Ultimul minut

Sport 18 August 2011 / 00:00 736 accesări

BOBOC, CAMPION BALCANIC DE CADEŢI LA TRIPLUSALT

Atletul constănţean Cristian Boboc, sportiv legitimat la LPS “Nicolae Rotaru”, a câştigat titlul de campion balcanic de cadeţi în proba de triplusalt. Sportivul pregătit de Niculina Chiricuţă s-a impus în finala competiţiei desfăşurate la Bursaspor, în Turcia, cu o săritură de 15,08 m. La întrecere a mai fost prezent un atlet constănţean, Alexandru Stan, pregătit de antrenoarea Stana Mihăilescu, care a terminat pe locul 6 în proba de 400 m.

CONSTĂNŢENCELE S-AU OPRIT ÎN OPTIMI LA DUBLU MIXT LA JMU

Medaliate cu bronz în competiţia de tenis de masă pe echipe de la Jocurile Mondiale Universitare, care au loc în China, la Shenzen, sportivele constănţene crescute la LPS “Nicolae Rotaru” - CS Farul de antrenorul Viorel Filimon au evoluat ieri şi în competiţia de dublu mixt. Astfel, Eliza Samara a făcut pereche cu Ovidiu Ionescu, cei doi oprindu-se în optimi, după ce au trecut în runda inaugurală de cuplul spaniol format din Navarro Galvez şi Codinachs Riera, cu 3-0 (11-8, 11-5, 12-10), dar au cedat apoi în disputa cu dublul din Taipei alcătuit din Chieh Chen şi Yahsun Cheng, cu 0-3 (6-11, 8-11, 7-11). Şi Anamaria Sebe, împreună cu Alexandru Petrescu, a acces până în optimi, după ce au învins în primul tur cuplul format din Chiman Lo şi Chengi Cheong, ambii din Macao, cu 3-0 (11-2, 11-5, 11-3), dar au pierdut în faţa perechii alcătuite din spaniolii Jove Morego Valls şi Bermudez Ramirez, cu 0-3 (8-11, 9-11, 4-11).

OGRĂZEANU, FĂRĂ MEDALIE ÎN PROBA DE 100 M LA JMU

Campioana europeană de tineret, Andreea Ogrăzeanu (antrenor Cristina Manea), a încheiat ieri doar pe locul 6 finala probei de 100 metri de la Jocurile Mondiale Universitare, care au loc în China, la Shenzen. Sportiva de la CS Farul a terminat cursa cu timpul de 11 secunde şi 49 de sutimi. În aceeaşi zi, Cornelia Deiac s-a clasat pe locul 4 la săritura în lungime, cu 6,45 m, iar Bianca Perie şi-a asigurat prezenţa în finala probei feminine de aruncare a ciocanului, cu o aruncare de 65,38 m.

CUPA FEDERAŢIEI LA OINĂ ARE LOC LA CRASNA

Federaţia Română de Oină, în colaborare cu Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret, organizează pe 19 şi 20 august, în comuna Crasna, Cupa Federaţiei la oină. La competiţie participă şase echipe invitate de Biroul Federal: CS Crasna Gorj, care va alinia două echipe, Frontiera Tomis Constanţa, Straja Bucureţti, Pamira Sibiu şi CS Băileşti. Totodată, va avea loc un meci demonstrativ de oină cu o echipă din Serbia, care va face şi o competiţie de sore (oină sârbească).

GLEN JOHNSON, URMĂTORUL ADVERSAR AL LUI BUTE

Lucian Bute, campionul mondial en titre la categoria supermijlocie (versiunea IBF) va lupta cu jamaicanul Glen Johnson, în cadrul unei gale care va avea loc pe 5 noiembrie, în Canada, au anunţat reprezentanţii boxerului român. Meciul Bute - Johnson va avea loc fie la arena “Bell Centre” din Montreal sau la “Pepsi Coliseum” din Quebec şi va fi transmis de postul american de televiziune Showtime, care urmează să difuzeze şi rezumatul luptei dintre danezul Mikkel Kessler şi germanul Robert Stieglitz, campionul mondial WBO la super-mijlocie, programată în aceeaşi zi, în Danemarca. În vârstă de 31 ani, Bute a câştigat toate cele 29 de meciuri disputate până acum ca profesionist, apărându-şi cu succes, pentru a opta oară, centura de campion mondial IBF la supermijlocie, pe 9 iulie, la Bucureşti, în faţa francezului Jean-Paul Mendy, pe care l-a învins prin KO în repriza a 4-a. Următorul său adversar, Glen Johnson, în vârstă de 42 ani, are în palmares 51 de victorii, 15 înfrângeri şi 2 egaluri. Jamaicanul a fost ales după ce danezul Mikkel Kessler şi americanul Kelly Pavlik au refuzat să lupte cu campionul român. Johnson a boxat ultima oară pe 6 iunie, în cadrul turneului Super Six, fiind învins la puncte de campionul mondial WBC, englezul Carl Froch.

NICULESCU ŞI DULGHERU, ELIMINATE LA DUBLU LA CINCINNATI

Jucătoarele Monica Niculescu şi Alexandra Dulgheru au pierdut în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Cincinnati (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 2.050.000 de dolari. Niculescu şi Shahar Peer (Israel) au fost învinse de americancele Liezel Huber / Lisa Raymond, cap de serie nr. 5, cu 6-1, 6-3, iar perechea Alexandra Dulgheru / Alberta Brianti au fost întrecute de cehoaicele Andrea Hlavackova / Lucie Hradecka, favorite nr. 7, scor 6-4, 7-5.