Un nou succes pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Divizia A, etapa a 5-a: CSU NEPTUN CONSTANŢA - SPARTAC BUCUREŞTI 32-18

Sport 12 Octombrie 2012 / 00:00 571 accesări

Candidată la promovarea în prima ligă la handbal feminin, CSU Neptun Constanţa şi-a continuat ieri parcursul perfect din startul Diviziei A. Constănţencele s-au impus fără probleme pe teren propriu, scor 32-18 (17-9), în faţa celor de la Spartac Bucureşti, în etapa a 5-a şi au punctaj maxim, alături de ASC Şc. 181 Bucureşti, principala contracandidată la prima poziţie în clasamentul Seriei A. Gazdele au intrat mai greu în meci, fiind conduse în startul jocului şi la două goluri diferenţă, dar au preluat conducerea pe tabela de marcaj după primele zece minute. Numeroasele ratări au făcut ca distanţa să se mărească abia în finalul primei reprize, astfel că echipa pregătită de Ion Crăciun şi Florin Cazan a intrat la pauză cu un avantaj de opt goluri. După pauză, constănţenecele au controlat întâlnirea, impulsionate şi de revenire de formă a interului Alla Sheiko, astfel că distanţa de pe tabela de marcaj a crescut, asigurându-şi fără mari bătăi de cap încă două puncte în clasament. Marele examen vine duminică, la Bucureşti, când CSU Neptun va întâlni în derby-ul Seria A pe ASC Şc. 181.

„Sunt fericit că am câştigat, dar fetele încă mai fac greşeli. Totuşi, se vede dorinţa lor de a face performanţă şi creştem de la meci la meci, de la antrenament la antrenament. La Bucureşti ne aşteaptă un meci dificil, în care trebuie şi sunt sigur că vom juca mai bine decât cu Spartac”, a spus antrenorul Ion Crăciun.

Pentru gruparea de pe litoral au marcat Sheiko 7 goluri, Arfir 5g, Drăguţ 4g, N. Rusu 4g, O. Ionescu 3g, P. Toma 3g, Mărginean 3g, Rusali 2g, Strahan 1g, în timp ce principalele marcatoare ale oaspetelor au fost Chirigiu 8g şi Tache 4g.