Sport 21 Iulie 2011 / 00:00 728 accesări

GRUPĂ DE MINI-HANDBAL LA HCM

Handbal Club Municipal Constanţa înfiinţează o grupă de mini-handbal. Se pot înscrie copiii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 9 ani, fete şi băieţi. Proiectul va demara pe 1 august 2011. Coordonator va fi antrenorul Enis Murtaza (nr. telefon: 0730.351799).

POLOIŞTII ROMÂNI, ÎNVINŞI DE SERBIA LA CM

Echipa naţională de polo a României a pierdut şi cel al doilea meci jucat la Campionatul Mondial de la Shanghai. Formaţia antrenată de Istvan Kovacs a fost învinsă de actuala deţinătoare a titlului mondial, Serbia, scor 5-12, dar păstrează şanse de calificare în optimile de finală. Chiar dacă au pierdut şi primul joc disputat la Shanghai, contra Australiei, o victorie în faţa Chinei, în meciul de vineri, este suficientă pentru ca tricolorii să meargă mai departe. Golurile României au fost marcate de Cosmin Radu 2, Negrean, Kadar şi Buşilă. În acest moment, România ocupă locul 3 în Grupa B, în spatele Serbiei şi Australiei, iar în cazul în care va obţine calificarea ar putea întâlni în optimile de finală Spania, Ungaria sau Muntenegru.

ROMÂNIA A OCUPAT LOCUL 6 ÎN CLASAMENTUL PE MEDALII LA CE DE SCRIMĂ

România a ocupat locurile 6-7, la egalitate cu Elveţia, în clasamentul pe medalii întocmit după Campionatele Europene de scrimă de la Sheffield (Anglia), cu o medalie de aur şi una de bronz. Echipa feminină de spadă a României a cucerit marţi al patrulea său titlu continental, după cele din 2006, 2008 şi 2009. Medalia de bronz a fost câştigată la individual de spadasina Ana Maria Brânză. Foarte aproape de podium a fost şi echipa masculină de sabie a României, care a pierdut meciul pentru bronz cu Rusia. Italia a reuşit un palmares de excepţie la Sheffield, cu 6 medalii de aur, 2 de argint şi 2 de bronz, ocupând detaşat primul loc în ierarhia pe medalii, urmată de Rusia (o medalie de aur, două de argint şi 7 de bronz).

ORGANIZATORII AU GREŞIT IMNUL ROMÂNIEI LA CE SCRIMĂ

Marţi seară, după ce au primit medaliile probei de spadă pe echipe, sportivele din România, Rusia şi Franţa s-au întors cu faţa spre catargul unde urmau să fie ridicate cele trei steaguri ale medaliatelor europene şi s-au pregătit să asculte imnul. Organizatorii Campionatelor Europene de scrimă de la Sheffield au pus, din greşeală, fostul imn naţional, \"Trei Culori\". După primele acorduri ale fostului imn naţional, compus de Ciprian Porumbescu, Ana Maria Brânză şi-a îndemnat coechipierele, Anca Măroiu, Simona Alexandru şi Loredana Iordăchioiu, să coboare de pe podium, spre surprinderea sportivelor din Franţa şi Rusia. Spadasinele din România au refuzat să participe la poza de grup de după festivitatea de premiere alături de restul medaliatelor. În lipsa României, atât sportivele din Rusia, cât şi cele din Franţa, s-au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului şi au făcut poze.

GAZ METAN VISEAZĂ LA MAINZ!

Meciurile retur din turul al doilea preliminar al UEFA Europa League sînt programate în această seară, urmând să se dispute 40 de partide în întreaga Europă. Pentru români, cel mai important este meciul de la Mediaş, acolo unde Gaz Metan va juca împotriva finlandezilor de la KuPS Kuopio, de la ora 18.00, în direct pe Digisport. Învingători în tur cu 1-0, finlandezii pornesc cu prima şansă la calificare, dar românii au capacitatea să răstoarne rezultatul din tur. Antrenorul Cristi Pustai ar putea începe meciul de azi cu următoarea echipă: Pleşca - Zaharia, Fl.Lazăr, Nicandro, Buzean - Al.Muntean, Todea, Hoban, C.Petre - Bawab, Eric. Echipa care se va califica mai departe va întâlni în turul al treilea preliminar pe FSV Mainz