Ultimul minut

Sport 27 Mai 2008 / 00:00 1408 accesări

Karateka de la Dinamic Constanţa, trei medalii la Europene

Duminică, în ultima zi a Campionatului European de karate WUKO de la Liege, sportiva constănţeană Mihaela Borcănea a întregit bilanţul clubului Karate Dinamic Constanţa cu încă o medalie, argint la kumite rotativ individual. Celelalte două fuseseră cucerite de către Dana Pînzaru, clasată pe locul 2 la kumite, proba pe echipe, şi pe locul 3 la kumite individual. În proba de kata pe echipe, formaţia României, alcătuită din constănţencele Mihaela Borcănea, Laura Popescu şi Dana Pînzaru, a evoluat în afara concursului şi s-a clasat pe locul 3, dar performanţa nu a fost inclusă în bilanţul oficial al competiţiei.

“Faristul” Costin Bucura, bronz european la fitness

La finalul săptămînii trecute s-au desfăşurat, la Skopje (Macedonia), Campionatele Europene de culturism, fitness şi bodyfitness. Clubul Sportiv Farul a avut trei reprezentanţi, toţi la fitness, iar cea mai bună clasare dintre aceştia a realizat-o Costin Bucura, care a obţinut bronzul european. Alături de Bucura, au mai fost prezenţi Răzvan Sindelaru (locul 8) şi Ana Maria Zvîncă (locul 9). Toţi cei trei sportivi constănţeni prezenţi la Skopje sînt pregătiţi, la CS Farul, de Cristian Mihăilescu.

Atleta Adelina Gavrilă, aur la Grand Prix-ul de seniori şi tineret

Sîmbătă şi duminică a avut loc, pe Stadionul “Dinamo” din capitală, etapa I a Grand Prix-ului de seniori şi tineret la atletism. Sportivii de la CS Farul au adunat 11 medalii: una de aur, şapte de argint şi trei de bronz. Singurul aur a fost adus de Adelina Gavrilă (antrenor Mihai Dumitru, dublă legitimare Steaua - Farul), care şi-a adjudecat proba de triplusalt. Cele şapte medalii de argint au fost cucerite de Cristina Bujin (antrenor Lenuţa Dragomir) - triplusalt şi lungime, Adrian Dăianu (antrenor Lenuţa Dragomir) - triplusalt, Leonard Gherghiceanu (antrenor Fănel Ionescu) - 100 m, Adrian Vasile (antrenor Gabriel Voiculescu, dublă legitimare Farul - Dinamo) - lungime, Bogdan Ţucă (antrenor Cătălin Ganera) - 400 m garduri şi Taisia Crestincov (antrenor Mihai Marinescu, dublă legitimare Dinamo - Farul) - 400m. Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Alina Duman (antrenor Dan Ciocan) - 200 m, Tiberiu Ţălnar (antrenor Romeo Bărboi) - lungime şi Răzvan Cantaragiu (antrenor Valeria Vitariu) - 400 m garduri. Aproape de podium s-a situat Eftimie Paraschiv (antrenor Fănel Ionescu), care s-a clasat al patrulea la 110 m garduri.

Gimnastele de la CSS 1 Farul, primul loc la Naţionale

Săptămîna trecută au avut loc, la Bacău, Campionatele Naţionale de gimnastică, categoria a IV-a. În concursul pe echipe, CSS 1 Farul s-a clasat pe primul loc şi a intrat în posesia titlului naţional. Echipa este alcătuită din Catinca Tîrziu, Anca Vasiluţă, Andreea Ion, Ioana Coman, Andreea Caster şi Aida Budac, iar antrenori sînt Slemenţa Garabet, Ciprian Creţu, Olga Didilescu, Petruţa Octavian, Mirela Szemerjai şi Mariana Florescu. În concursul de individual compus Catinca Tîrziu s-a clasat a doua, la nivelul 2, iar Ioana Coman a încheiat podiumul, la nivelul 1. Alte trei medalii, toate de argint, au fost obţinute în concursurile pe aparate de Andreea Caster - paralele (nivel 1) şi Catinca Tîrziu - paralele (nivel 2) şi bîrnă (nivel 2).

Patru medalii pentru halterofilii constănţeni

În weekend-ul precedent s-au desfăşurat, la Galaţi, turul Campionatelor Naţionale de haltere pentru juniori II şi Cupa României. Cel mai bun rezultat constănţean l-a obţinut Ionuţ Enciu (categ. 94 kg), care s-a clasat pe primul loc. Aproape de podium a fost şi Alin Ciortan (77 kg), care s-a clasat al patrulea. Enciu şi Ciortan sînt legitimaţi la CS Farul, unde sînt pregătiţi de Ion Filip. Alte trei medalii, toate de bronz, au obţinut şi sportivii de la LPS Farul, prin Florin Mihai (40 kg), Florin Safar (50 kg) şi Petre Ivanciu (69 kg). Cei trei halterofili sînt pregătiţi de Mircea Roşu şi Angheluş Beşleagă.

Eremia Pîrîianu, în doliu

Pivotul constănţean Eremia Pîrîianu va ajunge mai tîrziu în cantonamentul echipei naţionale, de la Szeged, din cauza decesului tatălui său. Jucătorul lui Creteil va fi una dintre piesele de bază ale echipei antrenate de Aihan Omer pentru meciurile cu Muntenegru din barajul pentru Campionatul Mondial. Tot la Szeged va ajunge şi Daniel Mureşan, interul dreapta al echipei HCM Constanţa, care l-a înlocuit pe Rareş Jurcă, accidentat. Foştii colegi de la HCM, împreună cu Consiliul Director al clubului sînt alături de Rică Pîrîianu în aceste momente grele pe care le trăieşte după dispariţia tatălui său. Sîntem alături de tine. Dumnezeu să-l ierte.

Ciprian Tătăruşanu a semnat cu Steaua

Portarul Gloriei Bistriţa, Ciprian Tătăruşanu, a semnat ieri un contract cu Steaua, formaţie la care va evolua din sezonul 2009-2010, a anunţat clubul ardelean. Portarul va mai rămîne încă un an la Gloria Bistriţa, deoarece aşa a dorit patronul Stelei, Gigi Becali, care a obţinut transferul definitiv al fotbalistului. Ciprian Tătăruşanu (21 de ani) este internaţional de tineret şi a fost achiziţionat de Gloria Bistriţa în 2007, de la Juventus Bucureşti, formaţie din Liga a III-a care va juca baraj de promovare. În sezonul trecut, goalkeeper-ul a evoluat în 25 de meciuri pentru Gloria Bistriţa.