Un nou meci fără victorie pentru Viitorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 6-a: VIITORUL CONSTANŢA - JUVENTUS BUCUREŞTI 1-1

Sport 04 Octombrie 2010 / 00:00 684 accesări

Dacă în primele runde norocul le zâmbea celor de la Viitorul, care reuşeau să câştige puncte importante la ultimele faze ale jocului, în ultimele etape şansa pare să ocolească echipa constănţeană. După ce în etapa precedentă Cristocea a irosit o lovitură de la 11 m în minutele de prelungire, de data aceasta Hertu a ratat o uriaşă ocazie de a aduce echipei sale o victorie preţioasă. Meciul a început echilibrat, ambele formaţii încercând poarta adversă cu şuturi de la distanţă. Cu câţiva jucători cu vechime în Liga I precum Ionuţ Bălan, Bogdan Nicolae sau Cornel Dobre, acesta din urmă intrând după pauză, Juventus a reuşit să pună multe probleme defensivei constănţene, care s-a descurcat onorabil în prima repriză. Oaspeţii au fost cei care au dominat tactic meciul şi şi-au creat mai multe situaţii de a înscrie, dar, contrar cursului jocului, Viitorul a deschis scorul, în min. 69, prin Chiţu, care a trimis balonul în plasa porţii după ce l-a driblat şi pe portarul Craiu. Juventus nu a cedat, iar în min. 82 a restabilit egalitatea prin Creţu, care l-a învins pe Popa cu o lovitură de cap de la aproximativ 10 m. Viitorul ar fi putut câştiga partida dacă Hertu nu ar fi irosit o situaţie rarisimă în min. 85, şutând peste poarta goală de la aproximativ 10 m. „Nu avem niciun fel de scuză pentru cum am jucat. Suntem într-o scădere de formă din toate punctele de vedere. Avem o lentoare foarte mare, ne mişcăm puţin, nu oferim soluţii şi intrăm repede în panică când adversarul are mingea“, a spus antrenorul gazdelor, Cătălin Anghel. „Un meci echilibrat, un nivel bun al jocului, iar rezultatul este echitabil. Ne-am dorit mai mult, dar suntem mulţumiţi şi cu acest punct“, a precizat şi tehnicianul oaspeţilor, Vasile Radu.

Au evoluat - Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): C. Popa - Rusu, I. Posteucă, Ignat, Renţea (89 R. Lupu) - Banoti, Larie, Păcuraru (46 Cârstocea) - Cristocea, Pantelie (53 Hertu), Chiţu; Juventus (antrenor Vasile Radu): Craiu - Ungureanu (78 Dobre), Ţâncu, Nicolae, Dima - Călinţaru, Grigore, Rotaru, Bălan (73 A. Zaharia) - Creţu, Nica (91 Fătu). Cartonaşe galbene: Renţea, Posteucă / Grigore, Rotaru, Creţu.