Ultimul minut

Sport 25 Iulie 2011 / 00:00 868 accesări

BOXERUL ARSEN MUSTAFA A DEBUTAT CU VICTORIE LA MONDIALELE JUNIORILOR

La Astana (Kazahstan) au început sâmbătă Campionatele Mondiale de box pentru juniori (sportivi cu vârsta de 15-16 ani), competiţie la care participă şi o delegaţie a României, alcătuită din şase sportivi. Printre boxerii care au evoluat ieri se numără şi constănţeanul Arsen Mustafa (categoria 54 kg), pugilist antrenat la Farul de Mihai Constantin. Mustafa a avut o misiune facilă în faţa egipteanului Hussein Okasha, pe care l-a învins cu 25-3. În optimi de finală, mâine, el va boxa cu Norovbal Otgontumur (Mongolia), care l-a învins la puncte pe Luke Jeffries (Noua Zeelandă) cu 16-4. Al doilea pugilist din lotul antrenat de Titi Tudor care a boxat ieri a fost Marian Pita (60 kg), calificat şi el mai departe după o victorie înainte de limită în faţa lui Ahmad Dawara (Siria). După două reprize, la scorul de 15-4 pentru român, meciul a fost oprit pentru inferioritatea adversarului. Ceilalţi patru sportivi români vor debuta mâine.

IRINA BEGU A CÂŞTIGAT TURNEUL BCR OPEN LADIES ROMÂNIA

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 56 WTA şi cap de serie nr. 2, a cîştigat, sâmbătă, turneul BCR Ladies Open România de la Bucureşti, dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari. Begu a învins-o, în finală, cu 6-3, 7-5, pe Laura Pous-Tio (Spania), locul 84 în ierahia mondială şi a şasea favorită a competiţiei. Begu s-a impus şi în proba de dublu, alături de Elena Bogdan, cele două fiind cap de serie nr. 3, după ce au trecut în finală, cu 6-7, 7-6, 16-14, de cuplul format din Maria Elena Camerin (Italia) şi Ipek Senoglu (Turcia), cap de serie nr. 4.

POTEC ŞI AGACHE, START „FALS” LA CM DE ÎNOT

Camelia Potec a ratat calificarea în finala probei de 400 m liber a Campionatelor Mondiale de înot de la Shanghai, după ce a încheiat preliminariile de duminică dimineaţă pe locul 17. Potec a înregistrat timpul de 4:10,36, iar calificările au fost câştigate de italianca Federica Pellegrini, cu timpul de 4:04,76. La rândul său, constănţeanul Dragoş Agache a încheiat seriile probei de 100 m bras pe locul 19, cu 1:01,19, iar în semifinale s-au calificat primii 16 clasaţi. Sportivul legitimat la CS Farul şi antrenat de Eduard Cîşlaru va mai lua startul la 50 m bras, în timp ce Camelia Potec mai este înscrisă la 800 m şi 1500 m liber.

POLOIŞTII ROMÂNI AU RATAT SFERTURILE CM DE LA SHANGHAI

Naţionala României a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de polo din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie de la Shanghai (China), după ce a fost învinsă duminică de formaţia Muntenegrului, campioana europeană din 2008, cu scorul de 8-4 (2-1, 1-2, 3-0, 2-1). Golurile echipei noastre au fost marcate de Cosmin Radu (2), Andrei Buşilă şi Alexandru Ghiban. România va juca marţi în turneul pentru locurile 9-12, cu Canada sau Statele Unite.

CANOTOARE DIN ROMÂNIA, PE PODIUM LA CM PENTRU TINERET

Echipajul alcătuit din Cristina Grigoraş şi Andreea Boghian a cucerit sâmbătă medalia de argint în proba de dublu, prima obţinută de România la ediţia din acest an a Campionatelor Mondiale de canotaj pentru tineret U-23 de la Basbaane, lângă Amsterdam. Grigoraş şi Boghian au fost devansate de americancele Grace Luczak şi Felice Mueller. Pe locul 3 s-a clasat echipajul Olandei. Organizatorii CM de canotaj U-23 au anunţat un record de participanţi, 900 de sportivi din 56 de ţări.

ELENA PANAET, BRONZ LA CE DE ATLETISM JUNIORI

Atleta Elena Panaet a câştigat sâmbătă medalia de bronz în finala probei de 3000 m obstacole, la Campionatele Europene de juniori de la Tallinn. Sportiva în vârstă de 18 ani a încheiat cursa cu timpul de 10:17,37, cea mai bună performanţă a carierei. Proba a fost câştigată de Gesa-Felicitas Krause (Germania, 9:51,08), urmată de rusoaica Gulshat Fazlitdinova (9:56,98). Elena Panaet a adus României cea de-a doua medalie la CE de la Tallinn, după cea de aur obţinută vineri de Bianca Răzor, în proba de 400 m. În aceeaşi probă, Adelina Pastor a fost descalificată, după ce obţinuse medalia de bronz.

DRAGOMIR - MAJOLI, MECIUL AMINTIRILOR

Preşedintele Federaţiei Române de Tenis, Ruxandra Dragomir, şi fosta jucătoare croată Iva Majoli au susţinut sâmbătă un meci demonstrativ înaintea finalei turneului BCR Ladies Open Romania de la Bucureşti. A fost o reeditare a întâlnirii din sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, din 1997, când Majoli s-a impus cu 6-3, 5-7, 6-2. Sâmbătă s-a disputat un singur set, iar Dragomir a câştigat cu 6-3. La final, Dragomir şi Majoli au reeditat scena de la finalul întâlnirii de la Roland Garros, când cele două jucătoare, epuizate, s-au întins pe zgură una lângă cealaltă. Ruxandra Dragomir şi Iva Majoli, bune prietene, au fost şi partenere la dublu în cariera profesionistă.