Ultimul minut

Sport 01 August 2011 / 00:00 787 accesări

BUTTON CÂŞTIGĂ ÎN UNGARIA

Campionul mondial din 2009, Jenson Button, s-a impus în Grand Prix-ul Ungariei, la cea de-a 200-a sa cursă în Formula 1! Incredibil este faptul că în 25 de ani de când se aleargă la Hungaroring a plouat doar în 2006 şi anul acesta. În ambele curse a câştigat Button, englezul reuşind în 2006 prima victorie din carieră! Pilotul de la McLaren-Mercedes a făcut o cursă tactică perfectă – ceva obişnuit pentru Button! – şi s-a impus clar, deşi cel mai rapid de pe circuit a fost coechipierul său de la McLaren. Dar Hamilton n-a ştiut să aleagă strategia potrivită şi a ratat chiar şi podiumul, după ce a condus cea mai mare parte a cursei. Campionul mondial en titre a făcut o cursă destul de modestă, dar Vettel a terminat al doilea... mărindu-şi avantajul în clasamentul general! Clasamentul de la Hungaroring: 1.J.Button (McLaren-Mercedes) în 1h 46.42:337; 2.S.Vettel (Red Bull); 3.F.Alonso (Ferrari); 4.L.Hamilton (McLaren-Mercedes); 5.M.Webber (Red Bull); 6.F.Massa (Ferrari); 7.Di Resta (Force India); 8.S.Buemi (Toro Rosso); 9.N.Rosberg (Mercedes GP); 10.J.Alguersuari (Toro Rosso)

CEHIA - SPANIA, FINALA CE DE FOTBAL PENTRU JUNIORI

Turneul final al Campionatului European de fotbal rezervat juniorilor sub 19 ani, găzduit de România, se va încheia astăzi. În finala competiţiei, programată de la ora 20.00, la Chiajna, se vor întâlni selecţionatele Cehiei şi Spaniei. Rezultate din semifinale: Cehia - Serbia 4-2 şi Spania - Irlanda 5-0.

TWENTE A CÂŞTIGAT SUPERCUPA OLANDEI

Twente Enschede, adversara lui FC Vaslui în turul trei preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, a câştigat Supercupa Olandei pentru al doilea an consecutiv, după ce a învins cu 2-1 pe Ajax Amsterdam, formaţie de care a trecut şi anul trecut. Pentru Twente au marcat Janko (21-pen) şi Ruiz (68), iar pentru Ajax a înscris Alderweireld (54). Twente a jucat în formula: Mihaylov - Cornelisse, Douglas, Wisgerhof, Tiendalli - Brama, Janssen, John (46 Ruiz) - Berghuis, De Jong, Janko (52 Leugers).

UEFA A REDUS SUSPENDAREA LUI MOURINHO

UEFA a redus cu un meci suspendarea de patru partide impusă lui Jose Mourinho, antrenorul formaţiei Real Madrid, pentru declaraţii ostile la adresa arbitrilor. Comisia de Apel a UEFA, unde Mourinho a fost audiat vineri, a redus sancţiunea la trei meciuri şi două cu suspendare dacă antrenorul recidivează în următorii trei ani. Comisia a apreciat că antrenorul a ispăşit deja un meci de suspendare în returul semifinalei Ligii Campionilor, cu FC Barcelona, din luna mai. Amenda de 50.000 euro a fost menţinută, la fel ca şi cea de 20.000 euro impusă clubului Real Madrid.

MICHAEL PHELPS, LA AL 26-LEA TITLU MONDIAL!

Înotătorul american Michael Phelps şi-a păstrat titlul mondial în proba de 100 m fluture, după ce s-a impus sâmbătă în finala de la Shanghai. Este al treilea titlu mondial consecutiv în această probă, Phelps fiind deja câştigător în 2007 şi 2009, după ce a fost medaliat cu argint în 2003 şi 2005. El este şi dublu campion olimpic al probei, în 2004 şi 2008. Phelps a obţinut a 26-a medalie de aur la Campionatele Mondiale. De asemenea, el a câştigat a şaptea medalie la Shanghai, după aurul la 200 m fluture şi ştafetele de 4x200 m liber şi 4x100 m mixt, argintul la 200 m liber şi la 200 m mixt şi bronzul la ştafeta de 4x100 m liber. Iată şi ceilalţi campioni mondiali de sâmbătă: SUA (Natalie Coughlin, Rebecca Soni, Dana Vollmer, Melissa Franklin) la ştafeta 4x100m mixt, britanica Rebecca Adlington la 800 m liber, americanca Melissa Franklin (16 ani) la 200 m spate, brazilianul Cesar Cielo la 50 m liber şi olandeza Inge Dekker la 50 m fluture.

AMERICANUL RYAN LOCHTE, 5 TITLURI LA SHANGHAI

Înotătorul american Ryan Lochte este cel mai valoros sportiv al Campionatelor Mondiale de la Shanghai, după ce duminică şi-a mai atârnat la gât o medalie de aur, pentru victoria la 400 m mixt. Iată şi ceilalţi campioni mondiali de duminică: americanca Elizabeth Beisel la 400 m mixt, suedeza Therese Alshammar (33 de ani!) la 50 m liber, americanca Jessica Hardy la 50 m bras, britanicul Liam Tancock la 50 m spate, chinezul Sun Yang la 1500 m liber (în finală a doborât cel mai vechi record mondial din înot, deţinut de australianul Grant Hackett din 29 iulie 2001) şi ştafeta SUA la 4x100 m mixt (Michael Phelps, Nick Thoman, Mark Gangloff, Nathan Adrian).

ITALIA, CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA POLO MASCULIN

Naţionala masculină de polo a Italiei a cîştigat medalia de aur la Campionatul Mondial de la Shanghai, după ce a trecut în finala mare de Serbia, campioana en-titre, cu scorul de 8-7, după prelungiri (6-6 după timpul regulamentar). Medalia de bronz a revenit Croaţiei, după 12-11 cu Ungaria. Echipa României a încheiat CM pe locul 12, cu o singură victorie în şase meciuri jucate.

GRECIA, CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA POLO FEMININ

Naţionala Greciei a devenit campioană mondială la polo feminin, învingând în finală China, gazda Campionatelor Mondiale de la Shanghai, cu scorul de 9-8. Medalia de bronz a revenit Rusiei, care a învins cu scorul de 8-7 Italia în meciul pentru locul 3. Rezultate din meciurile de clasament: Australia - SUA 10-5 (pentru locul 5); Olanda - Canada 8-7 (pentru locul 7).