Ultimul minut

Sport 18 Decembrie 2012 / 00:00 1498 accesări

DOUĂ MEDALII CONSTĂNŢENE LA CM DE CULTURISM JUNIORI

La finalul săptămânii trecute, capitala Ungariei, Budapesta, a găzduit Campionatele Mondiale de culturism rezervate juniorilor. La startul întrecerii au fost prezenţi şi doi sportivi constănţeni de la CS Farul, care au reuşit să urce pe podium. Astfel, Cristina Chiriţă a devenit vicecampioană mondială la fitness, categoria -1,63 m, iar Mihăiţă Vişan a cucerit medalia de bronz la fitness. În plus, antrenorul celor doi, Cristian Mihăilescu, a participat la Masters, întrecere rezervată veteranilor, ocupând locul secund la categoria sa.

ŞAPTE MEDALII CONSTĂNŢENE LA CE DESCHIS DE KUNG-FU

În Bulgaria, la Sofia, s-a desfăşurat la finele săptămânii trecute Campionatul European Deschis de Kung-Fu. Au participat 164 de sportivi din România, Turcia, Macedonia şi Bulgaria. Iată rezultatele obţinute de cei şapte sportivi români, legitimaţi la cluburi constănţene - CS Marea Neagră Constanţa: Andrei Oltean Romu (locul 1 la Taolu Tradiţional individual open, 16 ani, şi locul 2 la Taichi Tradiţional individual open), Tanislav Petcu (locul 2 la Sanda, seniori, categoria -90 kg), Cătălin Marin (locul 1 la Sanda, seniori, cat. +90 kg); CSU Neptun Constanţa: Dan Condrat (locul 3 la

Sanda, seniori, cat. -70 kg); CS Noua Generaţie Mangalia: Laura Ocolisan Mihaela (locul 1 la Taolu Tradiţional senioare şi locul 1 la Taichi Tradiţional, open senioare); CS Panda Poarta Albă: Constantin Cîju (locul 2 la Taolu Tradiţional, open juniori, şi locul 3 la Light-Fighting Sanda, juniori, -75 kg). „Sportivii români s-au comportat bine, obţinând rezultate bune. Chiar dacă nu am avut un lot mare, au fost probe la care ne-am impus şi am cîştigat medalia de aur. “Senzaţia” campionatului a fost Cătălin Marin (n.r - 120 kg), care a câştigat primul meci în aproximativ 20 secunde”, a declarat preşedintele CS Marea Neagră”, Florin Iordănoaia.

ROMÂNIA, 11 MEDALII DE AUR DIN 11 POSIBILE LA CM DE FOTBAL-TENIS

Componenţii lotului naţional de fotbal-tenis al României au cucerit 11 medalii de aur, din 11 posibile, la Campionatele Mondiale din Ungaria, încheiate duminică, la Harkany. România a câştigat toate medaliile de aur puse în joc la Campionatele Mondiale din Ungaria, desfăşurate în intervalul 12-16 decembrie, eveniment care a coincis şi cu aniversarea a 25 de ani de existenţă a forului internaţional de profil. Au fost programate 11 probe (masculin şi feminin seniori la simplu, dublu şi triplu, juniori simplu, dublu şi triplu şi mixt, dublu şi triplu), toate fiind adjudecate de sportivii români. La fiecare probă din cadrul fiecărei categorii o ţară a putut participa cu o singură echipă. La turneul final s-au calificat 12 naţiuni din 46 înscrise, dar India nu a reuşit să obţină vizele de intrare în Ungaria, astfel încât la turneul final au participat doar 11 echipe, România, Ungaria, Germania, Elveţia, Slovacia, Rusia, Croaţia, Macedonia, Turcia, Cipru şi Republica Moldova.

ROMÂNIA, ULTIMA LA EURO ICE HOCKEY CHALLENGE

Naţionala de hochei pe gheaţă a României a fost surclasată de Kazahstan, cu 7-1, pe Patinoarul “Vakar Lajos” din Miercurea Ciuc, în ultimul meci din cadrul turneului internaţional de hochei pe gheaţă Euro Ice Hockey Challenge. Singurul gol al tricolorilor a fost reuşit de Zsombor Antal. În alt meci, Polonia a dispus de Ucraina cu 3-2, după prelungiri. În clasamentul final, pe primul loc s-a clasat Ucraina, cu 7 puncte, urmată de Polonia 6p, Kazahstan 5p şi România 0p. România a fost învinsă în primul meci de Ucraina cu 3-0, iar apoi de Polonia cu 7-2.

BRADLEY WIGGINS, PERSONALITATEA SPORTIVĂ A ANULUI ÎN MAREA BRITANIE

Ciclistul Bradley Wiggins, câştigător al Turului Franţei şi campion olimpic la contratimp, a fost desemnat personalitatea sportivă a anului în cadrul unei ceremonii organizate duminică, la Londra, de către postul BBC. Wiggins, în vârstă de 32 de ani, i-a devansat pe Jessica Ennis, campioană olimpică la heptatlon, şi pe jucătorul de tenis Andy Murray, care a câştigat aurul olimpic la Londra, precum şi primul său turneu de Grand Slam, US Open. La vot au participat peste 1,5 milioane de persoane. La ceremonie a fost prezentă şi soţia prinţului William, Kate, care a avut prima apariţie publică după spitalizarea de săptămâna trecută. Ea a fost în 2012 ambasador oficial al echipelor britanice, olimpică şi paralimpică.

LOCHTE I-A DAT O MEDALIA DE AUR UNUI FAN

Înotătorul american Ryan Lochte, care s-a clasat în şase probe pe primul loc la Campionatele Mondiale în bazin scurt de la Istanbul, i-a dat o medalie de aur unui copil din tribună, explicându-şi gestul prin faptul că atunci când era mic un olimpic pe care îl admira a refuzat să îi dea un autograf. „Îmi amintesc că atunci când eram copil îl admiram pe un superstar olimpic. Nu îi voi menţiona numele, dar i-am cerut un autograf şi el a spus Nu. Le-am spus părinţilor mei că dacă voi ajunge vreodată ca el nu voi proceda la fel”, a spus Lochte, informează bbc.co.uk. Ryan Lochte i-a dat unui băieţel care aştepta un autograf de la el, medalia de aur obţinută în proba de 200 m mixt, performanţă ce a fost dublată şi de un record mondial. „Sunt în acest sport datorită fanilor şi voiam doar să dau ceva înapoi”, a afirmat Lochte. Potrivit presei din Turcia, copilul care a primit medalia de la campionul mondial este Arda Cakmak, în vârstă de 9 ani. Acesta s-a declarat extrem de bucuros de gestul americanului. „Îmi doream foarte mult medalia, am simţit puţin că mi-o va dărui mie”, a spus el, adăugând că şi el este înotător şi că şi-ar dori să ajungă un sportiv precum Lochte.

ROMAIN GROSJEAN A CÂŞTIGAT CURSA CAMPIONILOR 2012

Pilotul francez de Formula 1 Romain Grosjean a câştigat Cursa Campionilor de la Bangkok, impunându-se în faţa mai multor vedete ale sportului automobilistic, între care Sebastian Vettel şi Michael Schumacher. Pilotul francez l-a întrecut într-o finală de trei manşe pe octuplul câştigător al cursei de 24 de ore de la Le Mans, danezul Tom Kristensen. Competiţia a avut loc duminică seară, pe stadionul Rajamangala din capitala thailandeză. Cursa Campionilor marchează în mod tradiţional finalul de sezon în sporturile cu motor şi opune pe un circuit paralel cei mai buni piloţi din lume, proveniţi din Formula 1, raliuri şi alte competiţii auto. La competiţie au mai participat pilotul francez de raliuri Sebastien Ogier, câştigătorul de anul trecut, şi americanul Ryan Hunter-Reay, campionul din IndyCar. În cursa pe echipe, francezii Grosjean şi Ogier au fost învinşi în finală de echipa germană (Vettel - Schumacher), care şi-a adjudecat victoria pentru al şaselea an consecutiv.

TINA MAZE, ÎNVINGĂTOARE ÎN SLALOMUL URIAŞ DE LA COURCHEVEL

Schioarea slovenă Tina Maze a câştigat proba de slalom uriaş desfăşurată duminică în staţiunea franceză Courchevel, din cadrul Cupei Mondiale de schi alpin. Pentru campioana mondială a probei a fost a patra victorie consecutivă în acest sezon, la slalom uriaş. Ea a fost urmată de austriaca Kathrin Zettel, la 22 de sutimi, şi de franţuzoaica Tessa Worley, la 40 de sutimi. În clasamentul general al Cupei Mondiale conduce tot Maze, cu 799 de puncte, urmată de germanca Maria Hoefl-Riesch 468p, Zettel 440p şi americanca Lindsey Vonn 414p. Sâmbătă, la Val d’Isere (Franţa), era programată o cursă de slalom super-uriaş, care a fost anulată din cauza ninsorii abiundente.

STEVEN NYMAN S-A IMPUS ÎN COBORÂREA DE LA VAL GARDENA

Schiorul american Steven Nyman a câştigat sâmbătă proba masculină de coborâre din staţiunea italiană Val Gardena, contând pentru Cupa Mondială de schi alpin. Nyman a fost urmat în clasament de slovenul Rok Perko, la 19 sutimi, şi de canadianul Erik Guay, la 24 de sutimi. Americanul a mai câştigat această cursă clasică în 2006, dar în sezoanele trecute s-a confruntat cu o serie de accidentări. Nyman, 30 de ani, are în palmares doar aceste două victorii în Cupa Mondială!

TED LIGETY A CÂŞTIGAT SLALOMUL URIAŞ DE LA ALTA BADIA

Schiorul american Ted Ligety s-a impus în proba de slalom uriaş disputată duminică în staţiunea italiană Alta Badia, contând pentru Cupa Mondială de schi alpin. Campionul mondial en titre, care şi-a trecut în cont a 14-a sa victorie în Cupa Mondială, a fost urmat în clasament de austriacul Marcel Hirscher, la două secunde şi patru sutimi, şi de francezul Thomas Fanara, la trei secunde şi 54 de sutimi. Liderul clasamentului general al Cupei Mondiale, norvegianul Aksel Lund Svindal, s-a clasat al 9-lea. În clasamentul probei de slalom uriaş, Ligety ocupă primul loc, cu 360 de puncte, urmat de Hirscher 320p, italianul Manfred Moelgg 162p, Fanara 146p şi norvegianul Aksel Lund Svindal 109p. În clasamentul general al Cupei Mondiale, Svindal are 614p, urmat de Ligety 508p, Hirscher 460p, norvegianul Kjetil Jansrud 322p şi Moelgg 236p.