Ultimul minut

Sport 20 Octombrie 2014 / 00:00 430 accesări

DUCKADAM ARE UN URMAȘ ÎN PERU

Portarul unei echipe de fotbal din Peru a apărat patru lovituri de departajare și a transformat alta, decisivă, într-un meci din Copa Sudamericana, a doua competiție intercluburi din America de Sud. Portarul Salomon Libman, în vârstă de 30 de ani, a ajutat-o astfel pe echipa sa, Universidad Cesar Vallejo, să se califice, în premieră, în sferturile de finală ale competiției, eliminând formația braziliană Bahia. Manșa tur din optimile de finală fusese câștigată acasă, cu 2-0, de Bahia, care în retur s-a înclinat cu același scor pe terenul rivalei, primind golurile în min. 82 și 90. S-a ajuns la loviturile de departajare, la care Universidad Cesar Vallejo s-a impus cu scorul de 7-6. Libman a apărat trei penalty-uri până la scorul de 6-6, când a venit rândul lui să execute și să înscrie. Imediat, portarul a parat șutul lui Marcelo Lomba și echipa din Peru a obținut calificarea. Universidad Cesar Vallejo va juca în sferturi cu formația columbiană Atletico Nacional. După meci, portarul Libman a declarat că a fost cea mai bună evoluție din cariera sa.

PORTARUL ROGERIO CENI A MARCAT AL 123-LEA GOL DIN CARIERĂ

Portarul brazilian al echipei Sao Paulo, Rogerio Ceni, în vârstă de 41 de ani, a marcat sâmbătă al 123-lea gol din carieră, într-o partidă disputată pe teren propriu cu formaţia Bahia, câştigată de Sao Paulo cu scorul de 2-1, informează „France Football“. Ceni a înscris dintr-o lovitură liberă, în min. 40. Celălalt gol al gazdelor a fost marcat de Ganso, în min. 79. Pentru oaspeţi a înscris Fahel, în min. 88. Sao Paulo se află pe locul 2 în clasamentul campionatului brazilian.

WALCOTT A REVENIT PE TEREN DUPĂ NOUĂ LUNI

Atacantul Theo Walcott, grav accidentat în urmă cu nouă luni, a revenit pe gazon într-o partidă jucată vineri. El a evoluat în primele 45 de minute ale meciului susţinut de echipa a doua a lui Arsenal cu Blackburn. „Au fost nouă luni lungi şi grele. Mereu am vrut să dau ce e mai bun din mine şi nu m-am gândit la faulturi în joc. Sunt foarte mulţumit că am jucat din nou”, a spus Walcott. În vârstă de 25 de ani, Walcott a suferit o ruptură a ligamentului încrucişat anterior de la genunchiul stâng în luna ianuarie.

JOACHIM LOW, CETĂŢEAN DE ONOARE AL LOCALITĂŢII SALE NATALE

Selecţionerul Germaniei, Joachim Low, care a câştigat cu naţionala ţării sale titlul mondial în Brazilia, a devenit cetăţean de onoare al localităţii sale natale, Schönau, în care stadionul va purta numele său. „Este o zi specială şi o mare onoare pentru mine. Este întotdeauna o plăcere să revăd imaginile acestei veri magice, care a făcut fericiţi atât de mulţi oameni, o ţară întreagă”, a spus Low, după ce a semnat în „Cartea de Aur” a localităţii. Tehnicianul în vârstă de 54 de ani antrenează naţionala Germaniei din 2006.

TRASEU DIFICIL PENTRU REAL MADRID ÎN CUPA SPANIEI

Deţinătoarea Cupei Regelui Spaniei, Real Madrid, are un traseu deloc facil în încercarea de a-şi păstra trofeul. Madrilenii îşi vor face încălzirea în 16-imile de finală cu o echipă de liga a III-a, Cornella, după care ar urma să întâlnească rivala din capitală, Atletico Madrid. Dacă va elimina campioana din sezonul precedent, Real poate da în sferturi peste... FC Barcelona. În 16-imile de finală, Atletico Madrid şi FC Barcelona vor avea adversari din eşalonul al treilea, L’Hospitalet, respectiv Huesca, partidele disputându-se tur-retur. Finala este programată la 30 mai 2015.