Ultimul minut

Sport 26 Ianuarie 2009 / 00:00 527 accesări

Stejarii Bucureşti, eliminată din Challenge Cup

Echipa Stejarii Bucureşti a fost învinsă, vineri seară, scor 50-10, în deplasare, de francezii de la Bourgoin, şi a încheiat pe ultimul loc în Grupa 3-a din Challenge Cup. Punctele selecţionatei bucureştene au fost realizate de Florin Vlaicu (1 l.p. şi o transformare) şi Mădălin Lemnaru (eseu), ambele reuşite în prima repriză, atunci cînd scorul a fost la un moment dat 12-10. În formaţia pregătită de neozeelandezul Ellis Meachen au evoluat şi patru jucători de la RCJ Farul, Daniel Carpo, Jeff Makapelu, Ben Aoina şi Zane Winsdale. După eşecul cu Bourgoin, echipa noastră s-a clasat pe ultima poziţie în grupă, cu 5 puncte. Singura victorie a românilor a avut loc pe 13 decembrie, în deplasare, în faţa italienilor de la Petrarca Padova, scor 17-15.

Lidia Şimon, locul cinci în maratonul de la Osaka

Lidia Şimon, medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Sydney, s-a clasat, duminică, pe locul cinci la maratonul de la Osaka. Atleta a terminat cursa în două ore, 27 de minute şi 14 secunde. Lidia este o adevărată vedetă în oraşul nipon, fiind triplă campioană la Osaka (1998-2000). Cursa de ieri a reprezentat cel de-al zecelea maraton la care sportiva română a participat în metropola japoneză. Pe primul loc s-a clasat sportiva japoneză Yoko Shibui, cu timpul 2h23min42sec, care şi-a asigurat, datorită acestei victorii, calificarea la Campionatele Mondiale de la Berlin.

Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 23 la Antholz-Anterselva

Schioarea Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 23 în proba de 10 km urmărire la concursul desfăşurat la Antholz-Anterselva (Italia), contînd pentru Cupa Mondială la biatlon. Tofalvi a luat startul a 32-a şi avut o ratare la foc culcat plus alte două la prima tragere din picioare, ceea ce i-a adus o penalizare de aproximativ 45 de secunde, terminînd concursul la 2 minute, 26 de secunde şi o sutime de cîştigătoare, Ana Bulîghina, din Rusia. După 13 etape de Cupă Mondială, Eva Tofalvi ocupă locul 12 în clasamentul general, cu 311 puncte. Primele trei locuri sînt ocupate de Ecaterina Iurieva, cu 507p, Svetlana Slepţova, cu 481p (ambele din Rusia) şi Kati Wilhelm (Germania), cu 477p.