Ultimul minut

Sport 25 Iulie 2012 / 00:00 552 accesări

JO 2012 DEBUTEAZĂ VINERI, DAR ÎNCEP... AZI!

Deşi deschiderea oficială a Jocurilor Olimpice de vară de la Londra este programată vineri, competiţiile vor începe încă de astăzi, când vor avea loc primele meciuri din turneul olimpic de fotbal feminin. De asemenea, joi vor avea loc primele jocuri din turneul masculin de fotbal. Programul meciurilor de miercuri (ora României): Marea Britanie - Noua Zeelandă (Grupa E, ora 18.00, Millennium Stadium, Cardiff); Camerun - Brazilia (Grupa E, ora 20.45, Millennium Stadium, Cardiff); Japonia - Canada (Grupa F, ora 19.00, City of Coventry Stadium); Suedia - Africa de Sud (Grupa F, ora 21.45, City of Coventry Stadium); SUA - Franţa (Grupa G, ora 19.00, Hampden Park, Glasgow); Columbia - Coreea de Nord (Grupa G, ora 21.45, Hampden Park, Glasgow).

ADVERSARII ECHIPELOR ROMÂNEŞTI ÎN CUPELE EUROPENE LA HANDBAL

La Viena a avut loc, marţi, tragerea la sorţi a partidelor din cupele europene la handbal masculin şi feminin, din Cupa EHF, Cupa Cupelor şi Cupa Challenge. Iată adversarii echipelor româneşti prezente în competiţii - feminin, Cupa Cupelor, turul 3: Oţelul Galaţi - echipa de pe locul trei din preliminariile Ligii Campionilor, turneul 1 de calificare (meciul tur în deplasare, în 10-11 noiembrie, returul la Galaţi, o săptămână mai târziu). Din turneul 1 fac parte echipele Viborg HK, Bera Bera, Vistal Gdynia, LC Bruhl; Cupa EHF, turul 2: Dunărea Brăila - WHC Biseri (Muntenegru). Meciul tur la Brăila, în 13-14 octombrie, returul în deplasare, o săptămână mai târziu; turul 3: HC Zalău - câştigătoarea din turul doi, dintre Valencia (Spania) şi Valur (Islanda). Meciul tur în deplasare, 10-11 noiembrie, returul la Zalău, o săptămână mai târziu); masculin, Cupa EHF, turul 1: HC Odorhei - European University Cyprus (Cipru). Meciul tur va avea loc în Cipru, în 8-9 septembrie, iar returul, o săptămână mai târziu. Dacă se va califica mai departe, HC Odorhei va juca cu învinsa din meciul eliminatoriu din preliminariile Ligii Campionilor, dintre Beşiktaş (Turcia) şi HC Dinamo Minsk (Belarus), turul 2: Ştiinţa Bacău - câştigătoarea din turul 1, dintre Sporting CP (Portugalia) şi Ystads IF (Suedia). Meciul tur va avea loc la Bacău, în 13-14 octombrie, iar returul, în deplasare, pe 20-21 octombrie.

CAROLINA KLUFT NU VA PARTICIPA LA JOCURILE OLIMPICE

Atleta suedeză Carolina Kluft, campioană olimpică la heptatlon în 2004, a anunţat că nu va concura în proba de săritura în lungime din cadrul JO de la Londra, din cauza unei accidentări la coapsă suferită la o reuniune în Finlanda. Triplă campioană mondială la heptatlon (2003, 2005, 2007), Kluft (29 de ani) spera să participe la concursul de săritura în lungime din cadrul JO, însă fără şanse prea mari la o medalie. Ea a ocupat locul 11 în această probă, la Campionatele Europene din 2010.

WAWRINKA VA FI PORTDRAPELUL ELVEŢIEI LA JO

Tenismanul Stanislas Wawrinka, în vârstă de 27 de ani, va fi portdrapelul delegaţiei Elveţiei la Jocurile Olimpice de la Londra, competiţie ce va începe vineri. Wawrinka, locul 26 mondial, a câştigat medalia de aur la Beijing în proba de dublu, alături de actualul lider ATP, Roger Federer, care a fost portdrapelul Elveţiei în 2008 şi în 2004. Mai mulţi jucători de tenis au fost aleşi de comitetele lor naţionale ca portdrapel pentru Londra: Novak Djokovici (Serbia), Maria Şarapova (Rusia), Agnieszka Radwanska (Polonia) şi Rafael Nadal (Spania). Ultimul a renunţat însă la JO 2012, din cauza unei accidentări.

RUTIERUL CHRIS HOY, PORTDRAPELUL MARII BRITANII LA JO

Rutierul Chris Hoy a fost desemnat portdrapelul delegaţiei Marii Britanii la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Londra. „Sunt absolut încântat şi onorat că am fost ales ca portdrapel. Să merg în fruntea echipei la Jocurile de acasă este şansa unei vieţi, o oportunitate de care abia aştept să profit”, a declarat cvadruplul campion olimpic britanic, în vârstă de 36 de ani. Hoy nu a fost selecţionat pentru a-şi apăra titlul olimpic la viteză la Londra, dar va fi prezent la keirin şi în probele de viteză pe echipe.

SCHIOAREA SARKA ZAHROBSKA A FOST OPERATĂ DE O TUMOARE PE CREIER

Schioarea cehă Sarka Zahrobska, în vârstă de 27 de ani, campioană mondială la slalom special în 2007, a părăsit spitalul după ce a fost operată de o tumoare benignă pe creier. Zahrobska a fost internată în urmă cu trei săptămâni, din cauza unor probleme neurologice acute, şi a fost operată pe 11 iulie. Conform Ceska Sportovni, schioarea va avea nevoie de câteva săptămâni de recuperare şi va fi supusă unor examene medicale pentru a se stabili dacă poate relua treptat antrenamentele. Zahrobska a obţinut argintul la Campionatele Mondiale din 2009 şi bronzul la Jocurile Olimpice din 2010, de la Vancouver, dar a avut evoluţii sub aşteptări în ultimele două sezoane ale Cupei Mondiale.