Ultimul minut

Sport 15 Septembrie 2014 / 00:00 584 accesări

ACS CALLATIS 2012 MANGALIA OCUPĂ LOCUL 6 ÎN LIGA A III-A LA FOTBAL

Sâmbătă, în Liga a III-a la fotbal, Seria a 2-a, s-au jucat ultimele patru întâlniri din etapa a treia: Metalosport Galați - Juventus Bucureşti 0-4; Delta Dobrogea Tulcea - Metaloglobus Bucureşti 1-1; Oțelul II Galaţi - Dunărea Călăraşi 0-3; Viitorul Domneşti - Dinamo II București 1-2. Rezultate de vineri: Gloria Popești-Leordeni - ACS Callatis 2012 Mangalia 1-1; CS Tunari - Viitorul Axintele 2-3; ACS Înainte Modelu - Voința Snagov 4-0. Clasament Seria a 2-a: 1. Juventus Bucureşti 9p (golaveraj 10-0); 2. Dunărea Călăraşi 9p (10-1); 3. Viitorul Axintele 7p (7-4); 4. Dinamo II București 6p (6-4); 5. ACS Înainte Modelu 4p (7-5); 6. ACS Callatis 2012 Mangalia 4p (4-3); 7. Gloria Popești-Leordeni 4p (4-5); 8. Delta Dobrogea Tulcea 4p (4-7); 9. CS Tunari 3p (6-9); 10. Oțelul II Galaţi 3p (1-4); 11. Metalosport Galați 3p (3-7); 12. Voința Snagov 3p (2-7); 13. Metaloglobus Bucureşti 1p (3-6); 14. Viitorul Domneşti 0p (2-6).

ROMÂNIA U17, DOAR EGAL CU MOLDOVA

Echipa naţională Under 17 a României a remizat duminică, pe teren propriu, scor 0-0, cu reprezentativa Republicii Moldova, într-un meci amical disputat la Mogoşoaia, reprezentând penultimul test înaintea turneului din prima fază de calificare la Campionatul European din 2015, organizat de Bulgaria. Selecţionerul Florin Răducioiu a început meciul în următoarea formulă de echipă: Cosmin Dur-Bozoancă (Academia „Gheorghe Hagi“) - Tiberiu Căpuşă (Academia „Gheorghe Hagi“), Vlad Gîsă (Dinamo Bucureşti), Ionuţ Tănase (Atletico Arad), Harald Fridrich (ACS Poli Timişoara) - Radu Motreanu (ACS Poli Timişoara), Răzvan Oaidă (Wolverhampton Wanderers), Valentin Costache (CSŞ 2), Carlo Casap (Academia „Gheorghe Hagi“) - Vlad Mihalcea (FC Braşov) - Sebastian Velcotă (Poli Timişoara). Al doilea meci amical dintre cele două formaţii va avea loc mâine, de la ora 19.00, tot la Mogoşoaia.

CHIRICHEȘ, CEL MAI SLAB DE PE TEREN

Fundaşul Vlad Chiricheş a fost considerat de site-ul www.caughtoffside.com cel mai slab jucător al echipei Tottenham în meciul disputat sâmbătă, în deplsare, scor 2-2, cu Sunderland, internaţionalul român fiind notat cu 4. „În mod clar, el a fost cea mai slabă verigă din linia de patru fundaşi a echipei Tottenham. Bănuim că Vlad Chiricheş nu se va mai afla de multe ori în primul 11 în Premier League, sezonul acesta“, a scris sursa citată. Chiricheş, care a ratat o mare parte a pregătirii de vară din cauza unei accidentări, a jucat primul meci la Tottenham în această ediţie de campionat, la Sunderland, în etapa a IV-a. Totteham a condus cu 1-0 şi 2-1, prin golurile înscrise de Chadli (2) şi Eriksen (48), dar gazdele au egalat de fiecare dată prin Adam Johnson (4) şi prin autogolul lui Harry Kane (82). Chiricheş a evoluat tot meciul, în timp ce portarul Costel Pantelimon a rămas pe banca de rezerve la Sunderland.

TORJE ȘI B. STANCU AU MARCAT ÎN TURCIA

Mijlocaşul Gabriel Torje a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Konyaspor, a câştigat-o sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), în faţa formaţiei Balikesirspor, în etapa a II-a a campionatului turc, informează site-ul oficial al UEFA. Torje, care a jucat tot meciul, a deschis scorul în minutul 29. Cel de-al doilea gol al gazdelor a fost reuşit în proprie poartă de Nuno Coelho, în minutul 50. Atacantul echipei Konyaspor, Ciprian Marica, a anunţat că a suferit o lovitură la genunchiul drept la un antrenament şi s-a deplasat în Germania, pentru investigaţii. Și atacantul Bogdan Stancu a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Genclerbirligi, a pierdut-o sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-2 (1-0), în faţa formaţiei Bursaspor, în etapa a II-a a campionatului Turciei. Stancu, care a jucat tot meciul, a înscris în minutul 19 şi a primit un cartonaş galben în minutul 45+1. Mijlocaşul Liviu Antal a fost rezervă la Genclerbirligi şi a intrat pe teren în minutul 67. Oaspeţii au marcat prin Volkan Şen (54) şi Fernandao (69).

NAȚIONALA FEMININĂ DE FOTBAL A ROMÂNIEI, ÎNVINSĂ DE SPANIA

Echipa naţională de fotbal feminin a României a fost învinsă sâmbătă, la Iaşi, cu scorul de 2-0 (1-0), de reprezentativa Spaniei, într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale din 2015, din Canada. Golurile au fost marcate de Natalia Pablos, în minutele 28 şi 52. Antrenorul echipei naţionale de fotbal feminin a Românei, Mirel Albon, a folosit următoarea formulă de echipă: Părăluţă - Oprea, Corniciuc, Ficzay, Spânu - Bortan (65 Sârghe), Vătafu - Corduneanu (65 Bâtea), Lunca, Voicu - Duşa (82 Ciolacu). În urma acestui rezultat, Spania rămâne lidera grupei a II-a de calificare, cu 25 de puncte, în timp ce România se află pe locul al patrulea, cu 11 puncte.

A DECEDAT MILAN GALICI

Fostul internaţional sârb Milan Galici, al doilea cel mai bun marcator din istoria naţionalei Iugoslaviei, a decedat sâmbătă, la Belgrad, la vârsta de 76 de ani, a anunţat agenţia de presă Tanjug. Galici a jucat 51 de meciuri pentru Iugoslavia în perioada 1959-1965 şi a marcat 37 de goluri. Cu naţionala Iugoslaviei a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice din 1960 şi a pierdut finala Campionatului European din acelaşi an. Milan Galici a câştigat patru titluri de campion al Iugoslaviei cu Partizan Belgrad şi două titluri în Belgia, cu Standard Liege. El şi-a încheiat cariera la formaţia franceză Reims.

YEPES VA JUCA LA SAN LORENZO

Fundaşul columbian Mario Yepes, 38 de ani, va evolua un sezon la campioana Americii de Sud, echipa argentiniană San Lorenzo, a anunţat, sâmbătă, fotbalistul, pe o reţea de socializare. „Fericit de a ajunge la cel mai bun club al Americilor, o nouă provocare pentru mine! San Lorenzo“, a scris Yepes pe contul său de Twitter, referindu-se la succesul obţinut de noua sa formaţie în ediţia trecută a Copei Libertadores. Yepes, care a mai jucat în Argentina, la River Plate (1999-2000), şi-a petrecut o mare parte din carieră în Europa, la Nantes, Paris Saint-Germain, Chievo, AC Milan şi, ultimul său club, Atalanta. San Lorenzo, echipa favorită a Papei Francisc, are un început dificil de sezon, obţinând doar patru puncte în cinci meciuri.

BADSTUBER ARE RUPTURĂ DE TENDON ŞI VA FI OPERAT

Internaţionalul german Holger Badstuber a suferit o ruptură de tendon la coapsa stângă şi va trebui să fie supus unei intervenţii chirurgicale, a anunţat clubul Bayern Munchen. „Veste teribilă pentru Badstuber: diagnosticul este de ruptură de tendon la coapsă şi este necesară o operaţie. Va fi indisponibil o perioadă lungă”, a anunţat campioana Germaniei pe contul său de Twitter. Perioada de indisponibilitate a lui Badstuber este estimată la trei luni. „Evident, sunt foarte dezamăgit, dar acum ştiu cum să fac faţă unei astfel de situaţii”, a declarat fotbalistul, care a avut o perioadă de absenţă de peste 20 de luni cauzată de probleme la genunchi. „Nu vă îngrijoraţi! Voi reveni la nivelul la care eram. Nu voi renunţa”, a precizat Badstuber, care s-a accidentat la meciul de sâmbătă cu VfB Stuttgart, scor 2-0, părăsind terenul în minutul 43.

ATLETICO MADRID S-A IMPUS PE TERENUL REALULUI

Atletico Madrid, campioana en titre a Spaniei, s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul rivalei Real Madrid, într-o partidă din cadrul etapei a 3-a a din Primera Division, disputată sâmbătă seara, în fața a peste 85.000 de spectatori. Cu antrenorul Diego Simeone în tribună din cauza unei suspendări, Atletico a deschis scorul pe „Santiago Bernabeu“ prin Tiago Mendes (min. 10), însă Real a egalat prin starul său Cristiano Ronaldo, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 26, după ce tot el fusese faultat în careu. Atletico a dat lovitura de grație în repriza secundă, prin turcul Arda Turan, care a marcat golul victoriei în minutul 76. În urma acestui succes, Atletico Madrid a urcat pe locul secund în clasament, la două puncte distanță de liderul FC Barcelona, care a înregistrat sâmbătă treia victorie consecutivă de la debutul sezonului, impunându-se cu 2-0 în fața lui Athletic Bilbao, pe „Camp Nou“, prin dubla brazilianului Neymar (min. 79 și 84).

BENFICA L-A ACHIZIŢIONAT PE ATACANTUL BRAZILIAN JONAS

Atacantul brazilian Jonas Goncalves Oliveira a semnat un contract pe două sezoane cu echipa Benfica Lisabona din postura de jucător liber, a anunţat clubul portughez. Internaţionalul brazilian în vârstă de 30 de ani a evoluat din 2011 la FC Valencia, dar contractul nu i-a mai fost prelungit în această vară. Jonas a mai evoluat în cariera sa la formaţiile Guarani, FC Santos, Gremio Porto Alegre şi Portuguesa.

JONES VA LIPSI O LUNĂ DE PE TEREN

Fundaşul echipei Manchester United, Phil Jones, accidentat la ischio-jambieri în meciul naţionalei Angliei cu Elveţia, va lipsi o lună de pe teren. Jones, în vârstă de 22 de ani, este al cincilea jucător de la Manchester United care se accidentează în acest sezon, după Ashley Young, Chris Smalling, Marouane Fellaini şi Michael Carrick. Jones va rata următoarele meciuri ale naţionalei Angliei în preliminariile Campionatului European din 2016, cu San Marino şi Estonia.

PAPADOPOULOS S-A ACCIDENTAT ȘI VA LIPSI MAI MULTE SĂPTĂMÂNI

Fundaşul central Kyriakos Papadopoulos, component al naţionalei Greciei, adversara României în preliminariile Euro 2016, s-a accidentat la un antrenament al echipei sale de club, Bayer Leverkusen, şi va lipsi de pe teren mai multe săptămâni. Papadopoulos va urma un tratament după ce a suferit o luxaţie a umărului drept, a anunţat clubul german, fără a preciza însă durata absenţei fotbalistului. Internaţionalul grec în vârstă de 22 de ani a fost împrumutat la Leverkusen, în această vară, de Schalke 04. El este al treilea jucător accidentat în ultima săptămână, după căpitanul Simon Rolfes şi Julian Brandt.

KWESI APPIAH A FOST DEMIS DIN FUNCŢIA DE SELECŢIONER AL GHANEI

Tehnicianul Kwesi Appiah a fost demis din funcţia de selecţioner al naţionalei Ghanei. Appiah, care se afla în funcţie din 2012, a calificat reprezentativa Ghanei la Campionatul Mondial din această vară, dar aceasta a fost eliminată din faza grupelor, după două înfrângeri şi un rezultat de egalitate. În timpul CM 2014, Kwesi Appiah (54 de ani) i-a exclus din lot pe Kevin Prince Boateng şi Sulley Muntari, deoarece au lovit un membru al staff-ului.