Unirea, mult prea timidă...

UEFA Champions League, Grupa G: FC Sevilla - Unirea Urziceni 2-0

Sport 17 Septembrie 2009 / 00:00 403 accesări

Conform tuturor pronosticurilor, FC Sevilla a debutat cu o victorie lejeră în actuala ediţie a Ligii Campionilor, 2-0 cu Unirea Urziceni. Campioana României a încercat să ofere o replică pe măsură puternicului său adversar, însă emoţiile debutului şi-au spus cuvîntul. Practic, meciul s-a jucat la o singură poartă, cea a lui Arlauskis, Unirea contînd prea puţin în atac. Scorul a fost deschis în prelungirile primei reprize (minutul 45+1), cînd Luis Fabiano a prins un şut de excepţie de la 17m. Trebuie să precizăm însă că oaspeţii irosiseră cu un minut înainte singura lor ocazie importantă de gol din această partidă: Bilaşco a scăpat pe contraatac, dar şi-a prelungit prea mult balonul cînd a intrat în careu. După pauză, Sevilla a părut că forţează doar cît să-şi asigure cele trei puncte puse în joc. Golul doi a venit în min. 70, cînd Renato a înscris cu capul, din 6m, după un corner. Ultima fază importantă a jocului a fost o bară a lui Renato, în min. 86. Sevilla se impune cu 2-0, iar Unirii îi rămîne să se bată cu Stuttgart şi Rangers pentru locurile 2 şi 3 în grupă.

Au evoluat formaţiile: Sevilla (antrenor Manolo Jimenez): Palop - Sanchez, Squillaci, Escude, Navarro - J. Navas, Zokora (76 Lolo), Renato, Capel (56 Perotti) - Kanoute (63 Negredo), Luis Fabiano; Unirea (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Maftei, Galamaz, Mehmedovici, Brandan - Ricardo (81 Onofraş) - S. Frunză, T. Bălan (65 Paraschiv), Apostol, Varga (73 Semedo) - Bilaşco. Cartonaşe galbene: Zokora - Maftei, Galamaz, Mehmedovici, S. Frunză. Au arbitrat Matteo Simone Trefoloni - Cristiano Copelli, Massimiliano Grilli (toţi din Italia).