Ultimul minut

Sport 15 Aprilie 2011 / 00:00 819 accesări

DRAGOŞ AGACHE, RECORD NAŢIONAL LA 200 M BRAS

Prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin acoperit de la Piteşti, rezervate seniorilor şi juniorilor I au adus un rezultat de senzaţia pentru delegaţia constănţeană. Cel mai bun înotător român al momentului, Dragoş Agache (antrenor Eduard Cîşlaru), a stabilit un nou record în proba de 200 m bras, obţinând titlul naţional cu timpul de 2 minute 47 de secunde şi 13 sutimi. Vicecampion european în proba de 50 m bras, Agache a îmbunătăţit cu o jumătate de secundă recordul stabilit în urmă cu şapte ani de Valentin Preda (LPS Brăila). Tot în prima zi de concurs, Răzvan Grădinaru (antrenor Anca Buzbuchi) a cucerit medalia de bronz la 200 m bras la juniori I, iar Mihai Spălăţelu (antrenor Octavian Tilleagă) a terminat pe locul 4 în proba de 50 m spate la juniori I.

ÎNFRÂNGERE PENTRU VOLEIBALISTELE DE LA CSS 1

Ieri, în al doilea meci disputat la Tg. Mureş, în cadrul turneului final al Campionatului Naţional de volei rezervat junioarelor, CSS 1 Constanţa (antrenori Viorica Lungu şi Gheorghe Brînză) a pierdut confruntarea cu ACSV Donaris Galaţi, scor 1:3, după ce echipa constănţeană îşi adjudecase pirmul set. Astăzi, voleibalistele constănţene vor înfrunta, de la ora 18.00, pe CSU Medicina CSS Tg. Mureş.

ÎNSCRIERI PENTRU LIGA OLD-BOYS LA FOTBAL

Organizatorii Ligii Old-Boys la fotbal Constanţa reamintesc tuturor echipelor participante la întrecerea rezervată veteranilor că data limita de înscriere în competiţie este 20 aprilie. Pentru aceasta sunt necesare următoarele documente: componenţa lotului, formularul de înscriere cu menţionarea terenului de joc şi copii după buletinele jucătorilor prezenţi în tabel. Documentele pot fi depuse la următoarea adresă - Strada Mihail Kogălniceanu nr. 28, zilnic, de luni până vineri, între orele 8.00-16.00, iar persoana de contact este Florin Pitu (telefon 0726.849.849). Dupa 20 aprilie nu se mai primesc documente de înscriere. Până acum, au fost înscrise cu documentele complete următoarele echipe: Liga Ofiţerilor, CST Team Agigea şi Axiopolis 87 Cernavodă.

ULTIMA ETAPĂ DIN CUPA “FRIENDS” LA FOTBAL

Cupa “Friends”, ediţia a II-a, competiţie de fotbal pe teren redus rezervată amatorilor, programează la sfârşitul acestei săptămâni partidele etapei a 25-a, ultima din sezonul regulat. Iată meciurile - vineri: Melody - Americanul (ora 17.00); Velez - Trîntorii (ora 18.00); sâmbătă: Rechinii - Tomis Juniors (ora 10.00); Old Boys - Porto (ora 12.00); Crazy Team - Rezervele (ora 13.00); Alma Soveja - Secţia Agitaţi (ora 14.00); Scuba - Black Sea Knights (ora 15.00); Palas - Doraly Mall (fostă Steaua Mării) (ora 16.00); Progresul Năvodari - Vulturul Nisipari (ora 17.00); Friends - Club Auto Tomis (ora 18.00); duminică: Gepa - Juventus (ora 16.00); Real Poarta 6 - Store (ora 17.00); Vudena - FZN 3-0 (FZN s-a retras din competiţie). Lupta pentru ocuparea locurilor 7 şi 8, ultimele calificante în play-off, rămâne deschisă, iar meciurile decisive sunt Nisipari - Năvodari, Gepa - Juventus şi Rechinii - Tomis Juniors. Cum primul criteriu de departajare în caz de egalitate la puncte este rezultatul direct, dacă Gepa, Rechinii şi Progresul Năvodari câştigă în ultima rundă, Vulturul Nisipari nu prinde play-off-ul!

ALEXANDRU ROŞU, DOUĂ MEDALII DE BRONZ LA CE DE HALTERE

Halterofilul român Alexandru Roşu a cucerit, ieri, două medalii de bronz, la aruncat şi total, în limitele categoriei 77 kg, la Campionatele Europene care se desfăşoară la Kazan (Rusia). Roşu a cucerit bronzul la stilul aruncat cu 185 kg, fiind devansat în clasament de turcul Semih Yagci, 192 kg, şi de armeanul Araik Mirzoian, 187 kg, după ce românul a ratat de două ori la 189 kg. Roşu s-a clasat al treilea şi la total, cu 340 kg, în urma aceloraşi halterofili, Yagci (347 kg), medaliat cu aur, şi Mirzoian (347 kg, mai greu la cântar), medaliat cu argint. La stilul smuls, Roşu s-a clasat pe locul 4 şi a ratat bronzul din cauza cântarului, el ridicând 155 kg, la fel ca şi turcul Yagci (locul 3) şi moldoveanul Alexandru Dudoglo (locul 5). Aurul a fost cucerit de Mirzoian, cu 160 kg, iar argintul a revenit albanezului Erkand Qerimaj, cu 157 kg. Roşu a ratat ultima tentativă, la 159 kg. Cu un bilanţ de 10 medalii, una de aur, şase de argint şi trei de bronz, România a încheiat astfel participarea la competiţia de la Kazan, chiar dacă Europenele se vor termina duminică. Marţi, Marius Gîscan a cucerit medalia de aur la stilul aruncat, iar Antoniu Buci a luat argintul la smuls şi total, în limitele categoriei 62 kg, iar luni Florin Ionuţ Croitoru câştigase o medalie de argint la aruncat şi una de bronz la total, în limitele categoriei 56 kg. Miercuri, Răzvan Martin a cucerit trei medalii de argint (smuls, aruncat şi total), în limitele categoriei 69 kg, iar joi a fost rândul lui Alexandru Roşu să câştige două medalii de bronz (aruncat şi total), la categoria 77 kg. Demn de menţionat este şi faptul că din delegaţia României la CE nu au făcut parte cei mai buni sportivi români ai momentului: Roxana Cocoş, Valeriu Calancea şi Ninel Miculescu.

HOCHEIŞTII ROMÂNI AU FĂCUT SCOR CU IRLANDA

Echipa naţională de hochei pe gheaţă a României a obţinut, la Zagreb, al treilea succes din tot atâtea meciuri disputate la Campionatul Mondial de seniori Divizia a II-a, grupa B: 22-0 (6-0, 8-0, 8-0) cu Irlanda! Au marcat: Tihamer Becze 4, Roberto Gliga 2, Zsolt Balint 2, Szabolcs Papp 2, Endre Kosa 2, Istvan Nagy 2, Otto Biro, Joszef Adorjan, Ievgheni Pisarenko, Csanad Virag, Levente Peter, Zsolt Molnar, Attila Goga şi Ervin Moldovan. Această victorie este cea mai categorică din ultimii 22 de ani pentru naţionala României. În 1989, tricolorii treceau cu 52-1 de Noua Zeelandă şi stabileau cea mai categorică victorie din istoria reprezentativei. Până în prezent, România şi Croaţia sunt singurele echipe neînvinse ale turneului de la Zagreb. Tricolorii vor disputa partida următoare astăzi, împotriva Bulgariei, iar ultimul meci este programat mâine, contra Croaţiei. Câştigătoarea turneului va promova în Divizia I.