Ultimul minut

Sport 05 Martie 2007 / 00:00 791 accesări

Barcelona s-a înţeles cu Dida !

Conform postului de radio brazilian Jovem Pan, portarul lui AC Milan, Nelson Dida, a semnat un contract pe trei sezoane cu FC Barcelona. Liber de contract din iunie, internaţionalul “auriverde” nu a ajuns la un acord cu “rossonerii” pentru reînnoirea angajamentului, clubul italian considerînd că pretenţiile lui salariale sînt prea ridicate pentru un jucător în vîrstă de 33 de ani.

Incidente pe stadioanele din Franţa

Meciul dintre Saint-Etienne şi Olympique Lyon, din etapa a 27-a a campionatului Franţei, a fost întrerupt de arbitru timp de 20 de minute, în repriza a doua, după un schimb de fumigene între suporterii celor două formaţii. Forţele de ordine au intervenit cu gaze lacrimogene, iar arbitrul a trimis cele două echipe la vestiare, în min. 52. Jocul s-a reluat după 20 de minute de întrerupere, iar Lyon a cîştigat cu 3-1. Este pentru a doua oră în acest sezon cînd un meci este întrerupt în campionatul Franţei, după Nice - Marseille din 29 octombrie. Atunci, un pompier de 20 de ani a fost grav rănit la o mînă de o petardă aruncată de un suporter al formaţiei oaspete, iar Marseille a trebuit să joace un meci cu porţile închise. De asemenea, o serie de incidente au avut loc sîmbătă între suporterii formaţiei Paris Saint Germain şi cei ai echipei olandeze FC Utrecht, înaintea meciului Sedan - PSG, programat în etapa a 27-a. Suporterii olandezi erau prezenţi în Franţa pentru a asista la meciul echipei Sedan, obicei pe care l-au căpătat după ce gruparea franceză i-a adus un omagiu fostului jucător David Di Tommaso, decedat în noiembrie 2005, cînd se afla sub contract cu FC Utrecht. Primele incidente au avut loc după-amiază, în oraşul Sedan, apoi seara, pe stadion, înainte de meci, suporterii lui Utrecht s-au apropiat de tribuna rezervată fanilor parizieni, existînd un schimb de lovituri prin grilaj. Forţele de ordine au intervenit, îndepărtîndu-i pe olandezi. Mai mulţi fani olandezi au fost reţinuţi, iar meciul dintre Sedan şi PSG a început la ora programată.