Ultimul minut

Sport 03 Octombrie 2011 / 00:00 680 accesări

IONUŢ GHEORGHE, ÎNVINS LA CM DE BOX

Boxerul constănţean Ionuţ Gheorghe, de la CS Farul, a fost eliminat, aseară, în turul secund al Campionatelor Mondiale de box pentru seniori de la Baku (Azerbaidjan). În limitele categoriei 69 kg, Gheorghe a cedat la puncte, scor 9-15, în faţa moldoveanului Vasili Belous, şi a ratat astfel calificarea la Jocurile Olimpice de anul viitor. Tot duminică, medaliatul cu bronz de la Europene, Mihai Nistor (+91 kg), l-a învins prin K.O. în repriza a doua pe Bence Bouquet (Ungaria), într-un moment în care era condus cu 6-5. Următorul său adversar va fi croatul Filip Hrgovic, meciul fiind programat marţi. Sâmbătă, pe ringul de la Baku au urcat doi români. Dragoş Marin (60 kg) a fost învins la puncte de Martin Ward (Anglia), scor 15-7, iar Bogdan Juratoni (75 kg) s-a impus în faţa lui Matej Dujici (Croaţia), scor 28-11. În turul următor, Juratoni va boxa astăzi cu slovacul Tibor Varga. Tot azi va urca în ring şi Răzvan Andreiana (56 kg), cu englezul Luke Campbell.

ETAPA A 5-A ÎN LN DE HANDBAL MASCULIN

Rezultatele din etapa a 5-a a Ligii Naţionale de handbal masculin: Ştiinţa Bacău - Caraş Severin 36-26, Poli Timişoara - Steaua Bucureşti 28-15, CSM Ploieşti - Pandurii Tg. Jiu 21-24, Bucovina Suceava - HC Odorhei 34-34, CSM Satu Mare - U. Cluj 29-25, Dinamo Călăraşi - CSM Bucureşti 24-22, HCM Constanţa - Potaissa Turda 43-27. Clasament: 1. HCM Constanţa 10p (golaveraj: 197-132), 2. Bacău 10p (172-141), 3. Dinamo 9p, 4. Odorhei 7p, 5. Pandurii 6p (145-144), 6. Suceava 6p (139-133), 7. Satu Mare 5p (133-147), 8. Timişoara 4p (123-117), 9. CSM Bucureşti 4p (130-131), 10. Caraş Severin 4p (131-147), 11. CSM Ploieşti 3p (115-134), 12. Turda 3p (133-154), 13. U. Cluj 1p, 14. Steaua 0p.

TIMIŞOARA - BAIA MARE, FINALA CUPEI ROMÂNIEI LA RUGBY

Sâmbătă, în semifinalele Cupei României la rugby, s-au înregistrat rezultatele: CSM Baia Mare - CSM Bucureşti 39-3 şi RCM Timişoara - Dinamo Bucureşti 20-12. Finala competiţiei, care le va aduce faţă în faţă pe CSM Baia Mare şi RCM Timişoara, va avea loc pe 3 decembrie.

S-AU STABILIT SFERT-FINALISTELE CM DE RUGBY

Sâmbătă şi duminică, în ultimele partide din faza grupelor Campionatului Mondial de rugby din Noua Zeelandă, s-au înregistrat rezultatele - Grupa A: Noua Zeelandă - Canada 79-15, Franţa - Tonga 14-19; Grupa B: Anglia - Scoţia 16-12, Argentina - Georgia 25-7; Grupa C: Australia - Rusia 68-22, Irlanda - Rusia 36-6; Grupa D: Ţara Galilor - Fiji 66-0, Africa de Sud - Samoa 13-5. Sferturile de finală se vor disputa după următorul program: Irlanda - Ţara Galilor (sâmbătă, ora 8.00), Anglia - Franţa (sâmbătă, ora 10.30), Africa de Sud - Australia (duminică, ora 8.00), Noua Zeelandă - Argentina (duminică, ora 10.30).

SERBIA, NOUA CAMPIOANĂ EUROPEANĂ LA VOLEI FEMININ

Aseară, la Belgrad, s-a încheiat Campionatul European de volei feminin, găzduit de Serbia şi Italia. Ca şi la masculin, titlul european a fost câştigat de Serbia, care a confirmat încă odată valoarea voleiului din această ţară. În finala cu Germania, formaţia antrenată de Zoran Terzic s-a impus cu 3:2 (16:25, 25:20, 19:25, 25:20, 15:9), luîndu-şi astfel revanşa pentru înfrângerea suferită în grupă. În finala mică, Turcia a învins, din nou, Italia, cu acelaşi scor cu care s-a impus în disputa directă din grupă: 3:2 (25:21, 15:25, 25:27, 25:19, 15:10). Rezultatele semifinalelor de sâmbătă: Germania - Italia 3:0 (25:22, 25:22, 25:17) şi Serbia - Turcia 3:2 (25:10, 25:22, 23:25, 23:25, 15:12). România, eliminată în barajul de calificare în sferturi de finală de către Serbia, a ocupat locul 12 în clasamentul final al CE 2011.

VICTORIE PENTRU MIHAI MARINESCU ÎN FORMULA 2

Pilotul român Mihai Marinescu a câştigat cursa de sâmbătă de la Monza, din Campionatul Mondial de automobilism Formula 2, rezultat ce reprezintă o premieră absolută pentru sportul românesc. Marinescu, plecat din pole position în etapa a 13-a a campionatului, a fost urmat la 5,411 secunde de italianul Mirko Bortolotti, campionul en-titre, şi la 6,114 secunde de britanicul Alex Brundle. În urma acestui rezultat, Marinescu a urcat pe locul 4 în clasamentul general. În 2011, pilotul s-a mai clasat de două ori pe locul 3 în campionatul considerat ca anticamera Formulei 1.

NICULESCU, ÎN TURUL DOI LA BEIJING

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu, nr. 58 WTA, venită din calificări, a învins-o, cu 6-4, 6-0, după o oră şi 21 de minute de joc, pe chinezoaica Na Li (nr. 5 mondial şi a patra favorită), în primul tur la Open-ul Chinei, turneul de la Beijing fiind dotat cu premii în valoare totală de 4.500.000 de dolari. În turul secund, Monica Niculescu o va întâlni pe Chanelle Scheepers (Africa de Sud, jucătoare venită tot din calificări. Pentru calificarea în turul al doilea, Niculescu va primi 80 de puncte WTA şi un cec de 19.950 de euro.

80.000 DE FANI LA INAUGURAREA CLUJ ARENA

Peste 15.000 de clujeni au asistat, sâmbătă seară, la focurile de artificii care au marcat închiderea Zilei Porţilor Deschise cu ocazia inaugurării stadionului Cluj Arena. La ceremonia oficială de dimineaţă au participat politicieni, oficialităţi locale, artişti, dar şi conducerea Federaţiei Române de Atletism (preşedintele Iolanda Balaş şi vicepreşedintele Gabriela Szabo). Inaugurarea oficială a Cluj Arena a inclus premierea a peste 20 de sportivi şi antrenori clujeni, începând cu ora 19.00. Punctul culminant a fost atins începând cu ora 22.00, când peste 15.000 de clujeni au admirat focurile de artificii care au durat peste 20 de minute. CJ Cluj a anunţat că peste 80.000 de oameni au vizitat arena în cursul zilei de sâmbătă. Inaugurarea noului stadion va continua pe 8 şi 9 octombrie, când vor concerta trupele Scorpions şi Smokie, iar pe 11 octombrie se va juca meciul amical dintre U. Cluj şi Kuban Krasnodar. Partida va reprezenta şi retragerea din activitate a lui Cristi Pojar, secundul lui Dan Petrescu la Kuban, fotbalist care a jucat doar pentru “Şepcile Roşii” înainte de a pune ghetele în cui. Stadionul are o capacitate de 30.335 de locuri şi face parte din categoria Elite, respectând standardele FIFA şi UEFA. Noua arenă are şi o pistă de atletism care poate găzdui competiţii internaţionale atletice.

CITY’US TG. MUREŞ VA JUCA ÎN “ELITE ROUND” DIN UEFA FUTSAL CUP

La Tg. Mureş s-a încheiat, vineri, grupa a 5-a din UEFA Futsal Cup, ediţia 2011-2012, faza “Main Round”. Primele două clasate, Marca Futsal şi City’us Tg. Mureş, s-au calificat pentru faza “Elite Round”, programată în perioada 12-20 noiembrie sub forma a patru grupe de câte patru echipe. Câştigătoarele de grupe se vor califica în Final Four. În ultimele meciuri disputate la Tg. Mureş, campioana României a pierdut, cu 2-5, partida cu Marca Futsal (pentru mureşeni au marcat Ignat şi A. Csoma), iar MNK Brodosplit Inzenjering Split (Croaţia) a învins, cu 4-2, pe FS Ilves Tampere (Finlanda).

ANDREEA CHIŢU, LOCUL 5 ÎN CUPA MONDIALĂ DE JUDO

Andreea Chiţu s-a clasat pe locul cinci la categoria 52 kg din cadrul Cupei Mondiale de judo de la Roma. La aceeaşi categorie, Ioana Matei a fost eliminată prematur, în Grupa B, de poloneza Marta Kuban, finalista categoriei. La 48 kg, Violeta Dumitru a fost învinsă în turul secund al Grupei B, iar Diana Kovacs în aceeaşi fază din Grupa C. La masculin, în Cupa Mondială de la Liverpool, Adrian Merge a debutat cu victorie în Grupa B, în faţa portughezului Jorge Fernandes, dar apoi a fost eliminat de italianul Andrea Regis.

TENISMAN SÂRB, SUSPENDAT PE VIAŢĂ PENTRU CORUPŢIE

Tenismanul sârb David Savic, nr. 659 mondial, a fost suspendat pe viaţă din toate competiţiile profesioniste, pentru corupţie, a anunţat Tennis Integrity Unit (TIU). Sportivul în vârstă de 26 de ani, care a participat în principal la turnee futures şi challenger, a primit şi o amendă de 100.000 de dolari (aproximativ 74.700 de euro). Savic, fost ocupant al locului 363 în clasamentul mondial (în 2009), a fost sancţionat pentru trei cazuri de aranjare a unor meciuri în octombrie 2010. Tennis Integrity Unit este un organism creat de comitetul turneelor de Grand Slam, ATP, WTA şi Federaţia Internaţională de Tenis, în cadrul unui program anticorupţie. Savic este al doilea tenisman suspendat pe viaţă în acest an de TIU, după austriacul Daniel Koellerer, fost nr. 55 mondial.