Ultimul minut

Sport 30 Mai 2011 / 00:00 858 accesări

TECĂU, ÎN SFERTURI LA ROLAND GARROS

Tenismanul constănţean Horia Tecău, împreună cu suedezul Robert Lindstedt, a obţinut, aseară, calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu de la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului. Tecău şi Lindstedt, capi de serie nr. 9, au învins, cu 6-2, 6-4, cuplul format din francezii Julien Benneteau şi Nicolas Mahut.

PUNCT FINAL ÎN TURNEUL REGULAT AL CN DE OINĂ

Federaţia Română de Oină, în colaborare cu Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret, Radio România Antena Satelor - partener oficial al federaţiei, Banca Naţională a României, Clubul Sportiv Straja Bucureşti, Fundaţia de Promovare a Sportului Constănţean şi Consiliul Judeţean Constanţa, a organizat, la sfârşitul acestei săptămâni, pe terenul principal al Complexului Sportiv al Băncii Naţionale a României - Stadionul Cotroceni, turneul regulat al Campionatului Naţional de Oină Seniori, ediţia 2011. La startul întrecerii s-a aliniat doar opt echipe, după ce Speranţa Tătaru şi-a anunţat retragerea. Întrecerea a fost extrem de echilibrată, marile favorite, Straja Bucureşti şi Frontiera Tomis Constanţa, încheind la egalitate. Constănţenii au pierdut însă primul loc în clasament la punctaveraj, dar îşi pot lua revanşa în cele două etape de play-off programate la Chiuieşti-Cluj (18-19 iunie) şi la Gherăeşti (10-11 septembrie), la care vot participa primele patru clasate, în urma cărora va fi desemnată şi campioana României 2011, ediţia a 60-a. Frontiera a înregistrat următoarele rezultate: 30-7 cu CSM Rm. Sărat, 23-19 cu Biruinţa Gherăeşti, 22-4 cu Izvorul Chiuieşti, 20-20 cu Straja Bucureşti, 24-11 cu Energia Rîmnicelu, 23-13 cu Pamira Sibiu şi 15-4 cu Victoria Surdila Greci.

BOXERUL PETRICĂ STOIAN, CAMPION NAŢIONAL DE JUNIORI

Săptămâna trecută, la Craiova, au avut loc Campionatele Naţionale de box rezervate juniorilor (sportivi cu vârsta între 14 şi 16 ani). La competiţie au participat şi opt sportivi constănţeni, iar patru dintre ei au reuşit să urce pe podium. Performerul delegaţiei constănţene este Petrică Stoian (CS Năvodari), care a devenit campion naţional la categoria 48 kg. În finală, pugilistul antrenat de Ferodin Ablalim s-a impus la puncte (scor 6-1) în faţa lui Mihai Nicolae (Olimpia Bucureşti). Şi ceilalţi reprezentanţi ai clubului din Năvodari au reuşit să ajungă în finale, dar au pierdut şi au rămas doar cu medaliile de argint. Mircea Bărăscu (60 kg) a cedat prin abandon în repriza a doua meciul cu Marian Piţa (CSM Brăila), iar Alperen Akbal (66 kg) a fost declarat învins la puncte (scor 4-5) în faţa lui Laurenţiu Manolescu (CSM Craiova). „Dacă adversarul lui Bărăscu a fost superior şi am decis să-mi protejez sportivul, Akbal a pierdut nemeritat, în opinia mea. Punctul decisiv pentru victorie i-a fost acordat lui Manolescu în ultima secundă, dar aşa se întâmplă atunci când gazdele nu mai au şanse măcar la o medalie de aur”, a declarat Ferodin Ablalim. Farul Constanţa (antrenori Ilie Dascălu, Mihai Constantin şi Marcelică Tudoriu) a avut cinci sportivi la Craiova şi numai unul a urcat pe podium: Arsen Mustafa a cucerit bronzul la categoria 54 kg.

CÎRSTEA, ÎNVINSĂ LA ROLAND GARROS

România a rămas fără niciun reprezentant pe tablourile de simplu de la Roland Garros, după ce Sorana Cîrstea a fost eliminată, sâmbătă, în turul 3 al celui de-al doilea turneu de Mare Şlem al anului. Sfert-finalistă în urmă cu doi ani, Cîrstea nu a rezistat în faţa chinezoaicei Na Li, care s-a impus cu 6-2, 6-2. Şi Monica Niculescu a părăsit competiţie de la Paris, după ce a fost învinsă în optimile probei de dublu feminin, alături de Yung-Jan Chan (Taipei), de către cuplul format din Vania King (SUA) şi Yaroslava Svedova (Kazahstan), favorite nr. 3, cu 6-2, 3-6, 4-6.

GALAŢI ŞI TIMIŞOARA, ÎN DA1 LA VOLEI MASCULIN

La sfârşitul săptămânii trecute, în sala Siderurgistul din Galaţi, a avut loc turneul final din cadrul Diviziei A2 la volei masculin, la care au participat patru echipe, iar primele două clasate au obţinut promovarea în Divizia A1. CSU CSS Galaţi a câştigat turneul fără a ceda vreun set (3:0 cu Ştiinţa Bacău, 3:0 cu CSS 2 UKRO Baia Mare şi 3:0 cu U. Timişoara), urmată de U. Timişoara, cu două victorii (3:1 cu CSS 2 UKRO Baia Mare şi 3:0 cu Ştiinţa Bacău).

PLOIEŞTI ŞI TURDA, ÎN LN DE HANDBAL MASCULIN

În urma turneului de promovare desfăşurat la Drobeta Turnu Severin, formaţiile Petrolul Ploieşti şi Potaisa Turda au promovat în Liga Naţională de handbal masculin. Iată rezultatele înregistrate: Petrolul Ploieşti - HC Vaslui 23-21 şi 37-25, HCM Făgăraş - Potaisa Turda 29-40 şi 27-29.

ALINA DUMITRU, ELIMINATĂ RAPID LA MOSCOVA

Judoka Alina Dumitru (48 kg) a fost eliminată în turul secund la Grand Slam Moscova, competiţie dotată cu premii totale de 150.000 de dolari. Campioana olimpică şi europeană en titre a trecut în primul tur de sportiva bielorusă Volha Leshchanka, după care a cedat în faţa italiencei Elena Moretti. Tot în primele tururi au fost eliminate şi celelalte reprezentante ale României: Andreea Cătună (52 kg), Monica Ungureanu (52 kg), Corina Căprioriu (57 kg) şi Andreea Chiţu (57 kg). În competiţia masculină, România nu a avut reprezentanţi.

FC BARCELONA A CÂŞTIGAT LC LA HANDBAL MASCULIN

FC Barcelona a câştigat duminică, la Koln, Liga Campionilor la handbal masculin, după ce în marea finală a învins pe Ciudad Real, scor 27-24 (14-10). Pentru Barcelona este cel de-al 7-lea trofeu în Liga Campionilor, după succesele din 1996, 1997, 1998, 1999, 2000 şi 2005. Finala din 2005 a fost câştigată tot în faţa marii rivale din Spania, Ciudad Real. În finala mică, Rhein Neckar-Lowen - HSV Hamburg 31-33. În semifinale se consemnaseră rezultatele: FC Barcelona - Rhein Neckar-Lowen 30-28 şi Ciudad Real - HSV Hamburg 28-23.

BRUINS REVINE ÎN FINALA CUPEI STANLEY DUPĂ 21 DE ANI

Vancouver Canucks şi-a aflat adversara din finala Cupei Stanley, aceasta urmând să fie Boston Bruins, care a câştigat la limită meciul al şaptelea al finalei Eastern Conference din play-off-ul NHL: Boston Bruins - Tampa Bay Lightning 1-0 (4-3 la general). Meciul a fost foarte echilibrat, cele două echipe apărându-se cu străşnicie, unicul gol fiind înscris de Nathan Horton cu 7:33 înainte de finalul meciului. Boston Bruins se califică pentru a 17-a oară în finala Cupei Stanley, ultima oară luptând pentru trofeu în 1990. Ultimul trofeu cucerit de “urşi” a fost în 1992, Boston Bruins având cinci cupe în palmares, fiind a patra într-un clasament all times al trofeelor cucerite! Primul meci al finalei Cupei Stanley se joacă miercuri, la Vancouver.