Ultimul minut

Sport 13 Ianuarie 2014 / 00:00 654 accesări

NAŢIONALA DE HANDBAL MASCULIN U18, LA CE

Naţionala de handbal masculin under 18 a României s-a calificat, duminică, la turneul final al Campionatului European din 2014, după ce a învins reprezentativa Turciei şi a încheiat pe primul loc în Grupa a 8-a preliminară. Tricolorii mici au învins Turcia cu scorul de 37-30 (20-12), după ce în primul meci al grupei, la Chiajna, au trecut de Armenia la scor, cu 51-9. Turcia a învins şi ea Armenia, sâmbătă, cu 57-11, astfel că în clasamentul grupei România a încheiat pe primul loc, cu 4 puncte, urmată de Turcia cu 2 şi de Armenia, cu 0 puncte. Conform regulamentului, primele două clasate în grupele preliminare 1-6, formate din câte patru echipe, şi prima clasată din grupele 7-9, din care au făcut parte doar trei echipe, se califică la turneul final al CE din 2014, care va fi găzduit de Polonia în intervalul 14-24 august. Echipa Poloniei este calificată direct, în calitate de naţiune organizatoare.

O NOUĂ VICTORIE PENTRU LUPII BUCUREŞTI ÎN CHALLENGE CUP

Selecţionata Lupii Bucureşti a reuşit să obţină a doua victorie în acest sezon al Challenge Cup, învingând în deplasare, scor 23-11 (23-11), formaţia italiană Calvisano. Pentru selecţionata bucureşteană au marcat: Van Heerden şi Lucaci - câte 1eseu, Vlaicu - 2tr + 3lp. Au evoluat pentru Lupii Bucureşti: Fercu, Ioniţă, Kinikinilau, Gal, I. Dumitru, Vlaicu, Surugiu, Burcea (cpt.), Mitu, Lucaci, Van Heerden, Popîrlan, Ţăruş, Bardasu, Pristaviţa. Într-o altă partidă din grupă, Newcastle - Brive 7-9. Clasament: 1. Brive 18p, 2. Newcastle 15p, 3. Lupii Bucureşti 10p, 4. Calvisano 2p.

NICULESCU A CÂŞTIGAT TURNEUL DE LA HOBART, LA DUBLU

Perechea Monica Niculescu / Klara Zakopalova (România / Cehia) a câştigat, sâmbătă, proba de dublu din cadrul turneului de la Hobart (Australia), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari. Niculescu şi Zakopalova au învins în finală, cu 6-2, 6-7 (5/7), 10-8, perechea Lisa Raymond / Shuai Zhang (SUA / China), cap de serie nr. 2. Prin câştigarea finalei, Niculescu şi Zakopalova şi-au asigurat un premiu de 12.300 de dolari şi 280 de puncte WTA. Niculescu şi Zakopalova au câştigat la Hobart al doilea turneu de dublu în acest an, după ce în 4 ianuarie s-au impus şi la Shenzhen (China).

CUPA ROMÂNIEI LA BASCHET MASCULIN

După ce Energia Rovinari obţinuse încă din luna decembrie calificarea pentru Final Four-ul Cupei României la baschet masculin (n.r - 110-69 şi 118-49 cu BC Farul Constanţa), duminică alte două formaţii, CSM Oradea şi BCM Piteşti, au făcut pasul în careul de aşi al competiţiei. Iată rezultatele înregistrate duminică seară: BC Timişoara - CSM ORADEA 70-77 (în tur: 82-98) şi U. Cluj - BCM Piteşti 63-75 (în tur: 69-84). Astăzi se va stabili şi ultima echipă calificată, de la ora 18.00, în direct la Digi Sport 3, BC Mureş urmând să întâlnească, pe teren propriu, pe Asesoft Ploieşti (în tur: 69-102).

EUROLIGA DE BASCHET MASCULIN

Real Madrid a rămas singura echipă neînvinsă din actuala ediţie a Euroligii de baschet masculin, după ce a câştigat şi meciul din etapa a doua a TOP16. A fost un meci mult mai dificil decât se aştepta toată lumea, Galatasaray punând multe probleme campioanei Spaniei. În Grupa F, unde gazdele s-au impus pe linie, avem patru echipe cu câte două victorii şi patru echipe cu câte două înfrângeri! În Grupa E, cu câte două victorii sunt doar FC Barcelona şi Panathinaikos Atena. Ultimele rezultate din etapa a doua a TOP16 - Grupa E: Anadolu Efes - Unicaja Malaga 72-74, Laboral Kutxa - Panathinaikos Atena 64-72; Grupa F: CSKA Moscova - Zalgiris Kaunas 77-62, Real Madrid - Galatasaray Istanbul 89-84.

WAWRINKA, PERSONALITATEA ELVEŢIANĂ A ANULUI 2013

Jucătorul de tenis Stanislas Wawrinka a fost desemnat, sâmbătă seară, personalitatea elveţiană a anului 2013, după ce anul trecut a jucat în semifinale la US Open şi a disputat pentru prima oară un Masters. Acest premiu, atribuit din 2002 în urma votului publicului, a fost acordat în 2003 unui alt tenisman Roger Federer. În vârstă de 28 de ani, Wawrinka, locul 8 ATP, a câştigat săptămâna trecută turneul de la Chennai.

DEL POTRO A CÂŞTIGAT TURNEUL DE LA SYDNEY

Jucătorul argentinian de tenis Juan Martin del Potro, cap de serie nr. 1, a câştigat, sâmbătă, turneul ATP de la Sydney. Del Potro l-a învins în finală, cu 6-3, 6-1, pe australianul Bernard Tomic. Del Potro, nr. 5 ATP, şi-a adjudecat astfel al 18-lea titlu din carieră.s

ISNER S-A IMPUS LA AUCKLAND

Tenismanul american John Isner, cap de serie nr. 3 şi nr. 11 ATP, a câştigat, sâmbătă, turneul ATP de la Auckland, după ce l-a învins în finală, cu 7-6 (7/4), 7-6 (9/7), pe Lu Yen-Hsun (Taiwan, nr. 62 ATP). Cu victoria de la Auckland, Isner a câştigat al optulea turneu al carierei.