Ultimul minut

Sport 09 Octombrie 2009 / 00:00 518 accesări

Sabrerii români au cucerit titlul mondial!

Echipa României a cîştigat, aseară, medalia de aur în proba masculină de sabie din cadrul Campionatelor Mondiale de scrimă din Antalya (Turcia), după ce a învins Italia în finală, cu 45-44. Formaţia noastră a fost alcătuită din Rareş Dumitrescu, vicecampion în proba individuală, Tiberiu Dolniceanu, Cosmin Hănceanu şi Florin Zalomir. În finală, italienii au condus în permanenţă, chiar şi cu un avans de nouă puncte. Ultimul sportiv român care a evoluat a fost vicecampionul mondial Rareş Dumitrescu, cel care a întors rezultatul într-un final dramatic cu Aldo Montano. Dumitrescu a egalat la 43, apoi a preluat conducerea, 44-43, italianul a egalat, dar românul a cîştigat ultimul punct. Tricolorii şi-au luat astfel revanşa după eşecul în faţa Italiei din finala Campionatelor Europene, competiţie desfăşurată în luna iulie, la Plovdiv. Pentru a ajunge în finala mondială, România a depăşit, în ordine, Germania, cu 45-42, Franţa, cu 45-41, şi Ungaria, în semifinale, cu 45-39. Acesta este primul titlu mondial cucerit de ţara noastră la un sport olimpic în 2009.

România, pe locul 6 în proba feminină de spadă de la CM din Antalya

Echipa României s-a clasat, ieri, pe locul 6 în proba feminină de spadă din cadrul CM de scrimă din Antalya. România, cu o echipă formată din sportivele Ana Maria Brînză, Simona Alexandru, Iuliana Măceşeanu şi Anca Măroiu, a evoluat direct în turul secund al competiţiei, împotriva Suediei, pe care a învins-o cu 45-28. România a ratat calificarea în semifinale după ce a fost învinsă, în sferturi, de formaţia Italiei, cu 32-31. În turneul pentru locurile 5-8, România a trecut în primul meci de Ungaria, cu 45-43, apoi a pierdut în faţa Rusiei, cu 35-45.

Dulgheru, în sferturi la Jounieh

Alexandra Dulgheru, cap de serie nr. 1, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Jounieh (Liban), dotat cu premii în valoare totală de 75.000 de dolari. Dulgheru a învins-o, în turul al doilea, cu 6-1, 6-2, pe Michaela Pochaboba (Slovacia), jucătoare venită din calificări, şi va juca, în faza următoare, cu Kristina Kucova (tot Slovacia), a şaptea favorită a competiţiei. În proba de dublu, perechea Alexandra Dulgheru / Masa Zec-Peskirici (România / Slovenia) a învins, în runda inaugurală, cu 6-2, 6-1, cuplul Iulia Lindina / Marina Melnikova (Ucraina / Rusia) şi va juca, în sferturi, cu perechea slovacă Katarina Kachlikova / Lenka Tvarovska. În cadrul turneului de la Troy (SUA), la dublu, perechea Edina Gallovits / Jorgelina Cravero (România / Argentina), cap de serie nr. 1, a învins, în primul tur, cu 6-1, 6-4, cuplul Mandy Minella / Nicole Riner (Luxemburg / Elveţia) şi va juca, în sferturi, cu perechea Regina Kulikova / Anna Tatişvili (Rusia / Georgia).

Sorina Plăcintă vrea mărirea veniturilor pentru sportivii de performanţă

Ministrul Tineretului şi Sportului, Sorina Plăcintă, a declarat, ieri, într-o conferinţă de presă, că doreşte modificarea Hotărîrii de Guvern 1447/2007, privind aprobarea Normelor financiare pentru activitatea sportivă care limitează veniturile sportivilor de performanţă la 700 de lei pe lună. „Categoric vom face demersuri pentru mărirea plafonului de 700 de lei pe lună pentru sportivi. Am discutat deja cu COSR (n.r. - Comitetul Olimpic şi Sportiv Român) şi sperăm ca în cel mai scurt timp să reuşim să modificăm această Hotărîre de Guvern, care limitează veniturile sportivilor”, a spus ministrul. Sorina Plăcintă consideră că premierile angajaţilor din cadrul MTS nu mai au nevoie de justificări, atîta timp cît acestea au fost făcute conform legii. „Premierile s-au făcut în funcţie de munca prestată de angajaţi. Nu pot lua bani din fondurile de premieri şi să le dau în altă parte”, a adăugat Plăcintă, care a mai spus că, în acest an, MTS nu a acordat nicio premiere angajaţilor săi.