Un nou succes convingător pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Divizia A, etapa a 11-a: CSU NEPTUN CONSTANŢA - ŞTIINŢA BUCUREŞTI 37-23

Sport 10 Noiembrie 2012 / 00:00 488 accesări

CSU Neptun Constanţa a mai depăşit un hop în drumul spre Liga Naţională de handbal feminin. Vineri, la Sala Sporturilor, elevele lui Ion Crăciun şi Florin Cazan au obţinut un nou succes concludent, scor 37-23 (21-14) cu ocupanta poziţiei a patra în clasament, CS Universitar Ştiinţa Bucureşti. Deşi au condus încă din start, 4-1 în min.8, constănţencele au ajuns la turaţia dorită de abia cu cinci minute înainte de final, când s-au desprins la şase lungimi, 17-11. După 21-14 la pauză, Neptunul a avut un debut de parte secundă foarte bun, în care a punctat de patru ori fără să primească niciun gol, astfel că în min. 37 tabela indica 25-14 pentru Constanţa. Până la final diferenţa a crescut constat, iar scorul final, 37-23, l-a mulţumit inclusiv pe antrenorul Ion Crăciun.

„Sunt mulţumit pentru cele două puncte. Echipa a jucat mai bine, s-au făcut mai puţine greşeli. Se apropie jocul cu Buzău, echipa care ţine aproape de noi până acum şi vrem să fim în formă maximă până la acel meci. Uşor-uşor jucătoarele încep să se cunoască, iar acest lucru se vede şi pe teren”, a declarat tehnicianul Neptunului. „Un meci foarte greu, mă bucur că am făcut un meci bun şi am arătat celor prezenţi că merită să vină la sală”, a spus şi centrul Daniela Arfir.

Pentru CSU Neptun au evoluat: Sitenko (12 intervenţii, 2x7m), Petrescu (3 intervenţii), M. Rusu (1 intervenţie); Mărginean 6g, Toma 6g (1x7m), Rusali 5g, N. Rusu şi Arfir - câte 4g, Sheiko 4g (2x7m), Ionescu şi Draguţ - câte 3g, Zlavog 2g, Ciuică.