Ultimul minut

Sport 20 Iulie 2012 / 00:00 572 accesări

TREI CONSTĂNŢENI LA EUROPENELE DE LUPTE PENTRU CADEŢI

Săptămâna aceasta, la Katowice (Polonia), se desfăşoară Campionatele Europene de lupte pentru cadeţi, competiţie la care, din lotul naţional al României, fac parte şi trei constănţeni. Nicoleta Popa (CSŞ Mangalia, antrenor Marian Oancea) a concurat ieri la lupte libere, categoria 49 kg, fiind eliminată încă după primul meci, în timp ce Ionuţ Caraş (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa, antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) se va alinia duminică la startul categoriei 76 kg, lupte greco-romane. Mădălin Pîrvulescu, tot de la CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea) a concurat miercuri şi a ocupat locul 17 la categoria 76 kg, lupte libere. El a fost învins chiar din primul meci, de către germanul Andre Flick (locul 5), fiind eliminat din competiţie.

JUNIOARA DENISA MACOVEI, CAMPIOANĂ NAŢIONALĂ DE SENIORI LA LUPTE LIBERE

La Chiajna au avut loc Campionatele Naţionale de lupte pentru seniori, competiţie la care au participat şi patru sportivi constănţeni, dintre care doi sunt încă juniori şi au participat la Campionatele Europene de la Zagreb (Croaţia). Denisa Macovei (CSŞ Mangalia, antrenor Marian Oancea) a câştigat titlul naţional la categoria 72 kg, lupte libere, iar Dorin Pîrvan (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa, antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) s-a clasat pe locul 5 la categoria 84 kg, lupte greco-romane. La categoria 84 kg, lupte libere, Ion Pascu (Farul Constanţa, antrenor Vasile Duşu) a ocupat locul 5, iar Marius Enache (Farul Constanţa, antrenor Vasile Duşu) nu s-a clasat la categoria 74 kg, lupte libere.

NADIA COMĂNECI VA ALERGA SÂMBĂTĂ CU TORŢA OLIMPICĂ

Fosta mare gimnastă română Nadia Comăneci a anunţat pe Twitter că va alerga la Londra cu torţa olimpică, cu mai puţin de o săptămână înaintea debutului Jocurilor Olimpice de vară. „Îmi fac bagajele pentru Londra. Voi alerga sâmbătă dimineaţa cu torţa olimpică. Sunt foarte emoţionată!”, a scris Nadia pe contul ei de Twitter. Torţa olimpică va ajunge pentru prima oară la Londra vinerea viitoare, ziua ceremoniei de deschidere (27 iulie), când simbolul Jocurilor Olimpice va fi adus cu un elicopter la Turneul Londrei.

VOECKLER A CÂŞTIGAT ETAPA 16-A A TURULUI FRANŢEI

Ciclistul francez al echipei Europcar, Thomas Voeckler, a câştigat etapa 16-a a Turului Franţei, disputată între localităţile Pau şi Bagneres-de-Luchon, pe distanţa de 197 km, şi a preluat tricoul alb cu buline roşii al celui mai bun căţărător. Voeckler, în vârstă de 33 de ani, a reuşit a doua victorie din Marea Buclă în acest an şi a cincea a cicliştilor francezi. Australianul Cadel Evans, câştigătorul din 2011 al Turului Franţei, a pierdut contactul cu ceilalţi favoriţi pe căţărarea de la Aspin şi a trecut linia de sosire cu o întârziere de peste patru minute şi jumătate faţă de liderul Bradley Wiggins. Etapa a 17-a a avut loc ieri, între localităţile Bagneres-de-Luchon şi Peyragudes, pe distanţa a 143,5 km.

CICLISTUL BULGAR IVAILO GABROVSKI, DEPISTAT POZITIV CU EPO

Ciclistul bulgar Ivailo Gabrovski a fost depistat pozitiv cu EPO în luna aprilie, în timpul Turului Turciei pe care l-a şi câştigat, a anunţat Uniunea Ciclistă Internaţională (UCI). Gabrovski a fost suspendat provizoriu, la fel ca şi lituanianca Rasa Leleivite, care a fost depistată pozitiv cu EPO în afara vreunui concurs. Rutierul bulgar al echipei Konya-Torku Seker Spor a fost depistat pozitiv în etapa a treia a Turului Turciei, din 24 aprilie, pe care a câştigat-o solitar pe munte. Ulterior, Gabrovski s-a impus în clasamentul general al Turului Turciei, în faţa kazahului Aleksandr Diacenko (Astana). Gabrovski şi Leleivite au posibilitatea să ceară analiza eşantionului B.

KAIA KANEPI NU VA PARTICIPA LA JOCURILE OLIMPICE

Jucătoarea estoniană de tenis Kaia Kanepi a anunţat că nu va participa la Jocurile Olimpice din cauza unor probleme la picior. Tenismana în vârstă de 27 de ani ocupă locul 16 în clasamentul WTA şi era singura jucătoare de tenis din Estonia calificată la JO. Kanepi a mai participat la JO de la Atena 2004 şi Beijing 2008, de fiecare dată fiind eliminată în turul trei.