Ultimul minut

Sport 16 Martie 2010 / 00:00 762 accesări

ECHIPA MASCULINĂ DE SCRIMĂ DE LA CS FARUL, LOCUL 6 LA CN

Sâmbătă şi duminică, la Satu Mare, s-a desfăşurat Campionatul Naţional pe echipe la scrimă - Superliga, întrecere în cadrul căreia echipa masculină de la CS Farul a ocupat locul 6. Cosmin Kortyan, Laurenţiu Gherman, Marian Vlad, Ionuţ Cristian, Alin Cristian şi Dumitru Postrăşug au înregistrat două victorii şi cinci înfrângeri, rezultatele fiind următoarele: CS Farul - CS Satu Mare 1 43-45, CS Farul - Steaua Bucureşti 40-45, CS Farul - CS Satu Mare 2 45-26, CS Farul - CS Tg. Mureş 45-38, CS Farul - CS Crişul Oradea I 35-45, CS Farul - CS Crişul Oradea II 33-45, CS Farul - CSM Oradea 40-45. Tot la Satu Mare s-a desfăşurat şi prima etapă a Campionatului Naţional individual la masculin, Dumitru Postrăşug - locul 12 şi Ionuţ Cristian - locul 20 fiind sportivii care s-au calificat în a doua etapă. În schimb, Laurenţiu Gherman - locul 35 şi Cosmin Kortyan - locul 40 au ratat calificarea. Sportivii constănţeni sunt antrenaţi de Mihaela Ion şi Sebastian Bezem.

DOUĂ MEDALII PENTRU GIMNASTELE CONSTĂNŢENE LA CUPA “PRIMĂVERII”

Evoluţie bună la Cupa “Primăverii” pentru junioarele de la categoria a IV-a, nivelul I, din cadrul secţiei de gimnastică artistică de la CS Farul. Două medalii au cucerit micuţele sportive la întrecerea desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute la Focşani. Carmen Glăvan a cucerit medalia de aur la individual compus, aceasta fiind urmată pe podium de Adelina Cenuşă, în timp ce Teea Milea a ocupat locul 4, iar Corina Glăvan s-a clasat pe locul 5. Sportivele sunt antrenate de Clemenţa Garabet, Daniela Neculai şi Remus Neculai.

BRONZ PENTRU ATLEŢII CONSTĂNŢENI LA CN DE SALĂ

Atleţii juniori au concurat la sfârşitul săptămânii trecute la Bucureşti, în cadrul Campionatului Naţional de sală. Printre sportivii care au urcat pe podium s-au numărat Dorian Barbu (CS Farul - LPS Constanţa, antrenor: Daniel Cojocaru), care a ocupat locul 3 la triplusalt (14,51 m), şi Iulian Ganciu (CSS Tulcea - CS Farul, antrenor: Corneliu Chistrugă), care a ocupat acelaşi loc în cadrul probei de 800 m (1 minut şi 56 de secunde).

HĂNESCU, ÎNVINS GREU DE FEDERER

Cel mai bine clasat jucător român de tenis, Victor Hănescu (nr. 43 ATP), a pierdut în turul secund al turneului de la Indian Wells, în faţa liderului mondial, elveţianului Roger Federer, în trei seturi, 3-6, 7-6, 1-6, la capătul unei partide care a durat două ore. Prin prezenţa în turul 2, Hănescu şi-a asigurat însă un premiu de 11.500 de dolari şi 25 de puncte ATP. Elveţianul, care nu a mai jucat după ce a câştigat Australian Open, lipsind de la turneul de la Dubai din cauza unei infecţii pulmonare, a revenit în competiţie după o pauză de şase săptămâni. La finalul meciului, Federer a declarat că Hănescu a jucat foarte bine şi nu i-a permis să câştige mai repede.

PERECHEA DIANA ENACHE / CRISTINA-ANDREEA MITU, ÎNVINGĂTOARE ÎN ANTALYA

Perechea Diana Enache / Cristina-Andreea Mitu a câştigat, duminică seară, finala probei de dublu din cadrul turneului challenger din Antalya (Turcia), dotat cu premii în valoare totală de 10.000 de dolari. Enache şi Mitu au învins în finlă perechea italiană Evelyn Mayr / Julia Mayr, cap de serie nr. 2, cu 6-7 (3/7), 6-1, 11-9.

CE DE ŞAH LA IAŞI

Antrenorul secţiei de şah de la CS Politehnica Iaşi, Vlad Ungureanu, a declarat că Federaţia Europeană de Şah (ECU) a decis să acorde Iaşiului organizarea Campionatului European de Şah pe echipe, pentru jucători sub 18 ani, competiţie ce va avea loc în luna iulie a anului 2011. „Este o mare reuşită a şahului ieşean în special şi a şahului românesc în general. Pentru noi este o onoare să organizăm aeastă competiţie şi o recunoaştere, în mod indirect, a valorii şahului ieşean”, a spus Ungureanu, precizând că decizia a fost luată în urma vizitei recente făcută la Iaşi de secretarul general al ECU, Horst Metzing, „care a fost impresionat de amploarea activităţii şahiste din Iaşi”.

TURNEUL CELOR ŞASE NAŢIUNI LA... FOTBAL-TENIS

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal-Tenis, Gheorghe Grădinaru, a anunţat că Oradea va organiza Turneul celor Şase Naţiuni la fotbal-tenis, pe 20 martie, la Arena “Antonio Alexe”, competiţie la care şi-au anunţat prezenţa campioana mondială, Cehia, şi cea europeană, Slovacia. „Sperăm că ne vom clasa pe podium. Primul loc este greu de obţinut, pentru că nu putem să învingem campioana europeană şi cea mondială”, a declarat Grădinaru. Selecţionata României, clasată pe locul 2 atât la Turneul din 2009, care a avut loc la Bule, Elveţia, cât şi la cel din 2008 de la Oradea, este formată din jucători de la echipele din Salonta, Ploieşti şi Cluj: Georgel Bobiş, Krisztian Acs, Janos Pal, Vasile Sorian, Daniel Săsărman, Florin Purice, Cristian Eparu şi Adrian Şeler.