Umilinţă totală pentru handbaliştii tricolori

Handbal (m) / Campionatul Mondial: ROMÂNIA - ALGERIA 14-15

Sport 18 Ianuarie 2011 / 00:00 578 accesări

Naţionala de handbal masculin a României a înregistrat o înfrângere ruşinoasă în al treilea meci din cadrul Grupei C de la Campionatul Mondial, cedând aseară, în confruntarea cu Algeria, la un scor incredibil, 14-15. Cu Mihai Popescu într-o formă extraordinară între buturi, tricolorii au început bine şi în min. 24 aveau un avantaj de cinci goluri, 10-5. Inexplicabil, atacul echipei pregătite de Vasile Stângă s-a blocat şi nu a mai înscris până la pauză, astfel că distanţa a scăzut la doar două lungimi, 10-8. Repriza secundă a fost una de coşmar pentru români, care au stabilit un record ruşinos, marcând doar de patru ori împotriva unei reprezentative africane fără mari pretenţii. Ţinuţi în joc de intervenţiile lui Popescu, elevii lui Stângă şi-au bătut joc de şansele avute, ratând exasperant, inclusiv de la linia de 7 m. Drept urmare, algerienii au preluat conducerea, 14-13, cu trei minute înainte de final. Ultimele secunde au adâncit ruşinea, după ce tricolorii au reuşit să egaleze cu opt secunde înainte de ultimul fluier, dar au încasat golul decisiv în ultima secundă, în superioritate numerică. Pentru România au evoluat: Popescu (17 intervenţii) - Ghionea 7g Florea 2g (2x7m), Novanc 2g, Fenici, I. Stamate şi Savenco - câte 1g, Şimicu, Jurcă, A. Stamate, Csepreghi, Toma, Georgescu, Savenco. A lipsit, în mod inexplicabil, unul dintre cei mai buni jucători din meciul cu Danemarca, interul Daniel Mureşan. Pentru algerieni au marcat: Berkous şi Boultif - câte 4g, Rahim şi Labane - câte 2g, Layadi, Mokrani şi Chehbour - câte 1g. Următorul joc al României este programat mâine, de la ora 21.30, în compania Australiei.

Celelalte rezultate înregistrate ieri, în partidele din etapa a 3-a disputate până la închiderea ediţiei - Grupa A: Spania - Germania 26-24; Grupa B: Ungaria - Brazilia 36-24; Grupa C: Croaţia - Australia 42-15; Grupa D: Slovacia - Argentina 18-23, Polonia - Chile 38-23.

Programul de azi, din etapa a 4-a - Grupa B: Japonia - Ungaria (ora 18.00), Norvegia - Brazilia (ora 20.10), Austria - Islanda (ora 22.30); Grupa D: Chile - Slovacia (17.15), Coreea de Sud - Polonia (ora 19.15), Suedia - Argentina (ora 21.15).