Ultimul minut

Sport 06 Aprilie 2009 / 00:00 643 accesări

CS Tomis a cedat în ultimele partide din turneul de la Brăila

După ce s-a impus în meciul de debut, cu 30-28, în faţa celor de la Oţelul Galaţi, formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a cedat în celelalte două partide susţinute în turneul de pregătire de la Brăila. Elevele lui Mircea Bucă şi Dumitru Muşi au cedat sîmbătă, cu 30-31, în faţa naţionalei de tineret a României, iar în ultima partidă a competiţiei au pierdut, cu 26-34, duelul cu formaţia gazdă, Dunărea Brăila. În ciuda celor două înfrîngeri, oficialii constănţeni s-au arătat mulţumiţi de pregătirea de la Brăila, acolo unde au avut posibilitatea de a folosi jucătoare mai puţin utilizate în acest sezon, dar şi de a testa jucătoare precum Dana Arhir sau Andreea Dincu, venite de la echipa de junioare de la CSS 1. „A fost un turneu extrem de util pentru noi. Am avut ocazia să dăm şi jucătoarelor folosite mai puţin în acest sezon şansa de a juca şi de a se putea afirma pentru un viitor post de titulare în echipă. Le-am testat şi pe cele două jucătoare de la echipa de junioare care ar putea sosi la lot în perioda următoare. Au fost teste utile pentru noi pentru că avem de pregătit şase etape de foc la finalul cărora vrem să ne îndeplinim obiectivul”, a declarat Mircea Bucă.

Două medalii de argint şi una de bronz, zestrea gimnasticii româneşti la CE

Duminică, la Milano, s-au încheiat Campionatele Europene de gimnastică la individual, delegaţia României îndeplinindu-şi obiectivul după reuşitele lui Flavius Koczi, Gabriela Drăgoi şi Anamaria Tămîrjan în finalele pe aparate. Dacă la individual compus, Koczi şi Tămîrjan au terminat doar pe poziţia a cincea, cei doi s-au revanşat în ultima zi a concursului. Prima medalie pentru România a fost adusă de Koczi, care s-a clasat al doilea în finala de la sărituri, după ce reuşita sa a fost notată cu 16.312. Cel de-al doilea finalist, Daniel Popescu, a intrat al treilea în concurs, fiind notat cu 15.912, ocupînd locul cinci în finalul probei. Nici în proba de la cal cu mînere, Popescu nu s-a apropiat de podium, terminînd al şaptelea întrecerea (13,525). Deşi un aparat la care şansele la medalii erau mici, bîrna a adus delegaţiei României singurele medalii din proba feminină. Anamaria Tămîrjan şi Gabriela Drăgoi au urcat pe a doua treaptă a podiumului, respectiv a treia, după ce au fost notate cu 14.750 şi 14.650. Din păcate, speranţa noastră la una dintre cele mai strălucitoare medalii de la Milano, Sandra Izbaşa s-clasat doar pe poziţia a şaptea în proba în care deţine titlul olimpic, solul. Izbaşa a ratat o întoarcere de 180 de grade la ultima diagonală şi a fost notată doar cu 13,900, în ciuda faptului că antrenorul Nicolae Forminte a făcut contestaţie. Tot în finala de la sol, Tămîrjan a ocupat poziţia a patra, fiind notată cu 14,075.

Eusebiu Diaconu a urcat pe podium la Europenele de lupte

Eusebiu Diaconu a cîştigat medalia de bronz la categoria 60 kg, în cadrul Campionatelor Europene de lupte greco-romane de la Vilnius. Diaconu a pierdut în sferturile de finală, în faţa rusului Islam-Beka Albiev, dar a intrat în recalificări, pentru că rusul a prins finala mare, pe care a şi cîştigat-o. Pentru a urca pe podium, românul i-a depăşit pe armeanul Hartak Harutyunyan şi pe sîrbul Davor Stefanek. Tot sîmbătă, la cat. 55 kg, Virgil Munteanu a fost eliminat din primul tur, în timp ce Iulian Panait (66 kg) a fost eliminat în sferturi, iar Ionel Puşcaşu a ieşit din competiţie în turul secund.

Crivoi a pierdut finala de la Napoli

Victor Crivoi a fost învins în finala Challenger-lui de la Napoli, în Italia, dotat cu premii totale în valoare de 85.000 de euro. Aflat la prima finală din acest an, Crivoi, al doilea tenismen român în clasamentul mondial, locul 115, nu a putut face prea multe în faţa uruguayanului Pablo Cuevas, nr. 129 ATP, fiind învins la capătul unei ore de joc, 1-6, 3-6. Înainte de această finala, cei doi disputaseră patru partide, toate în România şi toate cîştigate de Crivoi, însă acestea au avut loc acum mai bine de patru ani. Pentru evoluţia din această săptămînă, românul va încasa 60 de puncte ATP şi 7.200 de euro, în timp ce învingătorul va fi răsplătit cu 100 de puncte şi cu 12.250 de euro. Săptămîna viitoare, bucureşteanul de 26 de ani va participa la Challenger-ul de la Atena, în Grecia, turneu tot de 85.000 de euro, acolo unde-l va întîlni, în primul tur, pe olandezul Jesse Huta Galung, locul 158 ATP, pe care l-a învins anul trecut în calificările turneului ATP de la Viena.

Naţionala masculină de handbal tineret, o victorie şi un eşec cu Serbia

Reprezentativa masculină de handbal tineret a României a învins echipa similară a Serbiei, cu 31-28 (13-13), în primul meci amical jucat la Drobeta Tr. Severin, iar duminică l-a pierdut, scor 26-34 (13-15), pe al doilea, înaintea participării la calificările pentru CM din 2009. Reprezentativa de tineret continuă pregătirea pînă pe 8 aprilie, cînd va pleca în Cipru, unde vor avea loc meciurile din Grupa a 6-a de calificare la Campionatul Mondial din Egipt. România va întîlni echipele Estoniei (10 aprilie), Elveţiei (11 aprilie) şi Ciprului (12 aprilie). Campionatul Mondial se va desfăşura în Egipt, între 6 şi 19 august.