Un singur european în semifinalele masculine de tenis de masă

Sport 23 August 2008 / 00:00 447 accesări

Aşa cum era de aşteptat, China a monopolizat Jocurile Olimpice de la Beijing, iar visul de a acumula 50 de medalii de aur pare a fi foarte aproape de a fi îndeplinit. Reprezentanţii ţării gazdă au cîştigat pînă vineri nu mai puţin de 45 de titluri olimpice, asta înainte de disputarea celor două finale (feminin şi masculin) ale sportului rege pe continentul asiatic, tenisul de masă. Aşa cum era de aşteptat, cele două acte finale aveau să fie o afacere asiatică, numai cu o singură excepţie... Jorgen Persson (Suedia). Un singur european a ajuns în semifinala masculină de tenis de masă, însă chiar dacă poate părea surprinzător, nu este nici pe departe. În vîrstă de 42 de ani, Jorgen Persson este la a treia olimpiadă din carieră. La Jocurile Olimpice de la Sydney a ocupat poziţia a patra la simplu, iar la cele de la Atena locul cinci la dublu şi locul nouă la simplu. Suedezul se va duela sîmbătă pentru un loc în finală cu vicecampionul olimpic de la Atena, Hao Wang. Cea de-a două semifinală va avea loc între Ligin Wang (locul 3 la simplu la Atena) şi Lin Ma (campionul olimpic la dublu la Atena). Partidele pentru medaliile masculine sînt programate în sesiunea de după-amiază. În competiţia băieţilor, România a avut un singur reprezentant, Adrian Crişan, care a părăsit competiţia în cel de-al treilea tur.

Podium chinezesc în proba individuală feminină

De cealaltă parte însă, China nu a cedat nicio medalie în proba feminină. Numărul unu mondial, Zhang Yining, a devenit pentru a doua oară consecutiv campioană olimpică, după ce a învins numărul patru mondial, Wang Nan. Yining a învins-o, în finală, cu scorul de 4-1 (8-11, 13-11, 11-8, 11-8, 11-3), pe compatrioata sa şi a cîştigat cea de-a doua medalia de aur la Beijing, după cea de la echipe. Medalia de bronz a revenit altei sportive din China, Guo Yue, care a trecut, în finala mică, cu scorul de 4-2 (11-2, 14-12, 9-11, 7-11, 11-3, 11-4), de Li Jia Wei (Singapore).