Ultimul minut

Sport 04 Martie 2008 / 00:00 717 accesări

Arbitrul ucrainean Serghey Shal nu a primit viza de România!

A început numărătoarea inversă pentru formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa! Doar cinci zile mai sînt pînă la partida din manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei Challenge, fază a competiţiei în care gruparea constănţeană se va duela cu Dunărea Brăila. Pe lîngă emoţiile întîlnirii, oficialii constănţeni se mai confruntă cu o problemă, unul dintre arbitri delegaţi de EHF pentru întîlnirea de sîmbătă (ora 11.00, Sala Sporturilor) neprimind viza pentru România pînă în acest moment. Este vorba de ucraineanul Serghey Shal, care, împreună cu azerul Isgandar Askerov, formează brigada care va oficia partida tur de la Constanţa. Cu toate că Federaţia Română de Handbal a trimis ieri un comunicat către Ambasada României de la Kiev, se pare că aceasta nu a primit încă niciun răspuns. Observatorul desemnat de EHF este Mile Najdenovski (Macedonia).

Argint şi bronz la CN de atletism pentru juniorii constănţeni

La sfîrşitul săptămînii trecute, la Bacău, au avut loc Campionatele Naţionale de atletism în sală, competiţie rezervată juniorilor II. Atleţii constănţeni au revenit de la concurs cu trei medalii, două de argint şi una de bronz. Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Dorian Barbu, la triplusalt, sportivul de la CS Farul urcînd pe cea de-a doua treaptă a podiumului, cu o săritură de 14,22 m. La o diferenţă de un centimetru, Barbu a fost urmat pe podium de colegul său de club Dragoş Sbarcea, cu o săritură de 14,21 m. Cea de-a treia medalie a fost obţinută de Vlad Zinca, în proba de aruncarea greutăţi, sportivul de la CSS 1- LPS reuşind să arunce sferoidul la 17,08 m.

Şase medalii pentru halterofilii constănţeni la Cupa României

Clubul Sportiv CS Municipal Oneşti a găzduit săptămîna trecută Cupa României la haltere pentru seniori, criteriu de calificare la Campionatului Naţional. Nouă halterofili de la CS Farul Constanţa (antrenor Ion Filip) şi LPS - CS Farul (antrenor: Mircea Ruşi) au reprezentat Constanţa la această competiţie. Printre sportivii noştri s-au numărat şi două fete, surorile Victoria şi Mariana Ababei, prima obţinînd medalia de argint la categoria 63 kg, iar a doua s-a clasat pe poziţia a patra, la cat. 75 de kg. Singura medalie de aur a delegaţiei constănţene a fost obţinută de Adrian Roşu, la categoria 105 kg, acesta fiind urmat pe podium de alţi doi sportivi de la CS Farul: Ionuţ Precop (locul II, la 105 kg) şi Angheluş Beşleagă (locul III, la 105 kg). Celelalte rezultate au fost - argint: George Borcilă (69 kg); bronz: George Ivanciu (62 kg); locul IV: Ionuţ Enciu 94 kg; locul V: Alexandru Pătraşcu.

Veteranii constănţeni, medaliaţi la CN de atletism

Duminică, în sala din cadrul Complexului Sportiv „Lia Manoliu” din Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Naţional de atletism masters, întrecere rezervată veteranilor. Competiţia a aliniat la start nu mai puţin de 250 de foşti sportivi de la cluburile din toată ţara, printre care s-au numărat şi patru foşti atleţi de la CS Farul. Gheorghe Romaşcanu, Alexandru Pop, Marian Piron şi Ioan Poiana, reuniţi în cadrul Asiciaţiei Sportive “Atleţii Veterani” Constanţa, au obţinut nu mai puţin de opt medalii. Trei dintre ele au fost cîştigate de Gheorghe Romaşcanu, care s-a impus în proba de 200 m şi a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului la 400 m şi 3 km marş. Alte patru medalii au fost obţinute de Alexandru Pop, argint la 1.500 m şi bronz la 400 m, iar Marian Piron s-a clasat pe poziţia a doua la 3.000 m şi pe cea de-a treia la 800 m. Tot la 800 m, Ioan Poiana s-a clasat pe poziţia a doua.