Ultimul minut

Sport 23 Iulie 2011 / 00:00 784 accesări

CALLATIS A ÎNVINS PE CEAHLĂUL II

Vineri, într-o partidă de verificare desfăşurată la Piatra Neamţ, Callatis Mangalia a învins, scor 4-1 (1-0) pe Ceahlăul II. Golurile formaţiei constănţene au fost reuşite de Doicaru (7), Crăciun (60), Iordache (65 şi 70), în timp ce pentru gazde a înscris Pavel (85). Tehnicianul Marin Barbu a trimis pe teren următoarea formaţie: Neagu - Floricel, Ferariu, Damian, Miron - Bolat, Cojenel, Tudose, Sofrone - Calagi, Doicaru. În repriza a doua au mai intrat: Oprea, I. Florea, Răvoiu, Trajkovici, Bardu, Copic, Cogali, Kamara, Iordache, Crăciun. La Callatis a revenit atacantul Dragoş Crăciun, iar portarul Alexandru Oprea (22 ani, de la FC Snagov) se află în discuţii pentru semnarea unui contract. Sâmbătă, Callatis Mangalia va disputa, la Câmpulung Moldovenesc, un nou joc amical, de data aceasta împotriva divizionarei secunde FC Botoşani.

POLOIŞTII ROMÂNI, PRIMA VICTORIE LA MONDIALE

Naţionala de polo a României a obţinut vineri prima victorie în grupa B a Campionatului Mondial de la Shanghai, 14-10 (2-3, 3-3, 5-0, 4-4) cu reprezentantiva Chinei. Tricolorii au încheiat grupa pe locul trei şi vor întâlni Muntenegru pentru un loc în sferturile de finală, duminică, de la ora 7.10. Marcatorii echipei noastre au fost C. Radu 8, Matei 3, Iosep, Diaconu şi Ghiban. Echipele clasate pe primul loc în fiecare grupă s-au calificat direct în faza sferturilor de finală, acestea fiind Ungaria, Serbia, Croaţia şi Italia. Formaţiile clasate pe locurile 2-3 vor juca încrucişat, duminică, pentru celelalte patru locuri calificante în sferturi, după cum urmează: Muntenegru - România, Spania - Australia, Canada - SUA şi Japonia - Germania. Primele 3 clasate la CM de la Shanghai se califică pentru Jocurile Olimpice de la Londra.

ROMÂNIA A CUCERIT DOUĂ MEDALII LA CE DE ATLETISM PENTRU JUNIORI

Atleta Bianca Răzor a câştigat vineri, la Campionatele Europene de juniori de la Tallinn, medalia de aur la 400 m plat, probă în care Adelina Pastor a cucerit bronzul. Bianca a reuşit o cursă excelentă, în care a câştigat nu doar aurul european, ci a stabilit şi cea mai bună performanţă a carierei, cu timpul de 51,96 secunde. Ea a ratat la câteva sutimi doborârea recordului competiţiei, 51,27 secunde, deţinut din 1975 de est-germanca Christina Brehmer. Tot vineri, la triplusalt, Andreea Maria Todereanu s-a clasat pe locul patru, cu o performanţă de 13,09 m, iar Laura Dumitraşcu pe poziţia a 7-a (12,91 m). Competiţia se încheie duminică.

NĂSTASE ŞI NOAH VOR JUCA UN MECI DEMONSTRATIV LA BRD NĂSTASE ŢIRIAC TROPHY

Foştii jucători de tenis Ilie Năstase, Younes El Aynaoui, Yannick Noah şi Mansour Bahrami vor susţine un meci demonstrativ în ziua a doua a turneului BRD Năstase Ţiriac Trophy (19-25 septembrie). Sâmbătă, după finala de dublu, spectatorii vor avea posibilitatea să vizioneze un alt meci demonstrativ în scop caritabil, în care vor juca Andrei Pavel, Victor Hănescu, Horia Tecău şi Robert Lindstedt. La turneul bucureştean va participa, în premieră, şi perechea româno-suedeză Tecău-Lindstedt, finalistă la Wimbledon în ultimii doi ani.

ESTHERA PETRE, LOCUL 2 ÎN MITINGUL ATLETIC DE LA LUCERNA

La doar patru zile după cucerirea titlului de campioană europeană de tineret la Ostrava, Esthera Petre a fost invitată la puternicul concurs atletic de la Lucerna, unde a ocupat locul secund în proba de săritura în înălţime, cu rezultatul de 1,89 m. Românca a fost la egalitate cu câştigătoarea probei, Svetlana Radizvil (Uzbekistan), locul 3 fiind ocupat de elveţianca Beatrice Lundmark, cu 1,86 m.