Ultimul minut

Sport 13 Aprilie 2009 / 00:00 664 accesări

HCM pregăteşte derby-ul cu Dinamo

Handbal Club Municipal Constanţa a intrat în linie dreaptă pentru pregătirea restanţei cu Dinamo, din etapa a 22-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Miercuri, în Sala “Lucian Grigorescu“ din Bucureşti, de la ora 19.00, Dinamo şi HCM se întîlnesc într-o confruntare ce poate decide campioana României cu patru etape înainte de terminarea campionatului. După eliminarea din sferturile de finală ale Cupei Cupelor, handbaliştii constănţeni se concentrează acum asupra campionatului şi Cupei României. Cu cinci etape înaintea finalului, HCM conduce în clasamentul Ligii Naţionale, avînd 36 puncte, pe locul secund este UCM Reşiţa (un meci mai mult disputat), cu 33p, în timp ce Dinamo este pe poziţia a treia, cu 32p. Tot miercuri, într-un alt meci restanţă, de la ora 17.00, Ştiinţa Bacău întîlneşte, pe teren propriu, pe U. Cluj.

Rulmenul Braşov, aproape de o finală europeană

Deşi speranţele ca în finala cupelor europene din acest sezon să ajungă două echipe româneşti erau mari, Oltchim Rm. Vîlcea nu a reuşit să ţină piept în semifinalele Ligii Campionilor grupării daneze Viborg. Elevele lui Radu Voina au cedat pe teren propriu, cu 28-34 (11-16), la capătul unui meci comtrolat în permanenţă de oaspete, reducîndu-şi simţitor şansele de a ajunge în finala Ligii. În scimb, Rulmentul Braşov a făcut un pas important, sîmbătă, spre finala Cupei EHF, reuşind în Spania o remiză în faţa celor de la Itxako, 23-23. Returul se va juca la sfîrşitul săptămînii la Braşov, iar elevele lui Herbert Muller au mari şanse de a ajunge în actul final.

Handbalistele tricolore s-au calificat la CE de handbal feminin tineret

Reprezentativa feminină de handbal tineret a României s-a calificat la Campionatul European din Ungaria, în ciuda înfrîngerii, cu 29-30 (11-16), din meciul cu Rusia, disputat duminică, la Brăila. România a acces la turneul final în urma clasării pe locul 2 în Grupa a 5-a preliminară a competiţiei. România a dispus vineri, cu 38-12, de Luxemburg, în prima partidă a grupei, iar sîmbătă a învins, cu 34-23, Finlanda. Turneul final al CE va avea loc în Ungaria, în perioada 9-23 august.

România, o singură victorie în grupa de calificare la CM de tineret la handbal

Naţionala masculină de handbal tineret a Roâniei obţinut duminică, la Mohlin, singura victorie din Grupa a 6-a de calificare la Campionatul Mondial din Egipt, învingînd, cu 36-25 (15-11), reprezentativa Ciprului. În pofida rezultatului pozitiv de duminică, echipa antrenată de Otto Heel a ratat calificarea la turneul final al CM din 2009 (Egipt), după ce a pierdut disputa cu Estonia (28-30) şi a remizat cu Elveţia (33-33). Echipa României a încheiat pe locul trei grupa preliminară.

România, locul 4 la CE de rugby Under 18

Naţionala Under 18 a României, pregătită de Mihai Bucos şi Laurenţiu Constantin, s-a clasat pe locul 4 la Campionatul European de rugby ce a avut loc în Franţa. În finala mică, România a fost învinsă de Irlanda, cu 51-10, însă locul patru reprezintă pentru micii “tricolori“, cea mai bună performanţă din ultimii ani. România s-a clasat în urma reprezentativelor Franţei, Angliei şi Irlandei.

Hocheiştii români, surclasaţi de Italia

Naţionala României a debutat cu o înfrîngere la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă Divizia I, grupa B, care se dispută în perioada 11-17 aprilie la Torun (Polonia), după ce a pierdut categoric în faţa Italiei, cu 0-11 (0-5, 0-4, 0-2). Următorul meci al reprezentativei României, antrenată de Thomas Skinner, este programat astăzi, de la ora 21.00, împotriva echipei ţării gazdă, Polonia.