Un nou succes la scor pentru HCM

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 2-a: HCM CONSTANŢA - HCM MINAUR BAIA MARE 35-23

Sport 21 Septembrie 2013 / 00:00 594 accesări

Aşa cum era de aşteptat, meciul dintre campioana Handbal Club Municipal Constanţa şi nou-promovata HCM Minaur Baia Mare, disputat vineri seară, în Sala Sporturilor, în cadrul etapei a doua a Ligii Naţionale de handbal masculin, a revenit constănţenilor, scor 35-23 (20-16). Diferenţa de valoare dintre cele două combatante nu putea lăsa loc de surprize, dar băimărenii sperau ca măcar diferenţa de pe tabelă să nu fie una mult prea mare. Acest obiectiv au reuşit să-l îndeplinească în primele 30 de minute, când HCM nu a reuşit să se desprindă decât la cel mult patru lungimi, 16-12 în min. 22, diferenţă care s-a păstrat şi după primele 30 de minute, scor 20-16 în favoarea echipei constănţene. În partea secundă, HCM a venit mult mai determinată de la cabine, iar după câteva momente mai încinse de joc, încheiate cu eliminări în special în tabăra băimăreană (Mihai Bogdan a văzut şi cartonaşul roşu în min. 39), campioana României s-a desprins rapid pe tabela de marcaj: 25-17, în min. 39. Baia Mare a înscris al treilea gol în repriza secundă abia în min. 53, scor 30-19 pentru HCM, pentru ca tabela să fie închisă de două goluri consecutive reuşite de Şoldănescu. Scor final: HCM Constanţa - HCM Minaur Baia Mare 35-23. În urma acestei noi victorii, HCM se menţine pe primul loc în clasament, cu şase puncte şi un golaveraj foarte bun, 69-43. Pentru HCM au evoluat: Stănescu (11 intervenţii), Popescu (2 intervenţii) - portari, Toma 9g (3x7m), Şimicu şi Cristescu - câte 4g, Angelovski, Buricea şi Criciotoiu - câte 3g, Novanc, Sabou, Csepreghi şi Şoldănescu - câte 2g, Şomlea 1g.

„Am luat foarte multe goluri în prima repriză, când apărarea a mers mai slab, dar în repriza secundă ne-am distanţat. A fost un joc mai bărbătesc, au fost anumite faze mai tari, dar acest lucru se întâmplă şi din prea multă dorinţă”, a spus la final interul gazdelor, Alexandru Şimicu. „Am jucat puţin mai slab în apărare prima repriză, dar apoi ne-am revenit şi am obţinut un succes clar. Nu îmi place să comentez arbitrajul, dar au fost unele decizii controversate de ambele părţi”, a precizat la final şi antrenorul principal al formaţiei constănţene, Zvonko Sundovski. De partea cealaltă, antrenorul Minaurului, Gheorghe Covaciu, a fost mulţumit doar de evoluţia din prima repriză a elevilor săi: „Am ţinut piept o repriză campioanei, dar am reuşit şi “performanţa” ca în următoarele douăzeci de minute din repriza secundă să înscriem doar două goluri. Constanţa este o echipă puternică, iar în ţară trebuie să fie detaşat cea mai bună formaţie”.

Celelalte partide ale etapei se vor desfăşura după următorul program - sâmbătă, ora 11.00: U. Bucovina Suceava - HC Odorhei, ora 17.15: Steaua Bucureşti - Potaissa Turda (în direct la Digi Sport 1), ora 18.00: Energia Pandurii Tg. Jiu - CS Caraş-Severin şi CSM Bucureşti - Ştiinţa Bacău; duminică, ora 18.00: Dinamo Bucureşti - Poli Municipal Timişoara (în direct la Digi Sport 3).