Ultimul minut

Sport 21 Februarie 2012 / 00:00 590 accesări

LIGA 1, LOCUL 15 ÎN FOTBALUL EUROPEAN

Campionatul României, Liga 1, se află pe locul 15 în Europa, cu 5.382 de puncte, într-un clasament al ultimilor zece ani întocmit şi dat publicităţii, ieri, de Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului. Primele trei locuri în această ierarhie sunt ocupate de campionatele din următoarele ţări: 1. Anglia 12.619p, 2. Spania 12.314p, 3. Italia 11.513p.

RONALDO, CEL MAI EFICIENT JUCĂTOR DIN ISTORIA REALULUI

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo a intrat în istoria clubului Real Madrid, după ce în meciul cu Racing Santander a bătut un record greu de egalat. El a înscris în minutul 6 al partidei golul său cu numărul 122 pentru gruparea blanco, în doar 123 de partide jucate la Real. Asta înseamnă o medie de 0,99 de goluri pe meci, cu care a întrecut recordul legendarului Juanito şi i-a lăsat mult în urmă pe Santillana sau Raul. Ronaldo a fost anul trecut golgeterul cu cele mai multe goluri marcate, 41, dar dacă marchează în fiecare meci până la finalul anului are şansa de a-şi bate propriul record.

ACCIDENT DE MAŞINĂ PENTRU FOTBALISTUL BANEGA

Mijlocaşul argentinian al echipei FC Valencia, Ever Banega, a suferit o fractură de tibie şi peroneu la piciorul stâng în urma unui accident de maşină şi va fi indisponibil aproximativ şase luni. Nefericitul eveniment s-a produs după antrenamentul de duminică, într-o benzinărie. Conform cotidianului Marca, Banega a uitat să tragă frâna de mână şi maşina i-a trecut peste picior. Jucătorul Valenciei a mai suferit în acest sezon o entorsă a ligamentelor interioare de la genunchiul drept.

TREI AUTOGOLURI ÎNTR-UN SINGUR MECI!

FC Liverpool a depăşit turul al 5-lea din Cupa Angliei la fotbal, după ce a trecut cu scorul de 6-1 de echipa Brighton&Hove, din liga secundă. Golurile învingătorilor au fost marcate de Skrtel, Caroll şi Suarez plus trei autogoluri, dintre care două demne de ”Cascadorii Râsului”. Suarez a ratat şi un penalty. Aflată la un pas să câştige Cupa Ligii, a cărei finală o va juca împotriva lui Cardiff City, Liverpool se apropie şi de finala FA Cup, urmând să joace în sferturi cu Stoke City. Celelalte dispute din sferturi de finală: Chelsea sau Birmingham City - Leicester City; Everton - Sunderland; Stevenage sau Tottenham Hotspur - Bolton Wanderers. Cele două meciuri rămase din optimi se vor rejuca, după ce s-au încheiat la egalitate.

SE RETRAGE JANKULOVSKI

Fostul internaţional ceh al echipei Banik Ostrava, Marek Jankulovski, în vârstă de 34 de ani, şi-a anunţat retragerea din activitate, din cauza unor probleme la genunchiul stâng. Format la Banik Ostrava, el a revenit la acest club în octombrie 2011, după 11 sezoane petrecute în Italia, la Napoli, Udinese şi AC Milan. Jankulovski a reuşit să facă parte din primul 11 al lui Banik într-un singur meci din acest sezon, suferind o ruptură de ligament anterior la genunchiul stâng după doar şapte minute de joc. Cele mai bune performanţe ale sale sunt medalia de bronz cu naţionala Cehiei, la EURO 2004, şi Liga Campionilor în 2007, cu AC Milan. Ales cel mai bun fotbalist ceh al anului 2007, Jankulovski a fost selecţionat de 78 de ori în naţionala Cehiei (11 goluri), în perioada 2000-2009. A participat la ediţiile din 2000 şi din 2004 ale CE şi la CM 2006.