Ultimul sfert le-a „trădat” pe baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa

Baschet feminin / Liga Naţională

Sport 11 Aprilie 2019 / 12:34 448 accesări

După victoria din primul duel cu Olimpia CSU Braşov, scor 72-69, înregistrată luni seară, baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa nu au mai reuşit să învingă şi miercuri la Braşov. Cu toate că înaintea ultimului sfert au condus cu două puncte, jucătoarele antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au cedat total, marcând doar două puncte în ultimul sfert, astfel că braşovencele s-au impus cu scorul de 73-59, la pauză 45-39.

Scorul pe sferturi în al doilea meci dintre Olimpia CSU şi CS Phoenix-Știința: 19-25, 26-14, 12-18, 18-2.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Vladinka Erak 16 puncte, Chelsea Douglas 13p, Bianca Fota 9p, Cristiana Cutaş 7p, Jelena Jovanovic 6p, Ecaterina Armanu 3p, Andreea Beldian 3p şi Teodora Armanu 2p.

VINERI ŞI DUMINICĂ, DE LA ORA 18.00, SE JOACĂ ÎN SALA SPORTURILOR

Scorul la general este egal, 1-1, în confruntarea dintre CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa şi Olimpia CSU Braşov, astfel că următoarele două meciuri se vor disputa vineri, 12 aprilie, de la ora 18.00, şi duminică, 14 aprilie, tot de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanţa. Dacă egalitatea va persista, partida decisivă va avea loc la Braşov, la 17 aprilie, de la ora 18.00.