Ultimul minut

Sport 03 Octombrie 2007 / 00:00 742 accesări

“Stejarii” au urcat un loc în ierarhia mondială

Echipa naţională de rugby a României a urcat o poziţie în clasamentul mondial, aflîndu-se pe locul 14 în ierarhia întocmită de International Rugby Board şi dată publicităţii la începutul acestei luni. România a urcat în urma victoriei înregistrate cu Portugalia la Cupa Mondială şi a înfrîngerii strînse cu Italia, acumulînd 67,61 de puncte. Românii sînt în faţa Canadei, Georgiei, Japoniei, Rusiei şi SUA, în timp ce Spania şi Portugalia sînt şi ele ceva mai jos în clasament. Singurele formaţii din afara grupului marilor naţiuni, clasate deasupra României, sînt Samoa, Tonga şi Fiji. Lider continuă să fie Noua Zeelandă, urmată de Australia, Africa de Sud şi Argentina. Franţa este abia pe locul 5, iar Fiji a urcat în Top 10, pe locul 9, în urma accederii în sferturile de finală ale CM.

Loredana Iordăchioiu, locul 7 la CM de scrimă

Sportiva Loredana Iordăchioiu a ocupat locul 7 în proba de spadă feminin din cadrul Campionatelor Mondiale de scrimă de la Sankt Petersburg (Rusia). Iordăchioiu a fost învinsă în sferturi de Britta Heidemann (Germania), cu scorul de 15-5. Sportiva noastră a avut un parcurs bun pînă în această fază a competiţiei, Iordăchioiu trecînd de elveţianca Sophie Lamon (13-12), de unguroaica Emese Szasz (14-13) şi de olandeza Sonja Tol (16-12). Iuliana Măceşeanu s-a clasat pe locul 28, după ce a părăsit competiţia în 16-imi, fiind eliminată tot de Britta Heidemann, cu scorul de 15-6, sportiva germană cîştigând ulterior medalia de aur. Ana Maria Brânză a fost eliminată tot în 16-imi de chinezoaica Xiaojuan Luo, scor 13-12, şi a terminat competiţia pe locul 21. Sportiva Anca Băcioiu a pierdut în primul tur, cu scorul de 11-15, în faţa rusoaicei Eugenia Stroganova. Pe tabloul de 64 în proba de sabie masculin s-au calificat trei sportivi români: Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir, Constantin Sandu şi Mihai Covaliu. Dumitrescu şi Zalomir se vor întîlni în primul tur, în timp ce Covaliu îl va avea ca adversar pe Hin Chung Lam (Hong Kong), iar Constantin Sandu pe ungurul Balazs Lontay.

Hănescu l-a devansat pe Pavel

După ce a cîştigat duminică challengerul de la Bucureşti, Victor Hănescu a obţinut o accensiune de 18 poziţii în clasamentul ATP Entry. Acesta ocupă în acest moment locul 87, cu două poziţii mai mult decît conaţionalul său, Andrei Pavel, deţinătorul poziţiei cu numărul 89. Hănescu s-a impus la sfîrşitul săptămînii trecute în finala de la Bucureşti în faţa spaniolului Marcel Granollers-Pujol cu scorul de 7-6, 6-1. În urma acestei victorii, tenismenul român a decis să se odihnească timp de două săptămîni, ca urmare a efortului depus în ultima perioadă. După această vacanţă, tenismenul va pleca la un turneu în Bazilia, dotat cu premii în valoare totală de 75.000 de dolari.

Carmen Amariei, suspendată doi ani

Handbalista Carmen Amariei Lungu a fost suspendată, ieri, pe o perioadă de doi ani de Comisia de Disciplină, în urma memoriului înaintat de formaţia U. Jolidon Cluj. “Regret că s-a ajuns aici, dar Carmen trebuie să suporte consecinţele. E un mare păcat pentru că o jucătoare de talia ei trebuie să stea pe margine, dar nu noi am greşit”, a declarat Mircea Cucuian, directorul sportiv al gruparii clujene. Handbalista a fost suspendată după ce a lipsit de la antrenamentele şi la jocurile echipei, exprimîndu-şi dorinţa de a pleca la Rulmentul Braşov. Transferul nu s-a materializat însă întrucît formaţia clujeană nu şi-a dat acordul. Foarte probabil, “cazul” jucătoarei va fi dezbătut şi în Consiliul de Administraţie, fiind vorba de o suspendare mai mare de şase luni.

Românii campioni olimpici în 2008 vor primi cîte o maşină de teren

Sportivii români care vor cîştiga medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, din 2008, vor primi cîte o maşină de teren Mitsubishi Hover, în urma unui contract semnat ieri de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român cu firma Alexandrion Grup. Automobilul în valoare de 17.000 de euro va fi primit doar de campionii olimpici din probele individuale, în timp ce fiecare component al echipei sau al echipajului care va cîştiga medalia de aur va primi cîte o maşină Perry, care urmează a fi lansată pe piaţă de Great Wall Motors.

Lăcătuş a demisionat de la UTA

Marius Lăcătuş a părăsit ieri Aradul, deşi oficialii clubului UTA au sperat că antrenorul va rămîne pentru a pregăti meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, din etapa a X-a a Ligii I. Revenit din Italia, finanţatorul Sandu Ion s-a întîlnit cu Lăcătuş, la cererea acestuia, însă întrevederea nu a adus nimic nou, Sandu Ion pasînd responsabilitatea băncii tehnice spre preşedintele Nicolae Bara. “Să decidă preşedintele cu Lăcătuş. Probabil că va rămîne pînă la meciul cu Ceahlăul”, spunea Sandu Ion. Iar Lăcătuş a decis să plece, după ce a avut o întîlnire cu jucătorii, de pregătirea echipei urmînd să se ocupe secundul Roland Nagy.