Ultimul minut

Sport 20 Iunie 2011 / 00:00 946 accesări

TROFEUL CALLATIS 2011 LA YACHTING

Săptămâna trecută, în rada portului Mangalia, în organizarea Federaţiei Române de Yachting şi Yacht Club Bucureşti, cu sprijinul Primăriei Mangalia şi al portului Turistic Mangalia, s-a desfăşurat Trofeul Callatis 2011 la yachting. Cei 34 de sportivi de la cluburile Electrica Constanţa, Electrica Bucureşti, Yacht Club Eforie, Ştiinţa Constanţa, Sportul Studenţesc Bucureşti şi Yacht Club Regal Român au concurat la clasele Optimist, Laser şi 470. În total s-au desfăşurat cinci regate la fiecare clasă, condiţiile meteo fiind vânt slab şi mediu, timp insorit. Organizarea a fost foarte bună, sportivii având cazarea asigurată de Primăria Mangalia. Sportivii de la CS Electrica Constanţa (Laurenţiu Boicenco - antrenor principal, Elena şi Constantin Vlădescu - antrenori) au avut evoluţii foarte bune, remarcaţii fiind juniorii Luana Boicenco (8 ani) şi juniorul Ion Vlad (10 ani), care au obţinut locul 2 la optimist fete şi optimist băieţi, Bogdan Ion şi Eduard Guţă, primele două locuri la Clasa Laser, Bianca Popescu şi Sebastian Polisciuc, locurile 2 şi 3 la clasa 470, în echipaj cu sportivii de la Clubul Sportul Studenţesc Bucureşti, Iulia Fulicea şi Radu Mihai. Următorul concurs la care vor participa sportivii de la CS Electrica va fi Cupa Briz Varna, în perioada 23-26 iunie.

TECĂU, ÎNVINS ÎN FINALA DE LA S’HERTOGENBOSCH

Perechea formată din constănţeanul Horia Tecău şi suedezul Robert Lindstedt, cap de serie nr. 2, a pierdut finala probei de dublu din cadrul turneului de la s’Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii în valoare totala de 450.000 de euro. Cei doi, care se impuseseră anul trecut la competiţie din Olanda, au cedat în faţa perechii alcătuite din italianul Daniele Bracciali şi cehul Frantisek Cermak, la capătul unui meci întrerupt de ploaie, cu 3-6, 6-2, 8-10. Pentru prezenţa în finală, Tecău şi Lindstedt vor primi 11.600 de dolari şi 150 de puncte ATP. În această săptămâni, cei doi vor lua startul la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, unde vor întâlni în primul tur cu englezii Chris Eaton şi Joshua Goodall.

HĂNESCU DEBUTEAZĂ LA WIMBLEDON

Al treilea turneu de Mare Şlem al anului, Wimbledon, debutează azi, la Londra, în prima zi a competiţiei urmând să evolueze patru reprezentanţi ai României. Astfel, singurul român de pe tabloul principal, Victor Hănescu (nr. 62 ATP), îl va întâlni în primul tur pe cehul Jaroslav Pospisil (nr. 125 ATP), Sorana Cârstea (81 WTA) va da piept în runda inaugurală cu Pauline Palmentier (Franţa, 75 WTA), Monica Niculescu (46 WTA) va juca împotriva cvasinecunoscutei Sybille Bammer (Austria, 144 WTA), iar Alexandru Dulgheru (36 WTA), cea mai bine clasată dintre românce, se luptă pentru calificarea în turul secund cu Jill Craybas (SUA, 106 WTA).

AUR EUROPEAN PENTRU ROMÂNIA LA CANOE DUBLU 500 M

Echipajul de canoe dublu al României, format din Victor Mihalachi şi Liviu Alexandru Dumitrescu, a câştigat, duminică, medalia de aur pe distanţa de 500 m, la Campionatele Europene de la Belgrad. Mihalachi şi Dumitrescu au parcurs distanţa într-un minut, 41 de secunde şi 641 de miimi. Tot duminică, în proba de canoe simplu masculin 500 m, Iosif Chirilă a ocupat locul 5, iar la kaiac dublu masculin 500 m echipajul format din Iustin Porcarasu şi Dan Cristian Costea s-a clasat pe poziţia a noua. România a mai obţinut, sâmbătă, la Belgrad, o medalie de argint (Iosif Chirilă, canoe simplu 1.000 m) şi două medalii de bronz (echipajele de canoe dublu şi kaiac-4 la 1.000 m).

CĂPRIORIU S-A IMPUS LA RIO

Sportiva Corina Căprioriu a câştigat Grand Prix-ul de judo de la Rio de Janeiro, la categoria 57 kg, după ce s-a impus prin ippon în meciul cu brazilianca Rafaela Silva. Ea trecuse în semifinale, tot prin ippon, de franţuzoaica Automne Pavia. La 73 kg masculin, Costel Dănculea a ocupat locul 3.

NAŢIONALA DE POLO A REMIZAT ÎN SLOVACIA

Echipa de polo a României a remizat la Kosice, 7-7 cu Slovacia, în penultimul meci din Grupa F a preliminariilor Campionatului European. Aflată pe primul loc în clasament, România va disputa ultima partidă pe 2 iulie, la Oradea, cu Israel. Golurile tricolorilor au fost înscrise de Matei 4, Negrean 1, Diaconu 1 şi Cosmin Radu (a egalat în ultima secundă a întâlnirii!). În celălalt meci din grupă: Israel - Ucraina 5-11.

SOUTH AFRICAN KINGS A CÂŞTIGAT IRB NATIONS CUP

Selecţionata South African Kings a confirmat tradiţia echipelor sud-africane care au participat la precedentele ediţii ale IRB Nations Cup şi a câştigat a 6-a ediţie a acestei competiţii. Sud-africanii au încheiat turneul cu trei victorii din tot atâtea posibile, 31-17 cu Georgia, 27-23 cu România şi 39-12 cu Portugalia, ultima confruntare având loc duminică. Tot duminică s-au disputat, după închiderea ediţiei, alte două partide, Georgia - Namibia şi România - Argentina Jaguars. Din lotul României au făcut parte şi trei rugbyşti de la RCJ Farul Constanţa: Carpo, Apostol şi C. Nicolae.