Ultimul minut

Sport 25 Decembrie 2013 / 00:00 700 accesări

CANOTOAREA IRINA DORNEANU, PE PRIMUL LOC ÎN IERARHIA SPORTIVILOR IEŞENI

Canotoarea Irina Dorneanu (CSM Iaşi), campioană europeană cu echipajul de 8+1 al României, ocupă primul loc în clasamentul sportivilor ieşeni întocmit în acest an, clasament dat publicităţii de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi. În 2013, Dorneanu mai are în palmares, pe lângă titlul continental cucerit la Sevilla (Spania), şi o clasare pe locul secund la Cupa Mondială de la Lucerna (Elveţia), tot cu echipajul de 8+1 al României. Dorneanu a devansat-o în ierarhia sportului ieşean pe atleta Angela Moroşanu (sportivă cu dublă legitimare - CS Politehnica Iaşi / Dinamo Bucureşti), învingătoare în probele de 200 m şi 4x400 m la Cupa Europei pentru seniori şi ocupanta locului secund la 400 m garduri, în cadrul aceleiaşi competiţii. Pe locul 3 se află handbalistele Bianca Tiron şi Mădălina Conache (LPS Iaşi), care au ocupat locul 5 cu echipa feminină a României la Campionatul European de handbal pentru tineret.

UN TENISMAN SPANIOL A FOST SUSPENDAT CINCI ANI PENTRU TRUCARE DE MECIURI

Tenismanul spaniol Guillermo Olaso, locul 236 ATP, a fost suspendat cinci ani şi amendat cu 25.000 de dolari într-un caz de trucare de meciuri, a anunţat Tennis Integrity Unit (TIU), instanţa anticorupţie din tenisul mondial. Olaso, în vârstă de 25 de ani, originar din Bilbao, care evolua în circuite challenger şi futures, a pledat vinovat la cele trei capete de acuzare. „Această suspendare poate fi redusă cu 18 luni dacă jucătorul va urma un program de educare anticorupţie şi va plăti amenda de 25.000 de dolari”, a declarat purtătorul de cuvânt al TIU. Guillermo Olaso a câştigat zece turnee futures şi a avut trei apariţii în turnee ATP.

PETER SAGAN, CEL MAI BUN SPORTIV SLOVAC AL ANULUI 2013

Ciclistul echipei Cannondale, Peter Sagan, a fost ales sportivul anului 2013 în Slovacia de un juriu format din 102 jurnalişti sportivi, a anunţat „L’Equipe“. Sagan, care nu a putut fi prezent la ceremonia organizată la Bratislava, a fost urmat în această ierarhie de hocheistul Marian Hossa şi de schioarea Veronika Velez-Zuzulova. Peter Sagan, în vârstă de 23 de ani, care a câştigat tricoul verde în Turul Franţei din acest an, s-a clasat pe locul 3 în 2011 şi pe poziţia secundă în 2012, în acest clasament.

CHRIS FROOME ŞI-A PRELUNGIT CONTRACTUL CU SKY PENTRU ÎNCĂ UN AN

Ciclistul britanic Chris Froome, câştigătorul Turul Franţei din acest an, şi-a prelungit contractul cu echipa Sky pentru încă un sezon. „A fost un an incredibil şi sunt fericit că se încheie cu semnarea unui nou contract cu Sky. Sunt conştient că mă aflu la cea mai bună echipă şi ştiu că aici pot creşte ca sportiv”, a declarat Froome pe site-ul formaţiei britanice. Alţi nouă ciclişti, printre care Peter Kennaugh, David Lopez şi Ian Stannard, şi-au prelungit înţelegerile cu echipa Sky. Rutierii Richie Porte şi Geraint Thomas, doi dintre principalii locotenenţi ai lui Froome, îşi prelungiseră contractele încă din vară.