Un fan brazilian a murit după ce a suferit un atac de cord în timp ce urmărea meciul cu Chile

Sport 29 Iunie 2014 / 16:37 177 accesări

Un fan brazilian în vârstă de 69 de ani a încetat din viaţă după ce a suferit un atac de cord, sâmbătă, într-un bar din apropierea stadionului din Belo Horizonte, în timp ce urmărea meciul dintre Brazilia şi Chile, de la Cupa Mondială. Potrivit unui reprezentant al autorităţilor locale, bărbatul, care era şi diabetic, a fost transportat la spital, dar a murit două ore mai târziu. În timpul partidei de sâmbătă, decisă la loviturile de departajare, au avut nevoie de îngrijirile medicilor 98 de persoane. Printre aceste persoane se numără o femeie în vârstă de 50 de ani care s-a plâns de o problemă cardiacă şi un bărbat care a suferit o fractură de piramidă nazală într-o bătaie. Reprezentativa Braziliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, sâmbătă, la Belo Horizonte, cu scorul de 4-3, în urma executării loviturilor de departajare, selecţionata statului Chile. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Brazilia a marcat David Luiz '18, iar pentru Chile a înscris Sanchez '32. La loviturile de departajare pentru Brazilia au punctat Luiz, Marcelo şi Neymar, iar Willian şi Hulk au ratat. Pentru Chile au înscris Aranguiz şi Diaz, în timp ce Pinilla, Sanchez şi Jara au ratat.