Ultimul minut

Sport 27 Iulie 2011 / 00:00 941 accesări

CONSTANŢA ARE 5 BOXERI ÎN SFERTURILE CN PENTRU SENIORI

Campionatele Naţionale de box rezervate seniorilor au continuat ieri în Sala Sporturilor din Bacău cu ultimele meciuri din cadrul optimilor de finală. La categoria 56 kg, Ionuţ Băluţă (CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim) l-a învins la puncte pe Mihai Oprea (Farul Constanţa), iar la 81 kg Ionuţ Bodilcu (Farul) a câştigat la puncte în faţa lui Marcel Borcea (CSM Braşov). Sportivii de la Farul Constanţa sunt antrenaţi de Ilie Dascălu, Mihai Constantin şi Marcelică Tudoriu. Astăzi, în sferturi, vor mai boxa Enver Amiş (49 kg, Farul), Ionuţ Gheorghe (69 kg, Farul) şi Marcel Jipeanu (64 kg, CS Năvodari).

DRAGOŞ AGACHE, ELIMINAT ÎN SEMIFINALE LA 50 M BRAS

Înotătorul constănţean Dragoş Agache s-a calificat ieri dimineaţă în semifinalele probei de 50 m bras de la Campionatele Mondiale de înot de la Shanghai (China), cu timpul de 27 de secunde şi 75 de sutimi. Agache a terminat al 9-lea în serii, cel mai bun timp fiind reuşit de brazilianul Felipe Da Silva, 27,19. După-amiază, Agache a încheiat semifinala pe locul 6, cu timpul de 27,71 secunde, insuficient însă pentru a prinde finala. Sportivul de la Farul Constanţa nu s-a calificat nici în finala probei de 100 m bras, în care a avut ca obiectiv îndeplinirea baremului pentru JO de la Londra. La CM de la Shanghai, România mai este reprezentantă doar de Camelia Potec, ce a ratat până în prezent finalele la 400 şi 1500 m liber, urmând să mai ia startul într-o singură probă, cea de 800 m liber.

ÎNOTĂTORUL CONSTĂNŢEAN ATILA ABIBULA, LOCUL 13 LA FOTE

Ieri, în concursul de înot din cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Trabzon (Turcia), a evoluat şi un sportiv constănţean. Atila Abibula, antrenat la clubul Farul Constanţa de Veronica Macovei, a concurat în proba sa preferată, 200 m bras, probă în care deţine titlul de campion naţional la juniori II. Abibula s-a clasat pe locul 5 în finala B, cu timpul de 2:24,75. În serie, el reuşise un record personal, 2:24,33. „Sunt foarte mulţumită de evoluţia lui, chiar dacă este şi loc de mai bine. Urmează acum vacanţa, iar de la 15 septembrie reluăm pregătirile”, a declarat Veronica Macovei, care a urmărit evoluţia sportivului său pe internet.

NAŢIONALA DE POLO, ÎNVINSĂ DE CANADA LA SHANGHAI

Naţionala de polo a României a fost învinsă de Canada cu scorul de 12-8 (2-2, 4-2, 3-3, 3-1), într-un meci disputat ieri în turneul pentru locurile 9-12 de la Campionatele Mondiale de nataţie de la Shanghai. Golurile tricolorilor au fost înscrise de Cosmin Radu şi Tiberiu Negrean (câte 3), Mihnea Chioveanu şi Ramiro Georgescu. România va susţine ultimul joc de la CM 2011 mâine, de la ora României 4.30, urmând să întâlnească Japonia în meciul pentru locurile 11-12.

AUR PENTRU ATLETA DANA LOGHIN, LA FOTE

Sportivii români au debutat cu dreptul la cea de-a 11-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Trabzon (Turcia). În prima zi a concursului de atletism, Dana Elena Loghin a câştigat medalia de aur în proba feminină de 2.000 m obstacole, cu un nou record al competiţiei: 6:40,93. La competiţie participă 1.700 de sportivi (cu vârsta de 14-15 ani) din 38 de ţări europene, care se întrec la 9 discipline. Delegaţia României cuprinde în total 48 de sportivi: 20 de atleţi, 7 înotători, 12 judoka, 7 gimnaşti şi 2 jucători de tenis.

HĂNESCU, ELIMINAT ÎN PRIMUL TUR LA GSTAAD

Victor Hănescu, locul 63 ATP, a fost eliminat în primul tur al turneului de la Gstaad, cu premii de 450.000 de euro. Hănescu a fost învins cu scorul de 7-5, 6-2 de finlandezul Jarkko Nieminen, locul 53 ATP, după 73 de minute de joc şi va primi un cec în valoare de 4.120 de euro pentru prezenţa la această competiţie. În 2008, Hănescu a câştigat turneul de la Gstaad, acesta fiind singurul său titlu ATP din palmaresul său.

BUTE VA FI PREMIAT DE PREŞEDINTELE SENATULUI

Preşedintele Senatului, Mircea Geoană, îl va premia astăzi pe Lucian Bute, campion mondial în versiunea IBF la categoria supermijlocie, pentru victoria de la Bucureşti în faţa pugilistului francez Paul Mendy. Ceremonia va avea loc în Salonul Oficial al Senatului României. Pugilistul Lucian Bute şi-a apărat cu succes pentru a opta oară centura mondială IBF la categoria supermijlocie, după ce l-a învins pe 9 iulie, la Bucureşti, pe francezul Jean Paul Mendy prin KO în repriza a patra a meciului desfăşurat la Romexpo, în faţa a 10.000 de spectatori.

ADVERSARELE ECHIPELOR MASCULINE ROMÂNEŞTI ÎN CUPELE EUROPENE LA HANDBAL

Echipele de handbal masculin româneşti şi-au aflat ieri adversarele din cupele europene, după tragerea la sorţi care a avut loc la Viena: Cupa Cupelor, turul III (26-27 noiembrie, 3-4 decembrie): Pallamano Intini Noci (Italia) - Energia Pandurii Tîrgu Jiu; Cupa EHF, turul II (8-9 octombrie, 15-16 octombrie): echipă din turul preliminar al Ligii Campionilor - HC Odorheiu Secuiesc; Cupa Challenge, turul III (26-27 noiembrie, 3-4 decembrie): CSU Suceava - Bnei Herzeliya (Israel); HC Caraş-Severin - Spartak Varna (Bulgaria). Campioana HCM Constanţa va evolua în grupa C a Ligii Campionilor, alături de Hamburg, Cimos Koper, HC Sankt Petersburg, Wisla Plock şi o echipă din turul preliminar.

ADVERSARELE ECHIPELOR FEMININE DE HANDBAL ÎN CUPELE EUROPENE

Iată şi adversarele din cupele europene pe care le vor avea echipele de handbal feminin din România: Cupa Cupelor, turul II (1-2 octombrie, 8-9 octombrie): Oţelul Galaţi - KHF Kastrioti (Kosovo); Cupa EHF, turul III (5-6 noiembrie, 12-13 noiembrie): SPR Lublin (Polonia) - CSM Bucureşti; HC Zalău - câştigătoarea dintre Maccabi Ramat-Gan (Israel) şi Bnei Hertzeliya (Israel). În Cupa Challenge, handbalul feminin românesc nu are reprezentante. În Liga Campionilor, Oltchim Rîmnicu Vîlcea va evolua în grupa preliminară D, cu SD Itxako, Dinamo Volgograd şi o echipă din turul doi preliminar, în timp ce U. Jolidon Cluj a fost repartizată în grupa 1 din turul secund, cu formaţiile Viborg, Rostov Don şi o echipă din turul întâi.