Ultimul minut

Sport 16 Februarie 2009 / 00:00 752 accesări

Weekend... amical în Liga a III-a

La sfîrşitul săptămînii, reprezentantele judeţului în Liga a III-a la fotbal au disputat cîteva partide de verificare. La Mangalia, Callatis a fost învinsă, de CSO Ovidiu, cu 2-1 (1-0). Golurile echipei pregătite de Cătălin Anghel au fost reuşite de Agafiţei şi Curumi, în timp ce pentru mangalioţi a punctat Alexandru Lucian. Tot trei goluri s-au înscris şi în partida dintre CS Eforie şi Oil Terminal, scor 2-1, victoria gazdelor fiind asigurată de golurile lui Tănase şi Potoaşcă. Într-o altă partidă, la Constanţa s-au întîlnit echipele din localitate, FC Farul II şi Portul. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1, fariştii deschizînd scorul prin Sandu Ştefan în repriza a doua. Portul a egalat în minutele de final prin Grămoşteanu.

Etapa a 14-a în LN de handbal masculin

Sîmbătă au avut loc ultimele trei partide ale primei etape a returului, rezultatele înregistrate fiind următoarele: Bucovina Suceava - Dinamo Bucureţti 32-26, CSM Oradea - Pandurii Tg. Jiu 30-38 şi Minaur Baia Mare - Poli Izometal Timişoara 24-23. Celelalte meciuri disputate în devans: HCM Constanţa - CSM Medgidia 26-25, UCM Reşiţa - Ştiinţa Bacău 28-21, CS Piteşti - Steaua 31-34, U. Cluj - HC Odorhei 25-27. Clasament: 1. HCM Constanţa 24p; 2. UCM Reşiţa 23p; 3. Ştiinţa Bacău 22p; 4. Dinamo 18p; 5. Steaua 16p; 6. HC Odorhei 15p; 7. Bucovina Suceava 14p; 8. U. Cluj 12p; 9. Poli Timişoara 11p; 10. CSM Medgidia 11p; 11. Lignitul Tg. Jiu 11p; 12. Minaur Baia Mare 11p; 13. CS Piteşti 4p; 14. CSM Oradea 4.

Oţelul şi Rulmentul continuă în cupele europene la handbal feminin

La sfîrşitul acestei săptămîni, patru echipe feminine româneşti s-au duelat în cupele europene, însă numai trei dintre ele au reuşit să se impună. România continuă să fie reprezentată în fazele superioare ale întrecerilor de Oţelul Galaţi şi Rulmentul Braşov, care au pătruns în sferturile de finală ale Cupei Cupelor, respectiv ale Cupei EHF, în timp ce Oltchim Rm. Vîlcea a obţinut, aseară, prima victorie în Grupa principală 2 a Ligii Campionilor. HCM Baia Mare a ratat la limită calificarea în sferturile Cupei EHF. Rezultatele înregistrate - sîmbătă, Cupa Cupelor, optimi de finală, manşa retur: Oţelul Galaţi - DVSC Aquaticum (Olanda) 29-24 - (în tur: 29-34); Cupa EHF, optimi de finală, manşa retur: Rulmentul Braşov - Feherep Alcoa FKC (Ungaria) 36-27 - (în tur: 33-33); duminică - Cupa EHF, optimi de finală, manşa retur: HC Leipzig (Germania) - HCM Baia Mare 33-28 (în tur: 23-27); Liga Campionilor, Grupa principală 2,: Oltchim Rm. Vîlcea - RK Krim Mercator Ljublijana (Slovenia) 36-30.