreb (Croaţia) - Dinamo Moscova (Rusia), Szolnoki VSC (Ungaria) - Sturm 2002 Ruzua (Rusia), Sintez Kazan (Rusia) - NC Chios (Grecia), Mornar Split (Croaţia) - CN Posillipo (Italia), Schuurman BZC (Olanda) - CN Sabadell (Spania), RN Savona (Italia) - Groupama Honved Budapesta (Ungaria) şi Panathinaikos Atena (Grecia) - Panionios GSS Atena (Grecia). Manşa tur va avea loc pe 22 sau 23 octombrie, iar cea retur pe 9 noiembrie. CSM Oradea va juca turul pe teren propriu.

HOPKINS A PIERDUT TITLUL MONDIAL LA SEMIGREA

Pugilistul american Bernard Hopkins, care la 46 de ani era cel mai în vârstă pugilist din istorie ce deţinea o centură mondială majoră, a pierdut titlul WBC la categoria semigrea, sâmbătă, la Los Angeles, în faţa compatriotului său Chad Dawson, după un meci controversat. Dawson, în vârstă de 29 de ani, a câştigat meciul prin decizie tehnică în repriza a doua, când arbitrul a apreciat că Hopkins s-a accidentat la un umăr după ce Dawson l-a trimis la podea deoarece i s-a prins de spate. Hopkins a rămas lungit pe ring mai multe minute după această scenă ciudată, pe care spectatorii nu au apreciat-o. Doar 18 lovituri au fost numărate la acest meci, majoritatea date de Dawson. Pe 22 mai, la Montreal, Hopkins devenea, la 46 de ani şi 126 de zile, cel mai în vârstă boxer din istorie cu o centură mondială, după ce a trecut de canadianul Jean Pascal.