Ultimul minut

Sport 28 Iunie 2010 / 00:00 908 accesări

LAZA PLEACĂ DE LA CVM TOMIS

Preşedintele CVM Tomis Constanţa, Sorin Strutinsky, a anunţat că Andrei Laza nu va continua la echipa constănţeană şi în sezonul viitor. „Laza va pleca, probabil la Zalău. Vor rămâne pentru poziţia de centru Began, Macovei şi Ocunschi. Până la startul pregătirilor vom mai transfera trei jucători: un coordonator, o extremă şi un centru”, a declarat Strutinsky. Eduard Ocunschi, internaţional de cadeţi, este o speranţă a voleiului românesc. Este născut în 1995, are 1,98 m înălţime şi provine de la CSS Tulcea, la fel ca şi Alexandru Zahar (16 ani), transferat tot în această vară. „Aş fi vrut să rămân la Constanţa, dar în cele din urmă ne-am despărţit de comun acord. Voi juca în campionatul următor pentru Remat Zalău”, a declarat Laza.

FLORIAN FLOREA, PE PODIUM ŞI LA SPADĂ

Campionatul Naţional de scrimă pentru copii a continuat, la sfârşitul săptămânii trecute, în Sala “Tomis”, cu întrecerea de la spadă. Constanţa a urcat pe podium şi în cadrul acestei probe, după ce săptămâna trecută au fost cucerite două medalii de bronz la floretă. Florian Florea a ocupat locul 2 în cadrul acestei întreceri, categoria 12-13 ani, trasformând astfel bronzul cucerit anul trecut în argint. Sportivul pregătit de Monica Marinescu şi Ion Niţulescu a fost învins în finală de Adrian Dabija (ANEFS Bucureşti), scor 10-8. „Spre deosebire de proba de floretă, în proba de spadă ne aşteptam la o medalie. Florian a fost medaliat şi la ediţia trecută şi luptam pentru un loc pe podium. A fost aproape de medalia de aur, pentru că partida a fost echilibrată”, a declarat antrenoarea Monica Marinescu. Ceilalţi sportivi constănţeni medaliaţi până acum la CN sunt Alexandru Stan (CS Farul), care a obţinut medalia de bronz la individual floretă, la categoria 10-11 ani, şi Florian Florea, Daniel Zelenschi, Ştefan Epure şi Mircea Nichită (toţi CSS 1 Constanţa), medaliaţi cu bronz în proba pe echipe floretă, categoria 12-13 ani. Proba de spadă continua azi, cu proba pe echipe, unde vor concura Nistor Gleb, Cătălin Pluteanu, Alexandru Antonescu şi Tudor Limona (toţi CS Farul). Marţi şi miercuri va avea loc întrecerea feminină la spadă, urmând ca joi să debuteze şi proba de sabie. Competiţia se va încheia duminică.

ULTIMELE PREGĂTIRI LA “MAMAIA IDU JUNIORS CHAMPS ETA 2”

A 16-a ediţie a celui mai important turneu de tenis din România destinat junioarelor şi juniorilor sub 16 ani, “Mamaia Idu Juniors Champs ETA 2”, a depăşit faza calificărilor, care s-a încheiat ieri. Astăzi este ultima zi pentru confirmarea participării direct pe tabloul principal a jucătorilor de top, urmând ca mâine să aibă loc primele partide. La startul întrecerii se vor alinia peste 100 de jucătoare şi jucători din 17 ţări din Europa. Ultimele amănunte vor fi dezvăluite azi, în cadrul unei conferinţe de presă programată la baza sportivă “Tenis Club Idu” din staţiunea Mamaia, la ora 14.00.

SELECŢIE LA HCM

HCM Constanţa va înfiinţa o grupă de copii, sub îndrumarea tânărului antrenor Enis Murtaza. La selecţia care va începe pe 3 iulie, la Sala Sporturilor, pot participa copii cu vârsta între 10 şi 12 ani (născuţi în anii 1998-2000). Relaţii la telefon 0730.351.799.

TECĂU A PIERDUT LA DUBLU MIXT LA WIMBLEDON

Perechea formată din constănţeanul Horia Tecău şi Monica Niculescu a ratat, sâmbătă, calificarea în turul 3 al probei de debulu mixt de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Constănţeanul şi partenera sa au cedat în turul secund, cu 3-6, 2-6, în faţa cuplului Marcelo Melo (Brazilia) / Rennae Stubbs (Australia), cap de serie nr. 10. Pentru accederea până în turul secund, cei doi români vor primi un cec în valoare 2.600 de lire sterline.

DULGHERU, ELIMINATĂ ÎN TURUL 3 LA WIMBLEDON

Alexandra Dulgheru, locul 31 WTA şi cap de serie nr. 31, a ratat, sâmbătă, calificarea în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului. Dulgheru a pierdut, în turul 3, cu 1-6, 2-6, în disputa cu sportiva estoniană Kaia Kanepi (locul 80 WTA). Dulgheru va primi un cec în valoare de 31.250 de lire sterline pentru prezenţa în turul 3. În urma eliminării lui Dulgheru, România nu mai are nicio reprezentantă în competiţia de simplu feminin de la Wimbledon. În proba de dublu, perechea Monica Niculescu / Shahar Peer (România / Israel), cap de serie nr. 14, a ratat, sâmbătă, calificarea în turul 3. Niculescu şi Peer au fost învinse în turul secund, cu 6-0, 3-6, 6-2, de cuplul Vania King / Iaroslava Şvedova (SUA / Kazahstan). În competiţia junioarelor de la Wimbledon, Cristina Dinu a fost învinsă, în primul tur, cu 3-6, 6-3, 6-4, de Monica Puig (Puerto Rico, cap de serie nr. 5).

UNGUR A RATAT FINALA LA REGGIO EMILIA

Tenismanul Adrian Ungur a ratat, sâmbătă, calificarea în finala turneului challenger de la Reggio Emilia (Italia), dotat cu premii în valoare totală de 42.500 de euro. Ungur a fost învins în semifinale, cu 6-0, 6-4, de argentinianul Carlos Berlocq. Românul trecuse în sferturile de finală de tenismanul italian Filippo Volandri, principalul favorit al turneului, scor 3-6, 6-2, 6-0.