Ultimul minut

Sport 05 Noiembrie 2007 / 00:00 619 accesări

RCJ Farul s-a impus fără probleme la Suceava

Rugby Club Judeţean Farul a confirmat forma ascendentă din ultimele runde, impunîndu-se sîmbătă fără probleme în fieful Bucovinei Suceava în etapa 7-a a Diviziei Naţionale. Constănţenii au dominat partida încă din start, chiar dacă gazdele au reuşit să conducă după două lovituri de pedeapsă, 6-5, iar pînă la pauză aveau deja un avantaj consistent, 24-9, asigurîndu-şi punctul bonus. La reluare, gruparea de pe litoral a continuat spectacolul, reuşind pînă în final şapte eseuri. Scor final: RCJ Farul - Bucovina Suceava 39-14. În urma acestui succes, formaţia pregătită de Leodor Costea a urcat pe primul loc în clasamentul Seriei a II-a, cu 29 de puncte. Marcatori: Conache - 3 lovituri de pedeapsă, Lupea - un eseu,pentru gazde, respectiv Uchava - 2 eseuri, Natrishvili, Gheară, Shamkaradze, Puiu şi Dumbravă - cîte un eseu, Munteanu - 2 transformări - pentru RCJ Farul. Au evoluat pentru constănţeni: Tudosa, Natrishvili, Koshitashvili, Uchava, Iorga, Tavarkiladze, Bejan, Agiacai, Shamkaradze, Munteanu, Cl. Dumitru, Puiu, Dumbravă, Gheară, Ad. Petre. Partida a fost condusă de arbitrul Gabriel Şeitan, ajutat de Alexandru Niţulescu şi Mihai Stuparu. Rezultatele etapei - Seria I: RC Bîrlad - Dinamo Bucureşti 0-49, Olimpia Bucureşti - U. Baia Mare 3-14, U. Cluj - Griviţa Bucureşti (amînat pentru 21 noiembrie); Seria a II-a: Bucovina Suceava - RCJ Farul 14-39, Poli Iaşi - CFR Braşov 41-0, RCM Timişoara - Steaua Bucureşti (amînat pentru 21 noiembrie).

CVM Tomis CSS 1 nu a reuşit victoria în ultima etapă a turului de campionat

Club Volei Municipal Tomis CSS 1 Constanţa a încheiat cu o înfrîngere primul tur al Diviziei A2 Est la volei masculin. Elevii lui Gheorghe Brînză au cedat cu 1-3 în partida de sîmbătă, disputată pe teren propriu în compania echipei CSU Galaţi. Mult mai bine cotaţi, oaspeţii avea să se impună în primele două seturi cu 25-17 şi 25-18, însă replica constănţenilor avea să fie una pe măsură în cel de-al treilea act al partidei, pe care l-au cîştigat cu 25-17. Evoluţia bună avea să continue şi în cel de-al patrulea set, însă gazdele nu au reuşit să menţină pînă la final ritmul impus de gălăţeni şi au cedat în cele din urmă, cu 18-25. “S-a jucat foarte bine şi puteam egala în cel de-al patrulea set. Totuşi nu putem avea foarte multe pretenţii, ţinînd cont că am jucat cu o echipă puternică”, a spus antrenorul constănţean. Cum programul Diviziei A2 Est la volei masculin nu prevede nicio pauză între tur şi retur, CVM Tomis CSS 1 va juca prima partidă din returul de campionat sîmbătă, cînd va primi vizita celor de la MCV Tîrgovişte. “Sperăm ca acest retur să fie mult mai uşor, mai ales că vom juca patru meciuri acasă. Am acumulat deja puţină experienţă şi de acum ne cunoaştem mult mai bine adversarii”, a declarat, optimist, Gheorghe Brînză.

România - Rusia 12-22, în cadrul Cupei Europene a Naţiunilor la rugby

Naţionala de rugby a României a fost învinsă, duminică, de selecţionata Rusiei, scor 12-22, în cel de-al patrulea meci al „stejarilor” în cadrul Cupei Europene a Naţiunilor. În prima repriză, România a punctat prin Dumbravă – două lovituri de pedeapsă şi tabela arăta 6-0. Au urmat două eseuri pentru Rusia, unul transformat, astfel că oaspeţii au condus la pauză cu 12-9. În repriza a doua, România a încercat să înscrie rapid, dar abia în min. 65, acelaşi Dumbravă a adus egalarea, după o nouă lovitură de pedeapsă. Rusia a preluat conducerea, 15-12, după o lovitură de pedeapsă de la 35 m. În ultimul minut, ruşii au înscris un eseu, care a fost transformat, stabilind scorul final. România - Rusia 12-22. Următorul meci al României în cadrul Cupei Europene a Naţiunilor se va disputa pe 1 decembrie, în deplasare, contra Portugaliei.