Ultimul minut

Sport 16 Septembrie 2011 / 00:00 706 accesări

SORANA CÎRSTEA, ÎNVINSĂ ÎN SFERTURI LA TASKENT

Tenismena Sorana Cîrstea s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Taskent (Uzbekistan), dotat cu premii totale în valoare totală de 220.000 de dolari. După două victorii consecutive în minimum de seturi, românca a fost învinsă ieri, cu 6-7, 4-6, de rusoaica Alla Kudryatseva, a şasea favorită a concursului. Cîrstea avea şapte partide la rând câştigate la Taskent, unde acum trei ani a obţinut singurul titlu WTA al carierei. Pentru prezenţa în sferturile de finală, Cîrstea va primi 30 de puncte WTA şi 2.950 de dolari.

ALTE MEDALII PENTRU ROMÂNIA LA CE DE HALTERE

România a cucerit miercuri şase noi medalii la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret U-23, care au loc la Rin Grand Hotel din Bucureşti. La categoria 63 kg (junioare), Irina Lăcrămioara Lepşa a cucerit aurul la smuls şi total şi argintul la aruncat. Răzvan Martin (77 kg, juniori) a câştigat bronzul la smuls, dar s-a clasat doar pe 4 la aruncat şi total. În limitele categoriei 77 kg tineret, Adrian Ghişoiu şi-a adjudecat argintul la smuls şi bronzul la total, în timp ce la aruncat s-a clasat pe 6. Până acum, România a cucerit la Europenele de la Bucureşti 10 medalii de aur, 6 de argint şi 4 de bronz.

VICTORIE ÎN ANDORRA PENTRU NAŢIONALA DE FUTSAL

Echipa naţională de futsal a României a învins miercuri, în deplasare, cu scorul de 5-3, reprezentativa Andorrei, în primul meci amical din cadrul turneului întreprins în Peninsula Iberică. Golurile tricolorilor au fost marcate de Dumitru Mimi Stoica 3, Alpar Csoma şi Ion Al-Ioani. Aseară, România a jucat din nou împotriva Andorrei, iar astăzi va întâlni selecţionata Catalunyei.

VĂRZARU A REVENIT PE TEREN, DUPĂ ACCIDENTARE

Căpitanul naţionalei de handbal feminin a României, Cristina Vărzaru a revenit pe teren, după afecţiunea la tendonul lui Ahile, în meciul pe care echipa sa de club, Viborg HK, l-a câştigat miercuri cu HC Odense, scor 27-20. Indisponibilă de la finalul sezonului trecut, Vărzaru va juca sâmbătă pentru Viborg, pe teren propriu, împotriva rusoaicelor de la Rostov Don, în timp ce U. Jolidon Cluj va întâlni RK Zajecar, în cadrul turneului din turul preliminar al Ligii Campionilor.