Ultimul minut

Sport 03 Martie 2015 / 00:00 963 accesări

Argint constănțean la CN de tenis de masă pentru juniori II

La finalul săptămânii trecute, la Constanța, în sala Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”, a avut loc Campionatul Național de tenis de masă pe echipe rezervat juniorilor II. La startul întrecerii au fost prezente 13 echipe constănțene, dar singura care a urcat pe podium a fost LPS „Nicolae Rotaru” 1, la băieți. Astfel, formația alcătuită din Cristian Pletea, Alexandru Chiriță și Alexandru Nicolae a încheiat competiția pe locul secund, fiind devansată de CS Pristavu Câmpulung 1.

Cristina Bujin merge la CE de atletism în sală

Federaţia Română de Atletism a anunţat lotul României care va participa la Campionatele Europene de atletism în sală de la Praga, programate în perioada 6-8 martie. Printre cei 17 sportivi se află și constănțeanca Cristina Bujin, sportivă legitimată la CS Farul și antrenată de Bogdan Tudor. Atleta în vârstă de 27 de ani se numără printre candidatele la o medalie în proba de triplusalt, după ce a avut un debut de sezon excelent, trecând peste pragul celor 14 metri la toate cele trei concursuri interne. Obiectivele delegaţiei României sunt obţinerea a una sau două medalii şi șase-opt calificări în finale.

Două trofee constănțene la CI de tenis de câmp U14

Săptămâna trecută, la București, s-au desfășurat Campionatele Internaționale ale României la tenis de câmp, rezervate juniorilor sub 14 ani. În întrecerea fetelor, favorita nr. 2, Carmen-Roxana Manu, sportivă legitimată la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța, a câștigat trofeul, după ce le-a învins pe Reka Zadori (Ungaria), cu 6-0, 6-4, Linda Alessi (Italia), cu 6-1, 6-0, Isabela Dima, cu 6-2, 6-0, Anna Molchanova (Ucraina, cap de serie nr. 3), cu 6-2, 6-1 și Maria Floca, cu 6-4, 6-3. Constănțeanca a câștigat și proba de dublu, unde a făcut pereche cu adversara din finala de simplu, Maria Floca, cele două trecând în ultimul act de principalele favorite, macedonencele Elena Jankulovska și Darija Krzovska, cu 6-1, 6-0. În competiția băieților, Sebastian Gima (LPS „Nicolae Rotaru”), favorit nr. 5, s-a oprit în turul secund, după ce a trecut de bulgarul Simeon Terziev cu 7-6, 2-6, 6-0, dar a cedat în fața lui Teodor Ureche, cu 6-7, 6-4, 4-6. Constănțeanul a ajuns în semifinalele probei de dublu, împreună cu Nicholas David Ionel, însă cei doi au cedat în fața favoriților nr. 2, Filip Jianu și Radu Macovei, cu 2-6, 2-6.

Ştiinţa Bacău joacă în Cupa CEV la volei feminin

Singura formație românească de volei care mai evoluează în Cupele Europene, Ştiinţa Bacău, va susține astăzi, de la ora 17.00 (în direct la Digi Sport 2), manșa tur din cadrul fazei Challenge Round din Cupa CEV, ultima înaintea semifinalelor. Campioana României la volei feminin, care a ajuns aici după eliminarea din Liga Campionilor, are ca adversară formația poloneză PGE Atom Trefl Sopot. Returul este programat peste o săptămână, la Sopot, iar echipa care se va califica mai departe dintre Știința și Atom va juca în semifinalele competiției cu Omichka Omsk Region (Rusia) sau cu Galatasaray Daikin Istanbul (Turcia).

Alexandra Marinescu, pilot în Formula 4 la doar 15 ani

Pilotul Alexandra Marinescu, în vârstă de 15 ani, prima româncă din competiţiile de monoposturi, a început testele oficiale în Formula 4 alături de echipa Richardson Racing, acestea având loc pe circuitul Brands Hatch (Marea Britanie). Formula 4 este o competiţie de monoposturi în care maşinile sunt echipate cu motoare Ford de 160 de cai putere. „După karting şi competiţia de monoposturi Skip Barber din Statele Unite, cred că Formula 4 este pasul normal în cariera mea, mai ales că beneficiază de susţinerea FIA şi este singura care acceptă piloţi de 15 ani. Am început deja pregătirile şi abia aştept prima cursă din acest sezon”, a spus Marinescu. Deşi anul trecut a efectuat testele de acomodare alături de Virtuosi Racing, iar acum a pilotat o maşină a Richardson Racing, Marinescu susţine că nu ştie ce echipă va alege pentru sezonul 2015. Formula 4 este o competiţie rezervată juniorilor. Campionatul nu are loc la nivel internaţional, dar fiecare ţară poate organiza un campionat propriu, respectând regulamentul Federaţiei Internaţionale de Automobilism (FIA).

Locul 7 pentru judoka Daniel Natea, la European Open

Sportivul român Daniel Natea a ocupat locul 7 în limitele categoriei +100 kg, duminică, la concursul de judo European Open de la Varșovia. Natea l-a învins în primul tur pe italianul Alessio Mascetti, dar a pierdut apoi în fața turcului Feyyaz Yazici, fiind întrecut și în recalificări de mongolul Duurenbayar Ulziibayar. Valentin Radu (100 kg) a cedat în primul tur la danezul Frederik Joergensen. Sâmbătă, Remus Lazea ocupase locul 5 la categoria 66 kg. La competiție s-au aliniat 255 de judoka din 38 de țări.

Turneul celor 6 Naţiuni la rugby

Irlanda s-a impus clar în fața Angliei, în derby-ul pentru prima poziție din actuala ediție a Turneului celor 6 Națiuni la rugby, și are șanse mari să-și păstreze titlul cucerit anul trecut, lucru pe care nu l-a mai reușit din anii 1982-1983. Unica echipă care ar mai putea atenta la supremația irlandezilor este Țara Galilor, care s-a impus în Franța și care găzduiește Irlanda, săptămâna viitoare, pe „Millennium Stadium”! Mare surpriză la Edinburgh, unde Italia a învins Scoția, după ce scoțienii puseseră mari probleme galezilor, în etapa precedentă. Rezultate din etapa a treia: Scoția - Italia 19-22, Franța - Țara Galilor 13-20, Irlanda - Anglia 19-9. Clasament: 1. Irlanda 6p, 2. Anglia 4p, 3. Țara Galilor 4p, 4. Franța 2p, 5. Italia 2p, 6. Scoția 0p.

Ciclistul Mark Cavendish a câștigat cea de-a 67-a ediție a cursei Kuurne-Bruxelles-Kuurne

Ciclistul britanic Mark Cavendish (Etixx-Quick Step) a câștigat cea de-a 67-a ediție a cursei semiclasice Kuurne-Bruxelles-Kuurne, desfășurată duminică. Cavendish, în vârstă de 29 ani, care s-a mai impus la Kuurne și în 2012, a înregistrat cu această ocazie al șaselea său succes din acest sezon. El a fost cronometrat pe distanța de 197 km în 4 ore, 28 de minute și 56 de secunde, devansându-i la sprint pe norvegianul Alexander Kristoff (Katușa) și pe italianul Elia Viviani (Sky), înregistrați în același timp cu învingătorul.

Fiul lui Michael Schumacher, Mick, va concura în Formula 4 germană

Mick Schumacher, fiul în vârstă de 15 ani al septuplului campion mondial de Formula 1 Michael Schumacher, va concura în acest sezon în Formula 4 germană, o competiţie de monoposturi rezervată tinerelor talente, informează BBC. Mick Schumacher, vicecampion naţional de karting în 2014, va pilota pentru echipa Van Amersfoort Racing, prima etapă fiind programată în 25 aprilie. „I-am urmărit calităţile în teste şi suntem nerăbdători pentru un sezon de succes”, a declarat Frits van Amersfoort, proprietarul echipei olandeze. Pentru Van Amersfoort Racing a concurat şi Max Verstappen (18 ani), fiul pilotului olandez Jos Verstappen, care în acest sezon va debuta în Formula 1, la Toro Rosso. Michael Schumacher se află în recuperare la locuinţa sa din Elveţia după un grav accident suferit la schi, în decembrie 2013, şi după ce a petrecut nouă luni în spital.