Ultimul minut

Sport 15 Aprilie 2013 / 00:00 611 accesări

LIGA A II-A LA FOTBAL

Sâmbătă şi duminică s-au disputat meciurile etapei a 21-a din Liga a II-a la fotbal. Rezultate - Seria 1, sâmbătă: FC Farul Constanţa - Rapid CFR Suceava 1-2, CSM Unirea Slobozia - CS Otopeni 0-1, Chindia Tîrgovişte - Delta Tulcea 1-1, CF Brăila - Sportul Studenţesc Bucureşti 7-0; duminică: ACS Buftea - FC Botoşani 1-1. Săgeata Năvodari, Dunărea Galaţi şi Dinamo II Bucureşti au stat. Clasament: 1. FC Botoşani 35p (golaveraj: 32-15), 2. Delta Tulcea 32p (29-16), 3. CF Brăila 32p (31-25), 4. CS Otopeni 32p (25-19), 5. SĂGEATA NĂVODARI 31p (32-22), 6. Sportul Studenţesc Bucureşti 25p (24-32), 7. Unirea Slobozia 24p (28-24), 8. Dunărea Galaţi 18p (15-22), 9. ACS Buftea 18p (21-31), 10. Chindia Tîrgovişte 17p (23-25), 11. Rapid CFR Suceava 16p (15-22), 12. Dinamo II Bucureşti 15p (22-30), 13. FC FARUL CONSTANŢA 13p (18-30). Seria a II-a - vineri: FC Olt - ACS Poli Timişoara 1-1; sâmbătă: CSM Rm. Vîlcea - FC Maramureş 5-0, Luceafărul Oradea - FC Bihor Oradea 3-2, Damila Măciuca - UTA 1-0, Corona Braşov - CS Mioveni 1-0. FC Argeş şi FCM Tg. Mureş au stat. Clasament: 1. Corona Braşov 34p, 2. ACS Poli Timişoara 31p, 3. UTA 29p.

GIGEL BUCUR A MARCAT PENTRU KUBAN KRASNODAR

Atacantul Gigel Bucur a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Kuban Krasnodar, a terminat-o la egalitate, scor 2-2, în deplasare, cu Terek Groznîi, sâmbătă, în etapa a 24-a a campionatului Rusiei. Bucur, titular la oaspeţi, a înscris în min. 67 şi a fost schimbat în min. 70. Kuban Krasnodar a evoluat în inferioritate numerică din min. 71, când a fost eliminat spaniolul Dealbert. Atacantul Daniel Niculae a fost rezervă la Kuban Krasnodar.

MARIUS NICULAE A ÎNSCRIS PENTRU SHANDONG LUNENG

Atacantul echipei Shandong Luneng, Marius Niculae, a înscris un gol în meciul de sâmbătă, pierdut cu scorul de 1-2, în deplasare, în faţa formaţiei Shanghai Shenhua, în etapa a 5-a a campionatului Chinei. Niculae a marcat în min. 19, iar pentru Shanghai Shenhua a înscris Firas Al Khatib, în min. 60 şi 78.

MOURINHO AR FI PRIMIT O OFERTĂ DE LA CHELSEA

Antrenorul echipei Real Madrid, Jose Mourinho, ar fi primit o ofertă pentru a prelua formaţie Chelsea, dar nu a semnat nimic, deoarece conducătorii grupării engleze refuză să-i acorde “puteri depline” în materie de recrutare, scrie, duminică, publicaţia El Pais. „Antrenorul nu exclude posibilitatea de a continua încă un sezon la Real dacă Roman Abramovici continuă să-i refuze puterile depline pentru a aduce şi a vinde jucători”, scrie cotidianul spaniol. Potrivit El Pais, care citează surse din cadrul Gestifute, firma lui Jorge Mendes, agentul lui Mourinho, portughezul ar fi primit o ofertă de la Roman Abramovici în luna martie, dar acesta îi oferă doar funcţia de antrenor, nu cea de managerul general.Nemulţumit de ofertă, Mourinho a decis să aştepte înainte de reveni la echipa londoneză la care a mai fost în perioada iunie 2004 - septembrie 2007. El Pais asigură că, dacă nu-i sunt acceptate condiţiile, portughezul, aflat sub contract cu Real până în 2016, ar putea rămâne la Madrid.

WIGAN - MANCHESTER CITY, FINALA CUPEI ANGLIEI

Formaţia Wigan Athletic s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a dispus, cu 2-0 (Maloney 25, McManaman 78), de echipa de ligă secundă Millwall, într-un meci disputat sâmbătă, pe stadionul “Wembley”. Adversara lui Wigan va fi Manchester City, care a învins ieri, cu portarul Costel Pantilimon titular, tot pe “Wembley”, cu 2-1 (Nasri 35, Kun Aguero 47 / Demba Ba 66), pe Chelsea Londra. Finala este programată pe 11 mai, tot pe arena londoneză “Wembley”.

HIBERNIAN S-A CALIFICAT MIRACULOS ÎN FINALA CUPEI SCOŢIEI

Echipa Hibernian s-a calificat în finala Cupei Scoţiei la fotbal după o revenire spectaculoasă în semifinala cu formaţia de ligă secundă Falkirk, în faţa căreia s-a impus cu scorul de 4-3, după prelungiri. În min. 30 al partidei disputate sâmbătă, pe stadionul “Hampden Park” din Glasgow, Falkirk conducea cu 3-0, prin golurile lui Sibbald (min. 6), Fulton (18) şi Alston (30), iar soarta calificării părea pecetluită. Hibernian a egalat în repriza secundă, graţie golurilor marcate de Harris (min. 51), Griffiths (min. 78) şi Doyle (min. 83), Griffiths ratând şi o lovitură de la 11 m, în min. 72! Golul victoriei şi al calificării a fost marcat de acelaşi Griffiths, care a realizat dubla cu cinci minute înaintea de încheierea celei de-a doua reprize de prelungiri (min. 115). Hibernian va juca în finală cu Celtic Glasgow, care a învins ieri, pe acelaşi stadion, echipa Dundee United, tot cu 4-3 (Commons 2, 59, Wanyama 31, Stokes 104 / Mackay-Steven 24, Daly 30, 72) şi tot după prelungiri!

SPORTING BRAGA A CÂŞTIGAT CUPA LIGII PORTUGALIEI

Echipa Sporting Braga a câştigat Cupa Ligii Portugaliei pentru prima oară în istorie, după ce s-a impus în finală în faţa formaţiei FC Porto, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Alan, din penalty, în min. 45. Braga succede în palmares formaţiei Benfica Lisabona, câştigătoare în ultimele patru ediţii.