Un nou eşec pentru Callatis

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa 2-a: GLORIA BUZĂU - CALLATIS MANGALIA 3-2

Sport 29 August 2011 / 00:00 770 accesări

Callatis Mangalia pare să se acomodeze destul de greu cu rigorile ligii secunde, fiind la a doua înfrângere consecutivă în acest sezon. Sâmbătă, la Buzău, pe terenul unei formaţii fără pretenţii deosebite, Callatis nu a reuşit să obţină nici măcar un punct, fiind învinsă cu 3-2 (3-1). Fostul atacant al Farului, Adrian Câmpeanu, a deschis scorul pentru buzoieni în min. 10, după care Ştefan Iordache a reaprins speranţele pentru Mangalia, cinci minute mai târziu, când a reluat, cu capul, o minge din careul buzoian. Gazdele au revenit însă rapid în avantaj graţie reuşitelor unui alt jucător al Farului, D. Boboc, care a reuşit o dublă în min. 20 şi 30. La 12 minute de la reluare, Callatis a rămas în zece jucători, după ce Ferariu a primit al doilea cartonaş galben, dar reuşita atacantului Şt. Iordache din min. 67 părea să ofere un final electrizant de meci. Acelaşi Iordache a fost faultat clar în careu în min. 71, însă centralul a acordat simulare şi... al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu lui Iordache!!! Chiar şi cu doi jucători mai puţin, Mangalia ar fi putut egala, dar Bardu nu l-a putut învinge pe portarul advers în finalul meciului. „Meritam un rezultat de egalitate, chiar şi cu doi jucători mai puţin. Un rezultat de egalitate era mult mai echilibrat“, a declarat mijlocaşul Cristi Bardu. Pentru Callatis au evoluat: Dragne - Floricel, Damian, Răvoiu (40 Ferariu), Miron - Bardu, Cojenel, Bolat, Sofronie (46 Kamara) - Şt. Iordache, Calagi (66 Doicaru).